Logo
Logo
28
Okazje

Konopie siewne – właściwości lecznicze i wykorzystanie

Konopie siewne to jedna z najstarszych upraw na świecie. Pierwsze ślady używania włókien konopnych przez człowieka, sięgają trzeciego tysiąclecia p.n.e. W rzeczywistości nie jest to aż tak zaskakujące, ponieważ konopie są niezwykle wszechstronną i wytrzymałą rośliną. Włókna konopne były szeroko stosowane, w dziedzinie tekstyliów do produkcji tkanin i lin, przynajmniej do XX wieku. Włókna te są nadal używane w różnych sektorach, w szczególności przy produkcji tkanin, celulozy i tworzyw sztucznych. Konopie są również wykorzystywane jako roślina oleista, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym.

 

Zalety konopi siewnej | Jak wykorzystać jej nasiona, kwiaty i liście?

W ostatnich latach nastąpiło ponowne odkrycie konopi, także z punktu widzenia żywności, głównie z powodu nowych trendów w dietach wegańskich i wegetariańskich, oraz rosnącego zainteresowania tak zwanymi superfoods.

Nasiona konopi siewnej są też uważane za super pożywienie ze względu na swoje właściwości odżywcze. Są to małe nasiona o średnicy 3-4 mm o barwie od jasnobrązowej do czarno-szarej. Ich smak jest lekko kwaśny i pikantny, a przypomina orzechy włoskie. Można je stosować jak suszone owoce, jako dodatek do sałatek, musli i koktajli, lub podobnie jak płatki zbożowe można je spożywać samodzielnie, zarówno w łupinach, jak i w całości.

Z tłoczonych na zimno nasion konopi, uzyskuje się olej roślinny o smaku zbliżonym do oleju z orzechów laskowych, który można bardzo dobrze wykorzystać do przyprawiania sałatek, warzyw czy przygotowania pesto i sosów. Poprzez zmielenie nasion uzyskuje się mąkę, potocznie zwaną mąką konopną, która z łatwością może zastąpić konwencjonalną mąkę zbożową. W przeciwieństwie do tej ostatniej mąka konopna jest bezglutenowa i dlatego jest przydatna w przypadku osób cierpiących na tego rodzaju nietolerancje.

Oprócz nasion konopi i oleju, kwiaty i liście tej rośliny są również wykorzystywane w sektorze spożywczym. Zazwyczaj są one suszone i używane do przygotowywania herbat ziołowych lub naparów. Podaż produktów spożywczych na bazie konopi jest obecnie dość duża, nawet jeśli ich rozpowszechnianie jest nadal nieco ograniczone.

Człowiek Absurdalny / YouTube


Co zawierają konopie siewne?

Chociaż roślina konopi jest używana przez człowieka od zarania dziejów, dopiero niedawno podjęto badania w celu oceny jej właściwości odżywczych i pozytywnego wpływu na nasz organizm. Pierwsze wyniki są bardzo zachęcające, ponieważ konopie wydają się mieć korzystny wpływ w różnych okolicznościach. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby nauka wypowiadała się jednoznacznie.

Można powiedzieć, że konopie, z żywieniowego punktu widzenia, można bezpiecznie włączyć do naszej diety. Nasiona konopi są bardzo bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega-3 i omega-6 w proporcji 1:3. Ponadto nasiona konopi zawierają wiele łatwo przyswajalnych białek i są bogate w witaminy B1, B2, B6, a także w witaminę E. Mają także wysoką zawartość minerałów, takich jak żelazo, wapń, magnez i fosfor.

W konopiach znajdziemy ponad 60 różnych kannabinoidów, z których wiele jest wciąż słabo zbadanych. Dwa najbardziej znane to tetrahydrokannabinol (THC) i kanabidiol (CBD).

CBD posiada liczne właściwości prozdrowotne, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a także przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może wykazywać działanie hamujące proliferację komórek nowotworowych (ma profilaktyczne działanie antynowotworowe).

W przeciwieństwie do CBD, THC jest substancją czynną o działaniu psychotropowym, dlatego uprawa i sprzedaż konopi została zakazana w wielu krajach. Jednak nie wszystkie odmiany konopi mają wysoką zawartość THC. Właśnie z tego powodu od kilku lat w Europie, można uprawiać konopie do celów spożywczych. Producenci konopi w Unii Europejskiej podlegają ścisłym i regularnym kontrolom, więc można mieć pewność, że są to produkty nieszkodliwe.

Czy konopie są rzeczywiście „cudownym” produktem, jak reklamują niektórzy zwolennicy, trudno określić. Pewne jest to, że nasiona konopi zawierają wiele kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, i z tego powodu można je uważać za bardzo zdrową i pożyteczną żywność z żywieniowego punktu widzenia. Ponadto, ponieważ nie zawierają laktozy i glutenu, mogą być stosowane również przez osoby z nietolerancją tych substancji.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Elena Schweitzer / Depositphotos

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu