Logo
Logo

Ashwagandha / Witania ospała (Withania somnifera)

Ashwagandha / Witania ospała (Withania somnifera) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: zielonkawe
 • Kwiaty: dzwonkowate
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: owalne, jagody
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Wysokość: 1,5 m
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII
 • Kolor owoców: pomarańczowe
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody przydomowe, roślina lecznicza
 • Witania ospała (Withania somnifera) nazywana też ashwagandhą, indyjskim żeń-szeniem lub śpioszynem lekarskim to roślina z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Naturalnie występuje na obszarze Azji (głównie Indii), Afryki i Południowej Europy, ale bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata. W środowisku naturalnym jest byliną, jednak ze względu na brak mrozoodporności, w klimacie umiarkowanym uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

  Witania ospała jest niewysokim półkrzewem dorastającym do ok. 1,2-1,5 m wys. Tworzy sztywne, rozgałęzione pędy, pokryte bardzo gęstym, srebrzystobiałym kutnerem. Liście na pędzie układają się pojedynczo, naprzemianlegle. Są zielone, długoogonkowe, duże, szerokie, całobrzegie z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. W całości są delikatnie, srebrzyście owłosione, choć nie tak mocno jak pędy.

  W naturze roślina może kwitnąć przez cały rok, jednak w chłodniejszym klimacie jej kwitnienie przypada na wiosnę i wczesne lato (IV-VII). Kwiaty ashwagandhy są małe, dzwonkowate i żółtozielone, z zaostrzonymi i wywiniętymi na zewnątrz końcami płatków. Zebrane są po kilka w małe pęczki, wyrastające na pędzie u podstawy ogonków liściowych.

  Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w okrągłe, błyszczące, pomarańczowe owoce (jagody), przypominające wyglądem owoce miechunki rozdętej, tym bardziej, że podobnie jak u miechunki początkowo okryte są pękatą, zieloną torebką, wyglądającą jak lampion. Po dojrzeniu torebka przybiera słomkowożółtą barwę, wysycha i rozpada się, ukazując znajdujące się w jej wnętrzu pomarańczowe owoce. Zarówno kwiaty jak i torebki nasienne, skrywające nasiona, pokryte są drobnymi, srebrzystymi włoskami.

  Roślina tworzy kremowo-brunatno-zielonkawe, długie, bulwiaste korzenie (przypominają korzenie chrzanu), będące głównym surowcem zielarskim, pozyskiwanym w celach leczniczych.

  Wymagania i uprawa

  Witania ospała nie jest rośliną szczególnie wymagającą i choć pochodzi z ciepłych rejonów świata (gdzie czasem uważana jest za chwast), jej sezonowa uprawa w naszym klimacie także jest możliwa. W uprawie oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej, głęboko uprawionej gleby.

  Stanowisko jej uprawy warto wyściółkować czarną folią ogrodniczą lub ciemną włókniną, które podwyższą temperaturę gleby i zapobiegną jej wysychaniu oraz zachwaszczeniu, a także wpłyną na podwyższenie plonu korzeni.

  Aby witania wydała obfite plony, powinna być uprawiana z rozsady, przygotowanej wcześniej pod osłonami (III) i wysadzanej do gruntu po minięciu wiosennych przymrozków.

  Zastosowanie

  Witania ospała to roślina uprawiana przede wszystkim w celach użytkowych. Jest niezwykle bogata w liczne substancje czynne (min. alkaloidy, witanolidy, fitosterole, kumaryny, fenolokwasy, sitoinozydy, saponiny), które wykazują min. działanie odtruwające, wzmacniające, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i uspokajające.

  Preparaty z ashwagandhy są też znane jako doskonałe środki poprawiające pracę mózgu, pamięć i koncentrację, a także łagodzące objawy stresu.

  Ashwagandha uznawana jest za roślinę adaptogenną i stanowi ważny element medycyny ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycyny indyjska).


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: thalabhula, yogiankit165, mirzamlk/Depositphotos

  Opinia eksperta
  Ashwagandha jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. Kiedyś wierzono, że jej regularne przyjmowanie może rozwinąć siłę i witalność konia. Ekstrakty z korzenia ashwagandhy są również pod lupą współczesnych naukowców, a wyniki ich badań naukowych są obiecujące. Withania somnifera może okazać się pomocnym dodatkiem dla zdrowia i samopoczucia.

  Dotychczasowe prace naukowców i przeglądy badań sugerują, że stosowanie ekstraktów z korzenia ashwagandhy przez 8-12 tygodni może:
  ● obniżyć stres i napięcie,
  ● korzystnie wpływać na pamięć i skupienie,
  ● wspierać samopoczucie i motywację,
  ● poprawić jakość snu,
  ● zmniejszyć odczuwanie zmęczenia,
  ● korzystnie wpływać na płodność,
  ● poprawić wydolność fizyczną,
  ● zwiększyć siłę i masę mięśni,
  ● obniżać stężenie „złego cholesterolu”,
  ● poprawić libido,
  ● zwiększać stężenie testosteronu i hormonów tarczycy,
  ● działać tonizująco i antyoksydacyjnie.

  Przed stosowaniem preparatów z ashwagandhą warto poznać jej przeciwwskazania do stosowania, interakcje i potencjalne skutki uboczne, a najlepiej skonsultować się z lekarzem.
  Nina Wawryszuk | Natu.Care
   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl