Konopie to nie tylko tylko marihuana! Zastosowanie konopii w przemyśle

uprawa konopi fot. lovingimages - Pixabay

Uprawa konopi zapewne większości osób skojarzy się z produkcją lekkich narkotyków. Tymczasem konopie służą również do wielu innych, bardziej akceptowanych społecznie, celów. Dowiedz się jak legalnie uprawiać i wykorzystywać konopie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
15

Konopie, dzielące się na odmiany botaniczne: konopie siewne, dzikie, uprawne, indyjskie oraz olbrzymie, są niezwykle ważne przede wszystkim w przemyśle. Duże znaczenie mają zarówno włókna konopi, łyko, jak i nasiona-orzeszki.

"Marysia", "gandzia", "zioło" - jest sporo określeń dotyczących tej rośliny. Sprawa legalizacji marihuany zaś, to dość często poruszany temat, mający zarówno wielu zwolenników, jak i oponentów. Działanie odurzające, narkotyczne i rytualne to tylko jedne z nielicznych, chociaż najbardziej znanych zastosowań konopi indyjskich.

emce / YouTube

Uprawa konopi

Uprawa konopi jest przyjazna środowisku, gdyż wymaga stosowania pestycydów jedynie w minimalnym stopniu. Roślina szybko rośnie, przez co zagłusza chwasty, a jako naturalny retardant hamuje m.in. rozwój gwiazdnicy pospolitej. Zwykle odstrasza większość szkodników i w niewielkim stopniu przyczynia się do niszczenia szkodliwych nicieni glebowych.

Wymagania klimatyczne konopi zależą od grup ekologicznych, z których pochodzą. Rodzime odmiany bez problemów wytrzymują wiosenne przymrozki, a najwyższych temperatur potrzebują w okresie silnego przyrostu zielonej masy (czerwiec-lipiec). Źle reagują jednak na letnie susze, gdyż mają duże wymagania wodne - większe od zbóż.

Najlepsze plony dają w miejscach osłoniętych, chroniących je przed połamaniem i wolnych od zastoin wody, które mogą powodować ich obumieranie. Optymalne gleby to czarnoziemny, czarne ziemie, lessy i mady. Ważne, aby podłoże było żyzne o odczynie obojętnym do słabo zasadowego.

Jak widać, uprawa konopi może przynieść spore korzyści gospodarcze dla kraju. Roślina kojarzona z narkotykami jest dużo cenniejsza, niż mogłoby się wydawać. Rosnący udział w branżach przemysłowych może w przyszłości uczynić z konopi jeden z najważniejszych gatunków roślin dla człowieka.

liść konopii fot. Lothbrok - Pixabay.com
fot. Lothbrok - Pixabay.com
konopia siewna fot. Lothbrok - Pixabay.com
fot. Lothbrok - Pixabay.com

Konopie jako rośliny włókniste - cenny materiał w produkcji tkanin, lin i papieru

Wykorzystywanie konopi przez człowieka jest stare jak świat i zaczęło się wraz z rozwojem pierwszych cywilizacji. Już ponad 9000 lat temu ludzie zaczęli tworzyć pierwsze tkaniny (po prawdzie twarde i niewygodne) właśnie z włókna konopnego. Tkaniny z konopi są produkowane do dzisiaj - cechuje je zarówno delikatność (obca ubraniu tworzonemu przed wiekami) jak i większa wytrzymałość od bawełny.

Około 6500 lat p.n.e. Chińczycy usprawnili technologię pozyskiwania włókien konopnych, dzięki czemu mogli wytwarzać trwałe i odporne na rozciąganie liny oraz powrozy. Od tamtej pory, aż do dziś, konopie cieszą się dużym znaczeniem jako rośliny włókniste.

Włókno z konopi ma szczególną i dość istotną właściwość - nie ulega procesom gnilnym w wilgotnym środowisku. Dzięki temu ma duże znaczenie przy produkcji wężów pożarniczych, sieci, nici chirurgicznych czy papieru filtracyjnego (np.: do herbaty w torebkach).

W samym procesie produkcji papieru dużo większą wydajność uzyskuje się poprzez wykorzystanie łyka konopi. Według szacunków z jednego hektara uprawianej konopi można wyprodukować masę papierową równoważną tej pozyskiwanej z czterech hektarów lasów. Konopie jako rośliny jednoroczne mogą być wykorzystywane regularnie i rosnąć przez kilka lat na jednym stanowisku. Tym samym w dużym stopniu przyczyniają się do ograniczania wycinki lasów.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: lovingimages, Rex Medlen / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Konopie siewne / Konopie włókniste Cannabis sativa

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści