Jak powstaje beton konopny – Hempcrete?
W czasie mechanicznego przerobu słomy konopnej można uzyskać włókno zieleńcowe – to część zewnętrzna łodyg roślin włóknistych (takich jak len i konopie). Znajduje ono zastosowanie w wyrobach tapicerskich jak i staje się bardzo popularnym materiałem izolacyjnym. Oprócz włókna z łodyg roślin włóknistych można pozyskiwać dodatkowo paździerze – czyli wewnętrzne części łodyg zbudowane z łyka. Są one zdrewniałe.
Fot. Natrij/Wikimedia Commons ↓ Włókno oddzielane od zdrewniałej części łodygi konopi – paździerza. |
Po połamaniu i sprasowywaniu paździerzy, skleja się je żywicą fenolową. W ten sposób wyrabia się ekologiczne paździerzowe płyty, odporne na ogień! Są pospolicie wykorzystywane w meblarstwie itp. Masę paździerzową można również łączyć z wapnem i właśnie w ten sposób powstają bloki Hempcrete – "naturalne cegły", z których z powodzeniem można zbudować dom!
Domy z konopi
Na szerszą uwagę zasługuje eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W ramach badań zbudowano pierwszy w Polsce (ale nie na świecie) ekologiczny dom z konopi. Materiał budulcowy jest odporny na ogień oraz wilgoć. Nic dziwnego zatem, że bez problemu przeszedł pomyślnie wszelkie testy.
Całkiem możliwe, że w przyszłości budowlańcy będą również z konopi tworzyli zaprawę do produkcji materiałów. Badania są aktualnie w fazie eksperymentalnej, ale ich wyniki wypadają pomyślnie.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście: Natrij/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: sephirot17 / Depositphotos oraz hnnbz/Foter.com/CC BY