Jak wygląda kornik? Skąd biorą się w domu korniki?
Warto wiedzieć, że korniki występują jedynie w żywych drzewach, a więc w lasach. Natomiast w drewnie konstrukcyjnym, z którego budowane są domy, meble itp. występują drewnojady, takie jak spuszczel pospolity, wyschlik grzebykożerny, kołatek domowy i miazgowiec parkietowiec. Jednak są one do siebie bardzo podobne i wyrządzają takie same szkody, że ciężko je rozróżnić.
Drewnojadny określa się mianem korniki ze względu na niezwykle podobny wygląd ich larw, ale też dlatego, że nazwa "kornik" jest znacznie bardziej rozpowszechniona. Dlatego w tym artykule będziemy się posługiwać określeniem kornik dla owadów, które wyrządzają szkody w drewnie w naszych domach.
Jak wyglądają szkodniki drewna w domu?
Korniki występujące w domach (drewnojady) należą do rzędu chrząszczy. Mają obłe, zazwyczaj brązowe ciała o długości 5-6 mm, które są zakończone głową z czułkami. Do domu zazwyczaj docierają wraz z drewnem, które jest dla nich źródłem pożywienia i miejscem do zamieszkania. Właśnie w drewnianych elementach korniki drążą tunele i zakładają gniazda.
Kornik w domu – jak rozpoznać?
Korniki są trudne do zauważenia, gdyż zazwyczaj przebywają w drewnie, chociaż można zauważyć dorosłe osobniki lub jasne, obłe larwy. Jednak korniki zdecydowanie łatwiej usłyszeć niż zobaczyć – z drewna wydobywa się charakterystyczne chrobotanie lub skrobanie. Jest ono głośne, a niektórym nawet uniemożliwia spokojny wypoczynek. Z kolei w meblach, parkiecie, więźbie dachowej i innych drewnianych elementach można zauważyć uszkodzenia – dziury i ubytki oraz niewielkie otwory i specyficzne tunele, a także wysypującą się mączkę drewnianą.
Należy pamiętać, że szkodniki mogą zaatakować każde drewno niezależnie od jego wieku, gatunku, czy stanu. Wielkość zniszczeń i szybkość ich powstawania uzależnione są od liczby osobników, rodzaju drewna, a nawet warunków, panujących w domu. Jednak, jeśli nie zacznie się zwalczać korników, to w końcu drewno zostanie całkowicie zniszczone i zamienione w mączkę.
Jak zwalczyć korniki domowym sposobem? Co odstrasza korniki?
Zwalczanie korników domowymi sposobami jest trudne, żmudne i nieskuteczne przy dużej ilości szkodników. Wtedy najlepiej wezwać fachowców, jednak zanim się to zrobi, można wypróbować również domowe metody. Do walki z kornikami zazwyczaj stosuje się zapachy, których one nie lubią, aby je odstraszyć i wypędzić z domu. Najskuteczniejsze pod tym względem są cebula i terpentyna i nafta. Cebulę wykorzystuje się do nacierania mebli i innych drewnianych konstrukcji. Z kolei terpentyną i naftą należy wypełnić ubytki (np. za pomocą strzykawki). Wadą tych rozwiązań jest fakt, że zapach jest nie tylko nieprzyjemny dla szkodników, ale i ludzi.
Dlatego lepszym rozwiązaniem są preparaty na korniki. Środki do zwalczania szkodników w drewnie są skuteczne, wydajne i bardzo skuteczne. Zależnie do środka, mogą to być spraye jak i płyny do nakładania na drewno pędzlem. Oba rozwiązania są jednak dość toksyczne i trzeba ich używać z rozwagą.
Nie można też zapominać o impregnacji drewna – właściwy preparat zwiększy wytrzymałość materiału i ochroni drewno przed szkodnikami, pleśnią i grzybami. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się drewnojadów na kolejne, drewniane elementy.
Profesjonalne zwalczanie szkodników – na czym polega, ile to kosztuje?
Jak wspomniano wcześniej, domowe sposoby na pewno są tanie, ale przy dużej inwazji i mocnych zniszczeniach mogą być niewystarczające, dlatego zdecydowanie lepiej jest wezwać profesjonalistów. Fachowcy nie tylko zwalczają szkodniki, ale też odpowiednio przygotowują drewno i dom do zabiegu, aby całość przebiegła w sposób bezpieczny dla domowników i wyposażenia. Niestety większość metod wiąże się z koniecznością opuszczenia domu lub wyniesienia zaatakowanych mebli bez możliwości korzystania z nich. Cena zwalczania szkodników uzależniona jest od wybranej metody, zakresu i wielkości prac oraz regionu, w którym znajduje się dom.
Metoda żelowa na korniki
Ta metoda polega na wpuszczeniu specjalnego żelu do wszystkich ubytków i tuneli wydrążonych przez korniki. Poprzedza ją dokładna inspekcja wszystkich drewnianych elementów, aby żel został zastosowany we wszystkich miejscach, gdzie występują korniki. Usuwanie korników metodą żelową kosztuje ok. 40 zł za metr kwadratowy.
Metoda Veloxy na korniki – dezynsekcja beztlenowa
Do mniejszych przedmiotów – mebli, obrazów, figur, dekoracji itp. stosowana jest zwykle metoda Veloxy, która jest ekologicznym odpowiednikiem fumigacji. Polega ona na szczelnym zapakowaniu przedmiotu w specjalną folię i obniżeniu ilości tlenu w powietrzu.
Dezynsekcja termiczna
Wykonuje się ją na niewielkich przedmiotach wykonanych z drewna, które się zabezpiecza i ogrzewa do określonej temperatury, w której giną korniki. Ceny ustalane są indywidualnie.
Gazowanie, czyli fumigacja
Koszt fumigacji jest trudny do oszacowania, gdyż zależy od zakresu prac, jakie trzeba przeprowadzić i wielkości domu. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 400 zł za dom. Budynek najpierw trzeba odpowiednio przygotować – uszczelnić i oznaczyć. Następnie do środka wpuszcza się gaz, który całkowicie eliminuje szkodniki w każdej formie ich rozwoju. Jest to najskuteczniejsza metoda na pozbycie się korników, ale dom trzeba opuścić aż na 8 do 12 dni – przez ten czas przebywanie w nim jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Z tego względu fumigację stosuje się przede wszystkim w drewnianych budynkach, które zostały mocno zaatakowane przed szkodniki.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: thirdkey, marcovarro / AdobeStock