Logo
Logo

9 roślin podobnych do marihuany | Lepiej je znać, żeby się nie pomylić!

Czy wiesz, że jest wiele roślin bardzo podobnych do marihuany? Niektóre nawet rosną w Polsce dziko. Mają podobne dłoniaste liście podzielone na kilka listków. Jednak, gdy przyjrzymy się im dobrze – widać różnice!

Oto 9 gatunków, które na pierwszy rzut oka można pomylić z marihuaną!

Spis treści
Z jakiej rośliny pozyskuje się marihuanę? Jaka jest różnica między marihuaną a konopiem włóknistym? Co wygląda podobnie jak marihuana?

Konopie budzi z roku na rok coraz większe zainteresowanie. Nie tylko ze względu na wysoką zawartość w marihuanie THC, substancji halucynogennej, ale też ze względu na rozwój rynku kopnego, nie tylko w przemyśle włókienniczym. W Polsce konopie do celów medycznych mogą uprawiać (zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii) tylko określone instytucje, które uzyskały do tego celu odpowiednie zezwolenia.

Konopie indyjskie (Cannabis indica), zwane marihuaną to jeden z wielu gatunków konopii. Dorasta do ok. 1,5 m wysokości i potrzebuje do rozwoju dużo światła i ciepła.

Podczas spaceru po lesie, łące lub ogrodzie możesz natknąć się na rośliny podobne do marihuany. Zobacz, co to za gatunki!

rośliny podobne do marihuany - konopie siewne
Fot. Małgorzata Wójcik
Dorasta do 3,5 m i ma silny pęd przewodni. Jego liście są duże – 10 cm szerokości. Listki (3-9) są wyraźne piłkowane. Konopie siewne zawiera niewielką zawartość THC i jest wykorzystywane w branży tekstylnej, farmaceutycznej i kosmetycznej, ale też w motoryzacji i w branży budowlanej.

rośliny podobne do marihuany - pokrzywa konopiolistna
Fot. Papava / AdobeStock
Pokrzywa konopiolistna (Urtica cannabina)
Jest rzadko spotykaną byliną, dorastającą do ok. 50-100 cm wysokości. Przywędrowała do Polski z Azji i znajduje się ją w niektórych miejscach jako zdziczałą. Liście tego gatunku są gładsze niż u pokrzywy zwyczajnej, wydłużone i głęboko powcinane. Z większej odległości roślina może niektórym przypominać marihuanę, lecz gdy przyjrzymy się tej roślinie bliżej, znacznie się różni od konopii.
rośliny podobne do marihuany - przetacznikowiec wirginijski 'Temptation'
Fot. Progarten / AdobeStock
Przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum virginicum) 'Temptation'
Ciekawa odmiana byliny, uprawiana w ogrodach; nadaje się na rabaty  bylinowe w miejscach słonecznych. Osiąga ok. 1,5 m wysokości. Ma charakterystyczne liście wyrastające przy nasadzie łodygi i tworzące okółki, które nieco przypominają liście marihuany. Na szczycie pędów latem pojawiają się długie, fioletowe kwiatostany.
rośliny podobne do marihuany - kleome ciernista
Fot. WR.LILI, bouybin / AdobeStock
Kleome ciernista (Cleome spinosa)
Gatunek rośliny jednorocznej uprawiany ze względu na oryginalnie wyglądające kwiaty. Ma wzniesiony pokrój i dorasta do ok. 80-150 cm wysokości. Liście kleome są nieco podobne do liści marihuany, ale nie mają ząbków na brzegach listków. Listki są też znacznie szersze. Kleome lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Pochodzi z Ameryki Południowej.
rośliny podobne do marihuany - klon palmowy
Fot. Konstantin Aksenov / AdobeStock
Klon palmowy (Acer palmatum)
Pochodzący z Japonii i Korei Południowej krzew lub drzewo o powolnym wzroście. Jego wachlarzowate liście są mocno powcinane i na brzegach ząbkowane, dlatego przypominają nieco liście marihuany. Klon palmowy jednak osiąga spore rozmiary. Uprawia się wiele ciekawych odmian klonów palmowych, których liście mogą różnić się od gatunku nie tylko kształtem, ale i barwą.
rośliny podobne do marihuany - ketmia konopiowata
Fot. Wiert  / AdobeStock
Ketmia konopiowata, kenaf (Hibiscus cannabinus)
Należy do rodziny ślazowatych. Jest rośliną włóknodajną, wykorzystywaną do produkcji tkanin opatrunkowych, worków czy sieci. Uprawiana jest w Azji Południowej. Jej liście są bardzo podobne do liści konopii, ale kwiaty od razu zdradzają, że to zupełnie inna roślina. Liście tego gatunku jada się na surowo, a nasiona wykorzystuje do produkcji oleju.
rośliny podobne do marihuany - chmiel japoński
Fot. Binimin / AdobeStock
Chmiel japoński (Humulus japonicus)
Pnącze o szerokich, klapowanych liściach. Listki są dość szerokie i ząbkowane, jedynie młode przypominają wyglądem liście marihuany. Chmiel japoński lubi słoneczne miejsca i dorasta aż do 6 m długości. Pochodzi z Chin i Japonii.
rośliny podobne do marihuany - ciemiernik
Fot. MrGajowy3, Couleur / Pixabay
Ciemiernik (Helleborus)
Zimozielona, bardzo efektowna bylina o skórzastych, ciemnozielonych, dłoniasto złożonych liściach, składających się z drobno ząbkowanych listków. Lubi półcieniste i wilgotne miejsca w ogrodach. Osiąga, w zależności od gatunku i odmiany, od 40-70 cm wysokości. Głównym elementem dekoracyjnych są kwiaty, rozwijające się od późnej jesieni do wiosny.
rośliny podobne do marihuany - łubin
Fot. Ewa AdobeStock, Couleur / Pixabay
Łubin (Lupinus)
Roślina zielna, rosnąca w różnych regionach – Ameryce Północnej i Południowej, w strefie śródziemnomorskiej, a także w Afryce. W Polsce można spotkać łubin trwały jako roślinę zdziczałą. Łubiny mają charakterystyczne, dłoniasto złożone, cienkie liście pokryte delikatnym meszkiem. Składają się one z 5-12 wydłużonych listków. W ogrodach można uprawiać ciekawe pod względem kolorystycznym odmiany łubinu ogrodowego – na słonecznych stanowiskach i na lekkiej, piaszczystej glebie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe Meeboonstudio, johny87 / AdobeStock 

Autor
9 roślin podobnych do marihuany | Lepiej je znać, żeby się nie pomylić!
9 roślin podobnych do marihuany | Lepiej je znać, żeby się nie pomylić!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl