Logo
Logo

Piwne pułapki na ślimaki | Czy są skuteczne? Zrobić samemu czy kupić?

Pytanie czytelnika: Słyszałem, że ślimaki lubią piwo i można je nim zwabić do pułapek. Czy to prawda? Nie chciałbym niepotrzebnie marnować piwa!

Spis treści
Czy piwne pułapki na ślimaki są skuteczne? Jak zrobić pułapkę z piwem? Czy warto kupić gotową pułapkę?

Czy piwne pułapki na ślimaki są skuteczne?

Pułapki z piwa są stosunkowo tanią i dość skuteczną metodą na walkę z plagą ślimaków w naszym ogrodzie. Powinny być zastawione w pobliżu ulubionych roślin narażonych na atak szkodników, ale tak, abyśmy przez przypadek w nie nie weszli.

Ślimaki bardzo lubią zapach piwa – zwabione, łatwo wpadają do środka pułapki!

Pułapka z piwem na ślimaki: wykonanie krok po kroku

  1. Wkop w ziemię pojemniki małej albo średniej wielkości w taki sposób, aby wystawały na około 1 cm ponad poziom gruntu.
  2. Nalej do nich trochę piwa – wystarczy naprawdę niewielka jego ilość (chodzi o wydzielany przez nie zapach).
  3. Można przykryć pojemnik luźno pokrywką, aby np. padający deszcz nie rozcieńczał piwa.

Gotowa pułapka na ślimaki
Gotowa pułapka na ślimaki
Do monitorowania obecności wszystkich gatunków ślimaków nagich i skorupkowych poprzez ich odławianie. Dzięki zawartości atraktantu wabi i skutecznie wyłapuje ślimaki żerujące na warzywach i roślinach ozdobnych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Czy warto kupić gotową pułapkę piwną na ślimaki?

W naszym sklepie dostępna jest gotowa pułapka na ślimaki (to ten produkt, który widzicie powyżej). Postanowiliśmy ją przetestować, by pokazać Wam, jakie to prosty i skuteczny sposób walki ze ślimakami. 

Czym różni się gotowa pułapka piwna od tej, którą możesz zrobić samemu?

Jest o wiele wygodniejsza w stosowaniu. To plastikowy "domek" (w pudełku znajdziesz dwie sztuki), składający się z miseczki i daszku. Miseczka ma taki kształt, by po jej zakopaniu w ziemi górna krawędź znajdowała się na poziomie gruntu (ułatwia to ślimakom wejście do pułapki). Daszek (wieko) chroni piwo w pułapce przed deszczem (rozcieńczaniem) i słońcem (parowaniem). 

Ponadto, gotowa pułapka zawiera małą fiolkę z różowym płynem – atraktantem, który 20-krotnie zwiększa atrakcyjność przynęty od samego piwa. 

Jak stosować pułapkę piwną na ślimaki? Gdzie ją ustawić? Jak często wymieniać piwo?

Rozmieść pułapki w miejscach żerowania ślimaków. Wykop otwór i umieść w nim pułapkę tak, aby górna krawędź pojemnika znajdowała się na poziomie gruntu. Wlej do pułapki 250 ml piwa i dodaj 2-3 krople atraktanta (zwiększy to skuteczność). Pułapkę z płynem w środku przykryj wiekiem. 

Podlej intensywnie rośliny w okolicy pułapki, by zachęcić ślimaki do wyjścia z kryjówek. Pierwsze ślimaki zwabione zapachem złapią się w pułapkę po chwili (my czekaliśmy zaledwie kilkanaście minut, a następnego dnia rano w dwóch pułapkach znaleźliśmy aż 17 ślimaków – nieźle, jak na pierwszy raz). 

Po kilku dniach opróżnij pułapkę i uzupełnij świeżą przynętą. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 7monarda, Love the wind, Yarkovoy / Adobe Stock oraz NadineDoerle / Pixabay

Autor
Piwne pułapki na ślimaki | Czy są skuteczne? Zrobić samemu czy kupić?
Piwne pułapki na ślimaki | Czy są skuteczne? Zrobić samemu czy kupić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Marcelina

05-06-2020 06:56

To prawda piwo zwabia ślimaki, udało mi się ich pozbyć, bo już zaatakowały podwórko. Jeszcze dodatkowo miałam spory kłopot z kotami, które chodziły mi po ogrodzie i niszczył kwiaty. W tym przypadku woreczki kunagone z różnymi mieszankami psiej sierści spisały się na medal i ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl