Kleome ciernista (Cleome spinosa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny kaparowatych (Capparidaceae). W środowisku naturalnym występuje w krajach Ameryki Południowej. To dość pokaźna roślina o wzniesionym, rozgałęzionym pokroju osiągająca zwykle 80-150 cm wysokości. Na silnych pędach wyrastają obficie dłoniasto-sieczne liście. Czteropłatkowe kwiaty z długimi pręcikami, intensywnie pachnące, zebrane są w okazałe, luźne grona.

Roślina kwitnie zwykle na fioletowo, różowo lub biało. Okres kwitnienia trwa od lipca do października. Roślinę cechuje dość egzotyczny wygląd. Owocem jest długi strąk, zawierający kilkanaście nerkowatych, jasnobrązowych nasion.

Warunki uprawy kleome

Kleome ciernista najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Optymalne podłoże jest przepuszczalne i żyzne (warto dodawać do niego kompostu). Zwykle roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion do inspektu w marcu lub kwietniu. Młode okazy najlepiej wysadzać na miejsce stałe w drugiej połowie maja w 50 cm odstępach (odległość jest oczywiście uzależniona od wielkości danej odmiany).

Kleome ciernista nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Aby pięknie kwitła w czasie sezonu wegetacyjnego warto stosować dokarmianie - nawozami o małej dawce azotu. Roślinę zaleca się również regularnie podlewać.

Zastosowanie

Kleome jest coraz częściej uprawiane w Polsce jako roślina rabatowa. To roślina znana i uprawiana w ogrodach od kilku wieków. Z powodzeniem można ją sadzić na wysokie rabaty jednogatunkowe (różne odmiany) lub rabaty mieszane. Jest to również gatunek ceniony na kwiat cięty. Kwiaty w wazonie zachowują świeżość i ładny wygląd do 2 tygodni.


Zdjęcia: danuta niemiec/Pixabay, Andreas (flickr.com.cc)