Wiszące doniczki z ziołami – ogródek ziołowy pod sufitem

Warto założyć ogródek ziołowy w kuchni, aby mieć świeże zioła zawsze pod ręką. Rozwiązaniem dla małych kuchni oraz dla osób lubiących nowatorskie rozwiązania będzie ogródek ziołowy pod sufitem – w odwróconych wiszących doniczkach. Podpowiadamy, jak go założyć, jakie zioła wybrać i jak je pielęgnować.

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Ogródek ziołowy pod sufitem Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła Gdzie kupować zioła? Uprawa ziół w wiszących doniczkach

Ogródek ziołowy pod sufitem

Zioła z roku na rok stają coraz bardziej popularnymi roślinami domowymi. Dzieje się tak z pewnością przez to, że rośliny te łączą w sobie wiele pozytywnych cech - domowa uprawa ziół jest bardzo łatwa, a jednocześnie niesie ze sobą wiele korzyści. To właśnie dzięki ziołom w kuchni, możemy przygotować wspaniały i aromatyczny posiłek. Świeżo zerwane zioła dodane do potrawy, z pewnością zapewnią jej niepowtarzalny smak.

Oprócz pożytku w kuchni zioła mają dodatkową zaletę - zioła to w większości rośliny ozdobne i pięknie pachnące. Olejki eteryczne zawarte w ziołach dają im nie tylko piękny aromat i smak, ale w wielu przypadkach mają lecznicze właściwości.

Wiele ziół można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie lub w mieszkaniu. Na małych parapetach w kuchni, na których nie mieszczą się skrzynki, można uprawiać zioła w doniczkach. Niestety zwykle mieści się ich dosłownie kilka.

Można także iść z duchem czasu i wykorzystać nowości ogrodnicze i nietypowe rozwiązania, które stawiają na głowie (dosłownie!) domowe ogrodnictwo. Odwrócone do góry nogami doniczki stanowią nie tylko atrakcyjną, niecodzienną ozdobę, ale mają także szereg innych zalet. Od razu rzuca się w oczy ich specyficzny sposób montażu - wiesza się je do góry nogami na suficie!

Zioła rosną "zielonym do dołu" nie zajmują więc miejsca na podłodze i parapetach stając się doskonałym rozwiązaniem w małej kuchni. Dodatkowo zyskujemy możliwość umieszczenia doniczkowych ziół w najwygodniejszym dla nas miejscu - np. nad blatem kuchennym, tak aby były zawsze pod ręką gdy gotujemy domowe posiłki.

Liczba gatunków ziół, które możemy uprawiać w mieszkaniu jest bardzo duża. To, jakie wybierzemy, zależne jest tylko i wyłącznie od naszych upodobań. W domowym ogródku ziołowym najlepiej wybrać te gatunki ziół, które lubimy najbardziej i będziemy często wykorzystywać.

Wiszące doniczki z ziołami dają możliwość zagospodarowania niewykorzystanej dotąd przestrzeni ponad naszymi głowami – pod sufitem. Zioła w kuchni zawsze powinny być na wyciągnięcie ręki aby podczas przygotowanie posiłków można było łatwo po nie sięgnąć

Niezłe ziółka

Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła, a zarazem niezbędne jako przyprawy w kuchni są:

oraz zioła prowansalskie:

Gdzie kupić zioła?

Zioła można uprawiać z nasion lub z rozsady. Nasiona ziół można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, rozsadę ziół natomiast możemy wcześniej przygotować samodzielnie lub nabyć już gotową do rozsadzenia. Można także kupić zioła w doniczkach w większości sklepów ogrodniczych. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kondycję takich roślin, gdyż często są przelane lub przesuszone i po przyniesieniu do domu w przeciągu 2 - 3 dni więdną.

Uprawa ziół w doniczkach

  • Zioła zależnie od rodzaju potrzebują mniej lub więcej wilgoci do prawidłowego wzrostu. Trzeba zawsze o tym pamiętać i podlewać je z umiarem, tak aby nie przelać lub nie doprowadzić do zbytniego ich przesuszenia. Bez obaw, o uzupełnianiu wody w odwróconych doniczkach też pomyślano - w środku doniczki znajduję się zbiornik na wodę który napełnia się od góry.
  • Ziół jednorocznych rosnących w świeżej glebie, nie trzeba nawozić. Zioła wieloletnie należy zasilać nawozem płynnym co 2 tygodnie, szczególnie wiosną i latem. Nawozy powinny być oparte wyłącznie o składniki naturalne - np. biohumus.
  • Regularne przycinanie ziół pobudza je do obfitszego wzrostu, jest więc konieczne. Najczęściej zrywamy wierzchołki pędów pozostawiając na łodydze kilka listków (minimum 3 liście). Zioła są najsmaczniejsze i najbardziej aromatyczne wtedy, gdy są świeże. Zbieramy je na bieżąco, gdy są nam potrzebne w kuchni.
  • Zioła należy sadzić w grupach tak, aby dostęp do roślin był łatwy, co pozwoli na prawidłową pielęgnację i zbiór.
  • Zioła w doniczkach nie mogą obejść się bez światła, dlatego ważną zasadą udanej uprawy ziół jest właściwe nasłonecznienie. Nie mogą rosnąc w kuchni bez okna, bo już po kilku dniach zaczną żółknąć. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, wtedy są najbardziej aromatyczne - a przecież na tym nam najbardziej zależy.

  • Zioła najlepiej uprawia się w umiarkowanej temperaturze, trzeba je również chronić przed przeciągami, zimnem i upałem.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Bosske

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Oregano / Lebiodka pospolita Origanum vulgare

Cząber ogrodowy Satureja hortensis

Mięta pieprzowa Mentha piperita

Tymianek pospolity / Macierzanka tymianek Thymus vulgaris

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści