Logo
Logo

W Twoim ogrodzie rozpętał się "ślimakogedon"? Jak poradzić sobie z tą obrzydliwą plagą?

Czy ślimaki sieją spustoszenie również w Twoim ogrodzie? W ostatnich tygodniach obserwujesz istny "ślimakogedon" i hordy tych uporczywych szkodników niszczą co tylko się da? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz się, kiedy ślimaki są najgroźniejsze, jakie rośliny mogą najbardziej ucierpieć w trakcie tego swoistego armagedonu w ogrodzie oraz czym je zwalczać, łapać lub odstraszać!

Spis treści
Co robić, gdy masz inwazję ślimaków w ogrodzie? Jak działkowcy radzą sobie ze ślimakami? Zobacz sprawdzone patenty! Kiedy ślimaki atakują? Oto najbardziej niebezpieczne momenty! Które rośliny są ulubionym przysmakiem ślimaków? Oto lista zagrożonych! Jak skutecznie wypędzić ślimaki z Twojego ogrodu? Sprawdzone metody!

Ślimakogedon w ogrodach!

Tego lata (2023), w wielu miejscach w Polsce problem z liczebnością ślimaków osiągnął rozmiary "ogrodowego armagedonu"! Widać to przede wszystkim wieczorami, gdy szkodniki wychodzą ze swoich kryjówek i można je spotkać wszędzie – na trawie, na rabatach, w warzywnikach i na naszych tarasach. Potrafią w krótkim czasie zniszczyć młode i rozwijające się rośliny jak i duże okazy!

Czy ślimaki sieją spustoszenie również w Twoim ogrodzie? W ostatnich tygodniach obserwujesz istny "ślimakogedon" i hordy tych uporczywych szkodników niszczą co tylko się da? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz się, kiedy ślimaki są najgroźniejsze, jakie rośliny mogą najbardziej ucierpieć w trakcie tego swoistego armagedonu w ogrodzie oraz czym je zwalczać, łapać lub odstraszać! Nie ignoruj tego problemu, bo może być za późno! Ślimaki są nie tylko uciążliwe, ale też mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twoich roślin i całego ekosystemu ogrodu. Czy jesteś gotów na walkę?

Inwazja ślimaków na działkach!

Z filmu dowiesz się, jakie sposoby na ślimaki w ogródkach wybierają działkowcy. Które się sprawdziły, a które niekoniecznie.
Źródło: Podlaskie24 / Youtube

 

 

Kiedy ślimaki są najgroźniejsze?

Wilgotność – raj dla ślimaków
Ślimaki uwielbiają wilgotne warunki. Po deszczowych dniach lub podczas porannych rosy, kiedy ziemia jest mokra, stają się one szczególnie aktywne. Wilgotność sprzyja ich poruszaniu się, a także pomaga w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego po burzach czy ulewnych deszczach warto dokładnie sprawdzić swoje rośliny i podjąć działania przeciwko ślimakom.

Nocne wyprawy
Choć ślimaki można spotkać w ciągu dnia, to największą aktywność wykazują po zmierzchu. Nocne wyprawy w poszukiwaniu pożywienia to dla nich codzienność. W ciemności czują się bezpieczniej, a rośliny stają się łatwym celem.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Wiosna i lato – czas rozmnażania
Okres wiosenny i początek lata to czas, kiedy ślimaki intensywnie się rozmnażają. Młode ślimaki, choć mniejsze, są równie żarłoczne co dorosłe osobniki. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na swoje rośliny i podjąć działania prewencyjne.

Jakie rośliny mogą najbardziej ucierpieć przez ślimaki?

Te małe szkodniki mają swoje ulubione rośliny, które bez litości potrafią zdzierać do gołej ziemi.

  • Młode sadzonki warzyw, takie jak sałata, kapusta czy marchew, są dla ślimaków prawdziwym przysmakiem. Delikatne, soczyste liście stanowią dla nich idealne źródło pożywienia.
  • Rośliny o miękkich pędach, takie jak fasolki szparagowe czy ogórki, również są narażone na ich ataki.
  • Wśród kwiatów, ślimaki często wybierają te o delikatnych płatkach i soczystych liściach. Nasturcje, niecierpki czy aksamitki mogą stać się celem ich nocnych łupów.
  • Ogrodnicy powinni być również czujni w przypadku ziół, takich jak bazylia czy młoda mięta, które mogą przyciągać ślimaki swoim intensywnym aromatem.

Czym zwalczać, łapać lub odstraszać ślimaki?

Inwazja ślimaków – dlaczego są takie uporczywe?

Ślimaki pojawiają się w ogrodzie zwłaszcza w czasie wilgotnej pogody. Są one szczególnie zainteresowane młodymi roślinami i ich liśćmi, często niszcząc całe uprawy. Najbardziej uciążliwe są ślimaki nagie, takie jak pomrowy i pomrowiki. 
Dowiedz się więcej z artykułu

Moluskocydy – tajna broń ogrodnika

Moluskocydy to specjalne środki przeznaczone do zwalczania ślimaków. Najczęściej używane substancje czynne to metaldehyd, metiokarb lub fosforan żelaza. Warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające fosforan żelaza, ponieważ są one uważane za najskuteczniejsze. 
Dowiedz się więcej z artykułu

Zielone metody walki – przyjazne dla środowiska

Jeśli chcesz unikać chemii, istnieją naturalne metody walki ze ślimakami. Wyłapuj ślimaki ręcznie, a następnie wykorzystaj je jako pokarm dla ptaków czy jeży. Możesz też stosować pułapki, takie jak miski z piwem, oraz naturalne żele odstraszające. 
Dowiedz się więcej z artykułu

Pułapki z piwem – czy ślimaki mają słabość do alkoholu?

Pułapki z piwem to tania i skuteczna metoda walki z tymi szkodnikami. Wystarczy wkopać w ziemię niewielkie pojemniki i nalać do nich odrobinę piwa. Ślimaki, pociągnięte zapachem, wpadają do środka i nie potrafią się wydostać. 
Dowiedz się więcej z artykułu

Mączka bazaltowa – cudowny proszek przeciwko ślimakom

Mączka bazaltowa to naturalny produkt, który nie tylko odstrasza ślimaki, ale także działa jako nawóz. Mączka bazaltowa oblepia ciała ślimaków, uniemożliwiając im poruszanie się. 
Dowiedz się więcej z artykułu

Ostatnia linia obrony – jak skutecznie wypędzić ślimaki

Przygotuj rozsadę w domu i wysadź siewki dopiero, kiedy się rozrosną. Dookoła roślin umieść przeszkody, takie jak miedziane obręcze czy skorupki jajek. Prowadź zrównoważony ogród, by przyciągnąć naturalnych wrogów ślimaków. O zmierzchu wyjdź do ogrodu, zbierz ślimaki i pozbądź się ich. 
Dowiedz się więcej z artykułu


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Dieter Hawlan, macrossphoto, Юлия Клюева, vladk213 / Adobe Stock

Autor
W Twoim ogrodzie rozpętał się "ślimakogedon"? Jak poradzić sobie z tą obrzydliwą plagą?
W Twoim ogrodzie rozpętał się "ślimakogedon"? Jak poradzić sobie z tą obrzydliwą plagą?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)