Czy piwne pułapki na ślimaki są skuteczne?
Pułapki z piwa są stosunkowo tanią i dość skuteczną metodą na walkę z plagą ślimaków w naszym ogrodzie. Powinny być zastawione w pobliżu ulubionych roślin narażonych na atak szkodników, ale tak, abyśmy przez przypadek w nie nie weszli.
Pułapka z piwem na ślimaki: wykonanie krok po kroku
- Wkop w ziemię pojemniki małej albo średniej wielkości w taki sposób, aby wystawały na około 1 cm ponad poziom gruntu.
- Nalej do nich trochę piwa – wystarczy naprawdę niewielka jego ilość (chodzi o wydzielany przez nie zapach).
- Można przykryć pojemnik luźno pokrywką, aby np. padający deszcz nie rozcieńczał piwa.
Czy warto kupić gotową pułapkę piwną na ślimaki?
W naszym sklepie dostępna jest gotowa pułapka na ślimaki (to ten produkt, który widzicie powyżej). Postanowiliśmy ją przetestować, by pokazać Wam, jakie to prosty i skuteczny sposób walki ze ślimakami.
Czym różni się gotowa pułapka piwna od tej, którą możesz zrobić samemu?
Jest o wiele wygodniejsza w stosowaniu. To plastikowy "domek" (w pudełku znajdziesz dwie sztuki), składający się z miseczki i daszku. Miseczka ma taki kształt, by po jej zakopaniu w ziemi górna krawędź znajdowała się na poziomie gruntu (ułatwia to ślimakom wejście do pułapki). Daszek (wieko) chroni piwo w pułapce przed deszczem (rozcieńczaniem) i słońcem (parowaniem).
Ponadto, gotowa pułapka zawiera małą fiolkę z różowym płynem – atraktantem, który 20-krotnie zwiększa atrakcyjność przynęty od samego piwa.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak stosować pułapkę piwną na ślimaki? Gdzie ją ustawić? Jak często wymieniać piwo?
Rozmieść pułapki w miejscach żerowania ślimaków. Wykop otwór i umieść w nim pułapkę tak, aby górna krawędź pojemnika znajdowała się na poziomie gruntu. Wlej do pułapki 250 ml piwa i dodaj 2-3 krople atraktanta (zwiększy to skuteczność). Pułapkę z płynem w środku przykryj wiekiem.
Podlej intensywnie rośliny w okolicy pułapki, by zachęcić ślimaki do wyjścia z kryjówek. Pierwsze ślimaki zwabione zapachem złapią się w pułapkę po chwili (my czekaliśmy zaledwie kilkanaście minut, a następnego dnia rano w dwóch pułapkach znaleźliśmy aż 17 ślimaków – nieźle, jak na pierwszy raz).
Po kilku dniach opróżnij pułapkę i uzupełnij świeżą przynętą.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 7monarda, Love the wind, Yarkovoy / Adobe Stock oraz NadineDoerle / Pixabay