Logo
Logo

Sosna bośniacka 'Satellit'

Sosna bośniacka 'Satellit' to odmiana łatwa w uprawie, polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych. Dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej i jest odporna na mróz. Ma dekoracyjną szarą korę, intensywnie zielone długie igły i kobaltowe szyszki.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?

Opis rośliny

Sosna bośniacka to jeden z ciekawszych gatunków sosny rosnący w naturze na Półwyspie Bałkańskim oraz na południu Półwyspu Apenińskiego. Zwraca uwagę zwartym pokrojem, tworzy ozdobne, intensywnie zielone igły oraz kobaltowe szyszki. Pomimo swojego pochodzenia z południa Europy drzewo to bardzo dobrze rośnie w klimacie obejmującym Polskę i podobnie jak nasz rodzimy gatunek ma niewielkie wymagania uprawowe.

W sprzedaży dostępny jest zarówno czysty gatunek oraz kilka odmian hodowlanych. Do niewielkich ogrodów przydomowych warto polecić strzelistą, zajmującą mało miejsca odmianę ‘Satelit’. Została znaleziona w holenderskim arboretum Gimborna i wprowadzona do handlu około 1970 r.

Jest to szybko rosnące, wysokie drzewo o kolumnowej lub wąskostożkowej koronie tworzące mocny, stabilny przewodnik z silnymi, niemal pionowo ustawionymi pędami bocznymi. Drzewo rocznie przyrasta na wysokość o 20-30 cm, po 10 latach uprawy osiąga 2-3 m wysokości.

Szara kora na pniu i gałęziach jest gładka. Jej dodatkową ozdobą są równomiernie ułożone, dosyć duże ślady po igłach.

sosna bośniacka 'Satelit'

Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Igły wyrastają po 2 w pęczku, mają około 10 cm długości i są dłuższe, niż u gatunku. Igły są intensywnie zielone, sztywne, ostro zakończone, spiralnie i gęsto osadzone wokół pędów i skierowane ku ich wierzchołkom.

Pędy przypominają gęste szczotki do czyszczenia butelek. Igły żyją około 5 lat. Po opadnięciu zostawiają na korze charakterystyczne znamiona.

Szyszki zawiązują się dosyć wcześnie, już po kilku latach uprawy. Młode szyszki są stożkowate i mają wyjątkowo atrakcyjny, kobaltowy kolor. Dojrzewając brązowieją. Wysychające szyszki otwierają się uwalniając duże nasiona.

Wymagania i uprawa

Jest to odmiana łatwa w uprawie, niewybredna w stosunku do gleby, dobrze rośnie na większości przepuszczalnych gleb ogrodowych na stanowiskach słonecznych. Jest w pełni odporna na mróz, zdrowa, tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza.

Drzewo doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych w miejscach eksponowanych, jako soliter, bądź w grupach z innymi roślinami iglastymi. Dobrze sprawdza się w parkach, terenach rekreacyjnych oraz w zieleni osiedlowej.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Sosna bośniacka 'Satellit'
Sosna bośniacka 'Satellit'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu