Logo
Logo

Ochrona drewna przed kornikami (drewnojadami) – rozpoznawanie, skuteczne sposoby i porady

Meble, elewacja, czy inne elementy wykończenia domu wykonane z prawdziwego drewna są przepiękne, trwałe i mają wspaniałe właściwości np. termoizolacyjne. Niestety brak odpowiedniego zabezpieczenia drewna lub zwykły pech mogą sprawić, że drogocenne meble zostaną zaatakowane przez szkodniki, a dokładniej przez korniki. Trzeba je natychmiastowo zwalczać, co niestety nie jest łatwe, ale z odpowiednią wiedzą, jest możliwe. Jak zwalczyć korniki w domu? Czego nie lubią korniki? Jak rozpoznać korniki? Oto najważniejsze informacje, które pomogą zwalczyć te szkodniki.

Streszczenie artykułu
Drewno jest materiałem cenionym za piękno i trwałość, ale wymaga odpowiedniej ochrony przed szkodnikami, takimi jak korniki (drewnojady). Te małe, ale destrukcyjne owady mogą poważnie uszkodzić meble, elewacje i inne drewniane elementy domu. Rozpoznanie obecności korników nie jest łatwe, ponieważ często ukrywają się one wewnątrz drewna, jednak charakterystyczne dźwięki i widoczne uszkodzenia mogą być sygnałem ich obecności. Skuteczne metody zwalczania korników obejmują zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne zabiegi. Domowe metody, takie jak stosowanie zapachów, które odstraszają korniki, mogą być pomocne, ale w przypadku większej inwazji zaleca się skorzystanie z usług specjalistów. Profesjonalne metody zwalczania obejmują m.in. metodę żelową, dezynsekcję beztlenową, termiczną oraz fumigację. Ważne jest również regularne impregnowanie drewna, aby zapobiegać atakom szkodników.

Jak wygląda kornik? Skąd biorą się w domu korniki?

Warto wiedzieć, że korniki występują jedynie w żywych drzewach, a więc w lasach. Natomiast w drewnie konstrukcyjnym, z którego budowane są domy, meble itp. występują drewnojady, takie jak spuszczel pospolity, wyschlik grzebykożerny, kołatek domowy i miazgowiec parkietowiec. Jednak są one do siebie bardzo podobne i wyrządzają takie same szkody, że ciężko je rozróżnić.

Drewnojadny określa się mianem korniki ze względu na niezwykle podobny wygląd ich larw, ale też dlatego, że nazwa "kornik" jest znacznie bardziej rozpowszechniona. Dlatego w tym artykule będziemy się posługiwać określeniem kornik dla owadów, które wyrządzają szkody w drewnie w naszych domach.

Kornik drukarz – owad dorosły i larwa
Fot. Gucio_55, Petr / AdobeStock
Kornik drukarz – owad dorosły i larwa. Chrząszcze te atakują głównie osłabione świerki pospolite, ale znajduje je się również w sosnach, jodłach, limbach i modrzewiach.

Jak wyglądają szkodniki drewna w domu?

Korniki występujące w domach (drewnojady) należą do rzędu chrząszczy. Mają obłe, zazwyczaj brązowe ciała o długości 5-6 mm, które są zakończone głową z czułkami. Do domu zazwyczaj docierają wraz z drewnem, które jest dla nich źródłem pożywienia i miejscem do zamieszkania. Właśnie w drewnianych elementach korniki drążą tunele i zakładają gniazda.

Duża kolonia tych insektów może nie tylko osłabić konstrukcje, ale i całkowicie zniszczyć meble lub szkielet domu. Dodatkowo duże uszkodzenia są trudne do naprawienia, więc walkę z kornikami należy rozpocząć natychmiastowo.

 

Drewnojady – szkodniki drewna nazywane zbiorczo kornikami
Fot. Henrik Larsson, Tomasz, Petr / AdobeStock
Często spotykane korniki domowe, czyli drewnojady: 1. Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), 2. Kołatek domowy (Anobium punctatum), 3. Wyschlik grzebykorożny (Ptilinus pectinicornis), 4. Tykotek Pstry (Xestobium rufovillosum), 5. Miazgowiec Parkietowiec (Lyctus linearis), 6. Zmorsznik Czerwony (Stictoleptura rubra).

Kornik w domu – jak rozpoznać?

Korniki są trudne do zauważenia, gdyż zazwyczaj przebywają w drewnie, chociaż można zauważyć dorosłe osobniki lub jasne, obłe larwy. Jednak korniki zdecydowanie łatwiej usłyszeć niż zobaczyć – z drewna wydobywa się charakterystyczne chrobotanie lub skrobanie. Jest ono głośne, a niektórym nawet uniemożliwia spokojny wypoczynek. Z kolei w meblach, parkiecie, więźbie dachowej i innych drewnianych elementach można zauważyć uszkodzenia – dziury i ubytki oraz niewielkie otwory i specyficzne tunele, a także wysypującą się mączkę drewnianą.

Należy pamiętać, że szkodniki mogą zaatakować każde drewno niezależnie od jego wieku, gatunku, czy stanu. Wielkość zniszczeń i szybkość ich powstawania uzależnione są od liczby osobników, rodzaju drewna, a nawet warunków, panujących w domu. Jednak, jeśli nie zacznie się zwalczać korników, to w końcu drewno zostanie całkowicie zniszczone i zamienione w mączkę.

Objawy występowania drewnojadów (korników) w domu
Fot. missizio01, marcovarro / AdobeStock
Objawy występowania drewnojadów (korników) w drewnianych meblach.

Jak zwalczyć korniki domowym sposobem? Co odstrasza korniki?

Zwalczanie korników domowymi sposobami jest trudne, żmudne i nieskuteczne przy dużej ilości szkodników. Wtedy najlepiej wezwać fachowców, jednak zanim się to zrobi, można wypróbować również domowe metody. Do walki z kornikami zazwyczaj stosuje się zapachy, których one nie lubią, aby je odstraszyć i wypędzić z domu. Najskuteczniejsze pod tym względem są cebula i terpentyna i nafta. Cebulę wykorzystuje się do nacierania mebli i innych drewnianych konstrukcji. Z kolei terpentyną i naftą należy wypełnić ubytki (np. za pomocą strzykawki). Wadą tych rozwiązań jest fakt, że zapach jest nie tylko nieprzyjemny dla szkodników, ale i ludzi.

Dlatego lepszym rozwiązaniem są preparaty na korniki. Środki do zwalczania szkodników w drewnie są skuteczne, wydajne i bardzo skuteczne. Zależnie do środka, mogą to być spraye jak i płyny do nakładania na drewno pędzlem. Oba rozwiązania są jednak dość toksyczne i trzeba ich używać z rozwagą.

Źródło: karoryfer / Youtube

 

Nie można też zapominać o impregnacji drewna – właściwy preparat zwiększy wytrzymałość materiału i ochroni drewno przed szkodnikami, pleśnią i grzybami. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się drewnojadów na kolejne, drewniane elementy.

Profesjonalne zwalczanie szkodników – na czym polega, ile to kosztuje?

Jak wspomniano wcześniej, domowe sposoby na pewno są tanie, ale przy dużej inwazji i mocnych zniszczeniach mogą być niewystarczające, dlatego zdecydowanie lepiej jest wezwać profesjonalistów. Fachowcy nie tylko zwalczają szkodniki, ale też odpowiednio przygotowują drewno i dom do zabiegu, aby całość przebiegła w sposób bezpieczny dla domowników i wyposażenia. Niestety większość metod wiąże się z koniecznością opuszczenia domu lub wyniesienia zaatakowanych mebli bez możliwości korzystania z nich. Cena zwalczania szkodników uzależniona jest od wybranej metody, zakresu i wielkości prac oraz regionu, w którym znajduje się dom.

Metoda żelowa na korniki

Ta metoda polega na wpuszczeniu specjalnego żelu do wszystkich ubytków i tuneli wydrążonych przez korniki. Poprzedza ją dokładna inspekcja wszystkich drewnianych elementów, aby żel został zastosowany we wszystkich miejscach, gdzie występują korniki. Usuwanie korników metodą żelową kosztuje ok. 40 zł za metr kwadratowy.

Metoda Veloxy na korniki – dezynsekcja beztlenowa

Do mniejszych przedmiotów – mebli, obrazów, figur, dekoracji itp. stosowana jest zwykle metoda Veloxy, która jest ekologicznym odpowiednikiem fumigacji. Polega ona na szczelnym zapakowaniu przedmiotu w specjalną folię i obniżeniu ilości tlenu w powietrzu.

Dezynsekcja termiczna

Wykonuje się ją na niewielkich przedmiotach wykonanych z drewna, które się zabezpiecza i ogrzewa do określonej temperatury, w której giną korniki. Ceny ustalane są indywidualnie.

Gazowanie, czyli fumigacja

Koszt fumigacji jest trudny do oszacowania, gdyż zależy od zakresu prac, jakie trzeba przeprowadzić i wielkości domu. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 400 zł za dom. Budynek najpierw trzeba odpowiednio przygotować – uszczelnić i oznaczyć. Następnie do środka wpuszcza się gaz, który całkowicie eliminuje szkodniki w każdej formie ich rozwoju. Jest to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się korników, ale dom trzeba opuścić aż na 8 do 12 dni – przez ten czas przebywanie w nim jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Z tego względu fumigację stosuje się przede wszystkim w drewnianych budynkach, które zostały mocno zaatakowane przed szkodniki.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: thirdkey, marcovarro / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to są korniki i gdzie występują?

  Korniki to szkodniki drewna, występujące głównie w żywych drzewach, ale w domach atakują drewniane elementy jako drewnojady, takie jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy.
 • Jak rozpoznać obecność korników w domu?

  Obecność korników można rozpoznać po charakterystycznym chrobotaniu, uszkodzeniach drewna, takich jak dziury, ubytki, oraz po wysypującej się mączce drewnianej.
 • Jakie domowe sposoby można zastosować do zwalczania korników?

  Do domowych metod zwalczania korników należy stosowanie zapachów, które je odstraszają, np. cebuli, terpentyny, czy nafty.
 • Jakie są profesjonalne metody zwalczania korników?

  Profesjonalne metody obejmują metodę żelową, dezynsekcję beztlenową, termiczną oraz fumigację, które są skuteczne, ale często wymagają opuszczenia domu na czas zabiegu.
 • Dlaczego ważna jest impregnacja drewna przed ochroną przed kornikami??

  Impregnacja drewna zwiększa jego wytrzymałość i chroni przed szkodnikami, pleśnią oraz grzybami, zapobiegając rozprzestrzenianiu się drewnojadów.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Ochrona drewna przed kornikami (drewnojadami) – rozpoznawanie, skuteczne sposoby i porady
Ochrona drewna przed kornikami (drewnojadami) – rozpoznawanie, skuteczne sposoby i porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi