Ferramol – pogromca ślimaków

Ferramol pogromca slimakow

Ślimaki, zwłaszcza bezmuszlowe, uchodzą za jednego z najbardziej żarłocznych szkodników w ogrodzie. Wygryzają dziury w liściach, owocach i innych organach. Mogą doprowadzić do ogołocenia roślin. Masowe występowanie mięczaków zawsze wiąże się ze stratami w ogrodzie, a sytuacji nie ułatwia fakt, że najczęściej pokazują się i żerują w nocy. Jak je skutecznie zwalczać? Jednym ze sposobów jest regularne stosowanie preparatu Ferramol.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
13
Spis treści
Co to Ferramol i jak działa? Zalety preparatu Ferramol Gdzie stosować Ferramol?

Ferramol – skład i sposób działania

Ferramol to preparat ślimakobójczy (moluskocyd) w formie granulatów. Granulaty zawierają fosforan żelaza. To związek, który występuje naturalnie w przyrodzie, a aplikacja nie wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska. Skuteczność + naturalne pochodzenie to powody, dla których jest szeroko stosowany w środkach do zwalczania mięczaków.

Ferramol przyciąga ślimaki zapachem. Granulki są mało podatne na wilgoć, a działają nawet po zawilgoceniu, gdyż stają się jeszcze bardziej atrakcyjnym pokarmem. Niezjedzone, z czasem ulegają biologicznemu rozkładowi.

Fosforan żelaza działa na kilka sposobów:

  • Zaburza pracę układu pokarmowego, dlatego ślimaki po jego spożyciu przestają odżywiać się i tym samym niemal natychmiast ogranicza się straty na roślinach. Związek hamuje też metabolizm wapnia.
  • Fosforan żelaza sprawia też, że ślimaki wydzielają mniej śluzu lub przestają go wydzielać. Aby ochronić się przed wysuszeniem szukają kryjówek. Ślimaki bezmuszlowe często zagrzebują się w ściółce (muszlowe mają utrudnione zadanie). Pomimo tego oba typy mięczaków najczęściej giną w ciągu kilku do kilkunastu godzin.

Skuteczność preparatu ocenia się po ograniczeniu uszkodzeń zieleni. Najlepiej sprawdza się w walce z mięczakami należącymi do rodziny ślinikowatych i pomrowcowatych.

Zalety preparatu Ferramol

  • Zwalcza groźną grupę szkodników różnorodnych roślin;
  • Nie powoduje skażenia środowiska;
  • Nie czyni krzywdy organizmom pożytecznym, np. zapylaczom.
  • Łatwy w stosowaniu – wystarczy wysypać granulaty i czekać aż ślimaki urządzą sobie stołówkę.

Gdzie stosować Ferramol?

Ślimaki to problem faktycznie każdego ogrodu, chociaż występują w mniejszym bądź większym nasileniu. Najbardziej sprzyjające warunki dla nich to działki zacienione, mocno obsadzone roślinnością, z dzikimi zakątkami i zaroślami. Sprzyja im także uprawa niektórych roślin ozdobnych (np. funkii) i szerokiej grupy warzyw.

Właśnie w takich miejscach (np. w pobliżu lubianych roślin) czy w zaroślach zaleca się wysypywać granulki. Preparat nadaje się zarówno do stosowania w uprawach w gruncie jak i pod osłonami (jest szczególnie przydatny w ochronie warzyw). Ferramol aplikuje się po zauważeniu objawów żerowania – szkód.

Jak stosować Ferramol?

  • Ferramol rozsypuje się ręcznie lub za pomocą specjalnego aplikatora do granulatów. Należy unikać bezpośredniego kontaktu środka z roślinami.
  • Jednorazowa minimalna dawka stosowania wynosi 2,5g/m², maksymalna jest dwukrotnie wyższa: 5g/m² (opakowanie 100g wystarcza więc na 20-40m²).
  • W ciągu sezonu wykonuje się maksymalnie cztery zabiegi ochronne w danym miejscu.
  • Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinien wynosić przynajmniej 14 dni.

  • Najlepsze efekty uzyskuje się stosując Ferramol w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
  • Teren przed zastosowaniem preparatu można podlać wodą. Dobrym rozwiązaniem jest również aplikacja po deszczu. Dzięki temu miejsce jest przyjaźniejsze ślimakom (chętniej przybywają za "pokarmem").
  • Preparat Ferramol stosuje się z zachowaniem środków bezpieczeństwa zalecanych przez producenta. Należy kierować się instrukcjami zawartymi na ulotce.
  • Przechowywanie: Ferramol powinno się przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Należy unikać miejsc blisko źródeł ciepła.

Ferramol to skuteczny środek, który pozwala ochronić wartościowe rośliny przed nieposkromionym apetytem ślimaków. W odróżnieniu od prowizorycznych, domowych sposobów jest bardziej skuteczny, a jednocześnie nie szkodzi środowisku tak jak niektóre profesjonalne rozwiązania. Oczywiście walka ze ślimakami i tak jest uporczywa. W praktyce najefektywniejsze jest korzystanie z kilku metod jednocześnie.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Alain Snel / Unsplash ed.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
 Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści