Logo
Logo

Konopie siewne / Konopie włókniste (Cannabis sativa)

Konopie siewne / Konopie włókniste (Cannabis sativa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Gleba: każda ogrodowa, żyzna, próchniczna, bogata w azot
 • Kolor kwiatów: zielonkawe
 • Kwiatostan: wiechowaty, kłos
 • Kwiaty: dwupienne, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Owoce: kuliste, owalne, orzechy
 • Pokrój: wzniesiony
 • Przydatność do spożycia: owoce
 • Zapach: cała roślina
 • Wysokość: 1,5-3,5 m
 • Okres kwitnienia: VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina lecznicza, roślina jadalna
 • Konopie siewne (Cannabis sativa var. sativa) lub też konopie włókniste, to rośliny zielne z rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Występują m.in. w górach Azji Środkowej (Ałtaj, Tienszan). Od wieków są powszechnie używane w różnych dziedzinach przemysłu.

  Ta roślina jednoroczna osiąga duże rozmiary. W naturze dorasta średnio do ok. 1,5 m wysokości, a w uprawie nawet do 3,5 m wysokości (zależnie od odmiany i warunków). Wytwarza jeden pęd przewodni, od którego odchodzi wiele pędów bocznych. Liście rośliny są duże (ok. 10 cm), krótkoogonkowe i dłoniastosieczne. Posiadają od 3 do 9 lancetowatych części o mocno piłkowanym brzegu. Posiadają też nitkowate przylistki (twory u nasady liści). Zarówno pędy, liście jak i kwiaty konopi są gęsto pokryte gruczołowymi włoskami i wydzielają charakterystyczny zapach.

  W Polsce konopie siewne kwitną latem, najczęściej w lipcu i sierpniu. Są to rośliny rozdzielnopłciowe, a zależnie od odmiany mogą być jedno- lub dwupienne, choć w uprawie przemysłowej znajdziemy wyłącznie odmiany jednopienne (kwiatostany osobników dwupiennych męskich tworzą się wcześniej niż wiechy roślin jednopiennych). Kwiaty żeńskie nie mają okwiatu (pot. płatków), wyrastają po dwa i są zebrane w zbite, gęste, smukłe kwiatostany, kłosy pozorne. Kwiaty męskie natomiast posiadają płatki, są barwy zielonej i są zebrane są w kwiatostany typu wierzchotka, które znajdują się w kątach liści.

  Owocami konopi są jasnobrązowe orzechy o długości max. ok. 5 mm. 

   

  Wymagania i uprawa

  Konopie włókniste to rośliny bardzo łatwe w uprawie, szybko rosnące i mające krótki okres wegetacji (do 4 miesięcy). Aby były jak największe warto zapewnić im stanowisko słoneczne, ale poradzą sobie również w półcieniu. Są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o podłoże i ładnie rosną na niemal każdej glebie ale, żeby osiągnąć wysokie zbiory, należy zapewnić im gleby żyzne, bogate w azot, umiarkowanie wilgotne i o obojętnych odczynie pH. 

  W okresie wzrostu potrzebują regularnego podlewania. Rośliny te nie są atakowane przez szkodniki ani choroby. Wykazują też właściwości allelopatyczne ograniczające rozwój chwastów w ich pobliżu.

  Konopie mogą być rozmnażane przez wysiew wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia i w maju. Głębokość wysiewu to 2-3 cm, a rozstawa między rzędami 40-50 cm. Metod i terminów zbioru roślin jest kilka i zależą one np. od przeznaczenia konopii (ścinanie całych roślin, tylko wiech, zbiór kombajnem).

  Zastosowanie

  Konopie siewne zaliczane są do roślin fitosanitarnych i mają bardzo wysokie właściwości fitoremediacyjne (oczyszczające gleby z metali ciężkich i substancji toksycznych).  

  Praktycznie każda część konopi siewnej stanowi cenny surowiec, przez co rośliny te są wykorzystywane na bardzo wiele sposobów, np.: wytwarza się z nich różnego rodzaju włókna (tekstylia, papier), mogą być spożywane (olej i nasiona), używane w kosmetologii i farmakologii (mają wiele składników odżywczych i biologicznie aktywnych). W ostatnich latach coraz częściej korzystamy przy nich w budownictwie czy wytwarzaniu paliwa!

  Warto zaznaczyć, że w roślinach z rodziny konopiowatych znajduje się m.in. substancja halucynogenna (THC), przez co uprawa konopi włóknistych w Polsce regulowana jest Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

  Odmiany

  Wśród legalnych odmian konopi siewnych warto wyróżnić te wyhodowane w Polsce – znajdziesz je TUTAJ. Są one jednopienne i typowo włókniste (tzn. zawierają mniej niż 0,2% substancji psychoaktywnych w suchej masie ziela). Przed wyborem należy wiedzieć, na jakie surowiec będziemy je uprawiać, gdyż różnią się wysokością plonów (nasion, słomy, zawartością i jakością włókna oraz zawartością celulozy, olejków eterycznych czy też CBD).


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Rick Proctor, Crystalweed Cannabis, Matteo Paganelli, Remedy Pics/Unsplash

  Więcej na ten temat
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl