Konopie, dzielące się na odmiany botaniczne: konopie siewne, dzikie, uprawne, indyjskie oraz olbrzymie, są niezwykle ważne przede wszystkim w przemyśle. Duże znaczenie mają zarówno włókna konopi, łyko, jak i nasiona-orzeszki.
"Marysia", "gandzia", "zioło" - jest sporo określeń dotyczących tej rośliny. Sprawa legalizacji marihuany zaś, to dość często poruszany temat, mający zarówno wielu zwolenników, jak i oponentów. Działanie odurzające, narkotyczne i rytualne to tylko jedne z nielicznych, chociaż najbardziej znanych zastosowań konopi indyjskich.
Uprawa konopi
Uprawa konopi jest przyjazna środowisku, gdyż wymaga stosowania pestycydów jedynie w minimalnym stopniu. Roślina szybko rośnie, przez co zagłusza chwasty, a jako naturalny retardant hamuje m.in. rozwój gwiazdnicy pospolitej. Zwykle odstrasza większość szkodników i w niewielkim stopniu przyczynia się do niszczenia szkodliwych nicieni glebowych.
Wymagania klimatyczne konopi zależą od grup ekologicznych, z których pochodzą. Rodzime odmiany bez problemów wytrzymują wiosenne przymrozki, a najwyższych temperatur potrzebują w okresie silnego przyrostu zielonej masy (czerwiec-lipiec). Źle reagują jednak na letnie susze, gdyż mają duże wymagania wodne - większe od zbóż.
Najlepsze plony dają w miejscach osłoniętych, chroniących je przed połamaniem i wolnych od zastoin wody, które mogą powodować ich obumieranie. Optymalne gleby to czarnoziemny, czarne ziemie, lessy i mady. Ważne, aby podłoże było żyzne o odczynie obojętnym do słabo zasadowego.
fot. Lothbrok - Pixabay.com |
fot. Lothbrok - Pixabay.com |
Konopie jako rośliny włókniste - cenny materiał w produkcji tkanin, lin i papieru
Wykorzystywanie konopi przez człowieka jest stare jak świat i zaczęło się wraz z rozwojem pierwszych cywilizacji. Już ponad 9000 lat temu ludzie zaczęli tworzyć pierwsze tkaniny (po prawdzie twarde i niewygodne) właśnie z włókna konopnego. Tkaniny z konopi są produkowane do dzisiaj - cechuje je zarówno delikatność (obca ubraniu tworzonemu przed wiekami) jak i większa wytrzymałość od bawełny.
Około 6500 lat p.n.e. Chińczycy usprawnili technologię pozyskiwania włókien konopnych, dzięki czemu mogli wytwarzać trwałe i odporne na rozciąganie liny oraz powrozy. Od tamtej pory, aż do dziś, konopie cieszą się dużym znaczeniem jako rośliny włókniste.
Włókno z konopi ma szczególną i dość istotną właściwość - nie ulega procesom gnilnym w wilgotnym środowisku. Dzięki temu ma duże znaczenie przy produkcji wężów pożarniczych, sieci, nici chirurgicznych czy papieru filtracyjnego (np.: do herbaty w torebkach).
W samym procesie produkcji papieru dużo większą wydajność uzyskuje się poprzez wykorzystanie łyka konopi. Według szacunków z jednego hektara uprawianej konopi można wyprodukować masę papierową równoważną tej pozyskiwanej z czterech hektarów lasów. Konopie jako rośliny jednoroczne mogą być wykorzystywane regularnie i rosnąć przez kilka lat na jednym stanowisku. Tym samym w dużym stopniu przyczyniają się do ograniczania wycinki lasów.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: lovingimages, Rex Medlen / Pixabay