Czy wiesz, że jest wiele roślin bardzo podobnych do marihuany? Niektóre nawet rosną w Polsce dziko. Mają podobne dłoniaste liście podzielone na kilka listków. Jednak, gdy przyjrzymy się im dobrze – widać różnice!
Oto 9 gatunków, które na pierwszy rzut oka można pomylić z marihuaną!
Konopie budzi z roku na rok coraz większe zainteresowanie. Nie tylko ze względu na wysoką zawartość w marihuanie THC, substancji halucynogennej, ale też ze względu na rozwój rynku kopnego, nie tylko w przemyśle włókienniczym. W Polsce konopie do celów medycznych mogą uprawiać (zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii) tylko określone instytucje, które uzyskały do tego celu odpowiednie zezwolenia.
Konopie indyjskie (Cannabis indica), zwane marihuaną to jeden z wielu gatunków konopii. Dorasta do ok. 1,5 m wysokości i potrzebuje do rozwoju dużo światła i ciepła.
Podczas spaceru po lesie, łące lub ogrodzie możesz natknąć się na rośliny podobne do marihuany. Zobacz, co to za gatunki!
Dorasta do 3,5 m i ma silny pęd przewodni. Jego liście są duże – 10 cm szerokości. Listki (3-9) są wyraźne piłkowane. Konopie siewne zawiera niewielką zawartość THC i jest wykorzystywane w branży tekstylnej, farmaceutycznej i kosmetycznej, ale też w motoryzacji i w branży budowlanej.
Fot. Papava / AdobeStock
Pokrzywa konopiolistna (Urtica cannabina)
Jest rzadko spotykaną byliną, dorastającą do ok. 50-100 cm wysokości. Przywędrowała do Polski z Azji i znajduje się ją w niektórych miejscach jako zdziczałą. Liście tego gatunku są gładsze niż u pokrzywy zwyczajnej, wydłużone i głęboko powcinane. Z większej odległości roślina może niektórym przypominać marihuanę, lecz gdy przyjrzymy się tej roślinie bliżej, znacznie się różni od konopii.
Ciekawa odmiana byliny, uprawiana w ogrodach; nadaje się na rabaty bylinowe w miejscach słonecznych. Osiąga ok. 1,5 m wysokości. Ma charakterystyczne liście wyrastające przy nasadzie łodygi i tworzące okółki, które nieco przypominają liście marihuany. Na szczycie pędów latem pojawiają się długie, fioletowe kwiatostany.
Gatunek rośliny jednorocznej uprawiany ze względu na oryginalnie wyglądające kwiaty. Ma wzniesiony pokrój i dorasta do ok. 80-150 cm wysokości. Liście kleome są nieco podobne do liści marihuany, ale nie mają ząbków na brzegach listków. Listki są też znacznie szersze. Kleome lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Pochodzi z Ameryki Południowej.
Pochodzący z Japonii i Korei Południowej krzew lub drzewo o powolnym wzroście. Jego wachlarzowate liście są mocno powcinane i na brzegach ząbkowane, dlatego przypominają nieco liście marihuany. Klon palmowy jednak osiąga spore rozmiary. Uprawia się wiele ciekawych odmian klonów palmowych, których liście mogą różnić się od gatunku nie tylko kształtem, ale i barwą.
Fot. Wiert / AdobeStock
Ketmia konopiowata, kenaf (Hibiscus cannabinus)
Należy do rodziny ślazowatych. Jest rośliną włóknodajną, wykorzystywaną do produkcji tkanin opatrunkowych, worków czy sieci. Uprawiana jest w Azji Południowej. Jej liście są bardzo podobne do liści konopii, ale kwiaty od razu zdradzają, że to zupełnie inna roślina. Liście tego gatunku jada się na surowo, a nasiona wykorzystuje do produkcji oleju.
Pnącze o szerokich, klapowanych liściach. Listki są dość szerokie i ząbkowane, jedynie młode przypominają wyglądem liście marihuany. Chmiel japoński lubi słoneczne miejsca i dorasta aż do 6 m długości. Pochodzi z Chin i Japonii.
Zimozielona, bardzo efektowna bylina o skórzastych, ciemnozielonych, dłoniasto złożonych liściach, składających się z drobno ząbkowanych listków. Lubi półcieniste i wilgotne miejsca w ogrodach. Osiąga, w zależności od gatunku i odmiany, od 40-70 cm wysokości. Głównym elementem dekoracyjnych są kwiaty, rozwijające się od późnej jesieni do wiosny.
Roślina zielna, rosnąca w różnych regionach – Ameryce Północnej i Południowej, w strefie śródziemnomorskiej, a także w Afryce. W Polsce można spotkać łubin trwały jako roślinę zdziczałą. Łubiny mają charakterystyczne, dłoniasto złożone, cienkie liście pokryte delikatnym meszkiem. Składają się one z 5-12 wydłużonych listków. W ogrodach można uprawiać ciekawe pod względem kolorystycznym odmiany łubinu ogrodowego – na słonecznych stanowiskach i na lekkiej, piaszczystej glebie.