Brzoza brodawkowata (Betula pendula) odmiana 'Golden Cloud' to drzewo ozdobne z rodziny brzozowatych (Betulaceae).

Roślina wyróżnia się od innych brzóz wolniejszym wzrostem i posiada luźną, wąską, nieregularną koronę (dorasta do 5-10 m wysokości i 4-5 m szerokości). Najefektowniejsze są liście drzewa – małe (do 7 cm dł.), romboidalne lub jajowate, ząbkowane, ostro zakończone, a przede wszystkim intensywnie żółte przez cały sezon.

Brzozy brodawkowate kwitną wiosną. Kwiaty męskie są zebrane w kotki i zawiązują się latem roku poprzedzającego, a żeńskie tworzą kwiatostany przypominające małe, wydłużone szyszki i pojawiają się wiosną. Owocami brzóz są charakterystyczne, drobne, uskrzydlone orzeszki. 

Wymagania i uprawa

Odmiana 'Golden Cloud' powinna być sadzona na stanowiskach jasnych o rozporoszonym świetle do słonecznych. Warto tutaj pamiętać, że bardzo ostre promieniowanie słoneczne może uszkadzać jej młode liście. Dobrze rośnie na każdej ziemi ogrodowej (nie lubią jedynie mocno zasadowej i bagnistej ziemi). Jest mrozoodporna.

Młode osobniki warto podlewać w pierwszych latach uprawy. Roślina dobrze reaguje na nawożenie ale nie jest ono konieczne.

Brzoza brodawkowata 'Golden Cloud' jest wytrzymała i dobrze znosi np. zanieczyszczenie powietrza.

Zastosowanie

Brzoza brodawkowata 'Golden Cloud' najładniej wygląda posadzona jako soliter lub w małej grupie, by stworzyć mini-zagajniki w większych ogrodach czy parkach. Jasne liście i kora sprawiają, że odmiana szczególnie dobrze prezentuje się w sąsiedztwie ciemniejszych roślin.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde