Szanta zwyczajna Marrubium vulgare

Szanta zwyczajna Marrubium vulgare, fot. (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: drobne, wargowe
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Owoce: rozłupnia
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Zapach: kwiaty, liście
Wysokość: 50 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, roślina lecznicza, ogrody wiejskie, obwódki rabat

Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare) należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślinę bardzo rzadko można spotkać w Polsce. Na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski" widnieje jako roślina krytycznie zagrożona.

To bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Tworzy wzniosłe, rozgałęzione, cztero-kanciaste łodygi. Liście są dwóch rodzajów: dolne mają kształt sercowaty, górne jajowaty. Są lekko zaostrzone, mają ząbkowany brzeg, mocno uwypuklone unerwienie (od spodniej strony) i białe włoski gęsto pokrywające całą blaszkę liściową.

Szanta zwyczajna kwitnie od czerwca do września. Tworzy małe, białe, dwuwargowe kwiaty zebrane w kuliste nibyokółki w kątach liści. Owocem jest owłosiona rozłupka.

Roślina zarówno świeża jak i ususzona ma bardzo gorzki smak

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania i uprawa

Szanta zwyczajna jest zaliczana do roślin ruderalnych. Rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Potrzebuje przepuszczalnych gleb o dobrej strukturze i dużej zawartości wapnia. Jest mrozoodporna.

Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych przy uprawie należą nawożenie (najlepiej naturalne lub specjalnymi nawozami dla ziół), odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

Jest rozmnażana wyłącznie z nasion, które wysiewa się zwykle w kwietniu. Pierwsze wschody są widoczne po dwóch tygodniach.

Zastosowanie

Szanta nie ma dużego znaczenia jako roślina dekoracyjna. To rzadko spotykana w ogrodach roślina lecznicza, którą można sadzić w warzywniaku lub w zielniku.

Surowcem zielarskim szanty jest ziele. Zbiór prowadzi się w czerwcu oraz lipcu na początku i w pełni kwitnienia. Ziele można suszyć warunkach naturalnych w miejscu osłoniętym od słońca, ciepłym i przewiewnym.

Ziele szanty od tysiącleci uważane jest za jeden z lepszych środków wykrztuśnych. Oprócz tego surowiec działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Stosuje się go również w chorobach wątroby i przeciw anemii.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: CC BY-SA 3.0/Wikimedia CommonsHelge Klaus Rieder/Wikimedia Commons, Andrey Zharkikh/CC BY 2.0/Link, Michał Mazik 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści