Logo
Logo

Zakładanie ogródka ziołowego: krok po kroku | Praktyczne porady

Założenie ogródka ziołowego jest proste, nie wymaga ani specjalnej wiedzy ogrodniczej ani dużo miejsca. Piękny ogród ziołowy można urządzić nawet na małej przestrzeni. Dowiedz się, jak to zrobić, jakie zioła wybrać oraz jak je później pielęgnować.

Spis treści
Gdzie można założyć ogródek ziołowy? Jakie wymagania uprawowe mają zioła? Jakie zioła posadzić w ogródku ziołowym? Jak lepiej uprawiać zioła – z siewu czy z rozsady? Jak dbać o ogródek ziołowy, by cieszyć się nim przez wiele lat? Jak zaaranżować ogródek ziołowy w ogrodzie?

Wybierz najlepsze miejsce na ogródek ziołowy

Zioła można wysiewać lub sadzić na specjalnie do tego celu wyznaczonej grządce lub między innymi roślinami na kwiatowej rabacie. Mogą to być klomby o rozmaitych kształtach – od typowych grządek, przez koła i kwadraty, po nieregularne kompozycje naturalistyczne. Bez względu na kształt rabaty zioła powinny być w zasięgu ręki tak, aby jak najczęściej po nie sięgać.

 • Ogródek ziołowy pięknie pachnie, dlatego warto założyć go w pobliżu tarasu, pod oknami czy wzdłuż ogrodowej ścieżki. Ważne, aby ogródek był stosunkowo blisko domu, tak by wychodzenie po zioła podczas gotowania nie było uciążliwe.
 • Jak można się domyślać najlepszym miejscem na ziołowe ogródki to pobliże kuchni.
 • Jeśli nie masz wystarczająco miejsca w ogrodzie posadź zioła do doniczek i postaw na tarasie lub parapecie w kuchni.

 

Zapewnij ziołom idealne warunki

Słoneczne stanowisko

Rabatę z ziołami najlepiej założyć na stanowisku nasłonecznionym. Większość ziół wymaga słońca, co najmniej przez sześć godzin dziennie. Bez dostatecznej ilości światła nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze liście, które są mniej aromatyczne.

Zioła pochodzące z rejonów o cieplejszym klimacie (bazylia, rozmaryn, majeranek) najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Natomiast te, które pochodzą z rejonów klimatu umiarkowanego (mięta i estragon), mogą być uprawiane nawet w miejscach lekko zacienionych.

Odpowiednie podłoże

Przed założeniem ogródka ziołowego glebę przygotowujemy podobnie jak pod uprawę warzyw. Niezbędne jest jej głębokie przekopanie i rozbicie grudek ziemi. Glebę warto wymieszać z żyzną ziemia ogrodniczą lub kompostem, który jest cennym źródłem próchnicy i pożytecznych mikroorganizmów. Podczas przekopywania gleby usuwamy także wszystkie chwasty, które mogłyby konkurować z ziołami o wodę i miejsce.

Zioła są tolerancyjne w stosunku do gleby, a najlepiej się czują w glebie przepuszczalnej, lekkiej i o odczynie wahającym się między 5,5-6,5. Jedyne czego musimy unikać to gleby gliniaste – ciężkie i podmokłe. Jeżeli w ogrodzie jest właśnie taka ziemia, najlepiej ogródek ziołowy założyć na podwyższonej rabacie.

 

Posadź w ogródku te gatunki ziół, które lubisz najbardziej!

Lista gatunków ziół, które możemy uprawiać w naszym klimacie jest bardzo duża. To, jakie wybierzemy, zależne jest tylko i wyłącznie od naszych upodobań. Najlepiej wybrać te gatunki ziół, które lubimy najbardziej i będziemy często wykorzystywać. Najczęściej sadzone zioła to jednoroczne – bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, ogórecznik, trybula oraz wieloletnie – estragon, lawenda, lubczyk, mięta, rozmaryn.

Zakładanie ogródka ziołowego - Jakie zioła wybrać

Wysiej nasiona lub posadź rozsadę ziół

Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą sami wysiewać nasiona ziół bezpośrednio do gruntu w rzędach, a po wschodach przerywać. Wiele tych roślin uprawia się również z rozsady, którą przygotowuje się na na specjalnym rozsadniku (lub założyć ją nawet na parapecie). Z rozsady uprawia się:

 • bazylię,
 • majeranek,
 • melisę,
 • tymianek
 • oraz szałwię.

Nasiona najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym lub zielarskim, rośliny w doniczkach – w supermarkecie lub sklepie ogrodniczym. Opakowania z nasionami ziół są szczegółowo opisane, dostarczą niezbędnych informacji dotyczących siewu lub sadzenia, wysokości roślin jak również ich właściwości przyprawowych i leczniczych.

Najlepiej jednak kupić zioła w doniczkach, gdyż można je sadzić do gruntu praktycznie przez cały sezon (po 15 maja). Jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda sadzenia ziół.

 

Dbaj o swój ogródek ziołowy

ODCHWASZCZAJ
Zioła są łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza wspomnianym już wcześniej regularnym odchwaszczaniem. Chwasty konkurują z ziołami o miejsce ale przede wszystkim o wodę.

PODLEWAJ
Zioła nie wymagają tak częstego podlewania co warzywa, co nie oznacza, że można o nich zapomnieć – zwłaszcza w okresie upalnego lata potrzebują nawadniania. Najlepiej robić to z samego rana lub pod wieczór. Ogródek ziołowy podlewamy regularnie tak aby gleba zbytnio nie przeschła.

ZASILAJ
Nawożenie mineralne ziół nie jest konieczne jeśli dobrze przygotowaliśmy glebę. Niemniej, w ciągu sezonu rośliny warto podlewać biohumusem (nawóz powstały z odchodów dżdżownic kalifornijskich), a raz na kilka lat na jesieni glebę warto zasilić kompostem lub obornikiem (po rozsypaniu należy dobrze przekopać go z ziemią).

PRZYCINAJ
Zioła wymagają regularnego przycinania – wpływa ono bardzo pozytywnie na ich wzrost i rozkrzewianie. Rośliny (zwłaszcza zioła wieloletnie) warto przycinać regularnie, a ziele suszyć lub mrozić.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Załóż ogródek ziołowy tak, aby był praktyczny i piękny!

Zioła najczęściej uprawia się na rabatach albo w ogródku warzywnym, sadząc je w rzędach lub na kwaterach 1x1 m. Zioła można także sadzić oddzielnie, tworząc z nich samodzielny ogródek ziołowy. Rośliny należy sadzić w grupach tak, aby dostęp do roślin był łatwy, co pozwoli na prawidłową pielęgnację i zbiór. Warto znać tutaj kilka zasad:

 • ziołom silnie rosnącym (mięta, oregano, szałwia) należy zapewnić dużo miejsca, a gdy nadmiernie się rozrosną – część z nich usunąć;
 • nie należy sadzić siół silnie rosnących w pobliżu ziół delikatnych, wolniej rosnących (bazylia, majeranek, rozmaryn), które mogłyby zostać zagłuszone;
 • zioła jednoroczne dobrze jest posadzić razem na jednej kwaterze – ułatwi to późniejszą uprawę.

Założenie ogródka ziołowego na podwyższonej rabacie bardzo ułatwia jego późniejszą pielęgnację. W tym przypadku nie musimy przekopywać gruntu. Wystarczy jedynie przygotować odpowiedni stelaż (drewniany lub murowany) i wypełnić go żyzną ziemią. W przypadku uprawy ziół na podwyższonej rabacie mamy znacznie mniej pracy z usuwaniem chwastów.

Zioła nie wymagają dużo miejsca. Wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci, aby z desek, palet, różnych pojemników i wielu innych dostępnych rzeczy codziennego użytku stworzyć oryginalne stelaże do uprawy ziół. Takie ogródki ziołowe na podwyższeniu zajmują naprawdę mało miejsca i w razie potrzeby można je "rozebrać" lub przenieść. Jednak takie rozwiązanie ma także swoje wady. We wszystkich pojemnikach ziemia szybko przesycha, dlatego rośliny w nich rosnące trzeba bardzo systematycznie podlewać.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: John and Anni Winings/Homestead and Gardens

Autor
Zakładanie ogródka ziołowego: krok po kroku | Praktyczne porady
Zakładanie ogródka ziołowego: krok po kroku | Praktyczne porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (29)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl