Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) odmiana 'Lemon Drop' (nazwa hodowlana 'Drop352'PBR) to bylina z rodziny astrowatych (Astereaceae). Należy do jeżówek z serii Cone-fections™ charakteryzujących się podwójnymi kwiatami.

Jeżówka ta dorasta do 40-60 cm wysokości. Liście są typowe dla rodzaju czyli ciemnozielone, pomarszczone, jajowato-lancetowate i nieregularnie ząbkowane. Liście jak i pęd są sztywne i w dotyku lekko szorstkie.

Odmiana Lemon Drop kwitnie w lecie, od lipca do września. Wyróżnia się pomponiastymi kwiatostanami w cytrynowo-żółtym kolorze. Są one pachnące i wabiące motyle.

Wymagania i uprawa

Wszystkie jeżówki wymagają słonecznego stanowiska i dość żyznej gleby. Najlepiej jeśli jest ona lekka, próchnicza oraz umiarkowanie wilgotna i o odczynie zbliżonym do obojętnego. Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją systematycznie odchwaszczać, podlewać w razie potrzeby i ściółkować. Warto też usuwać jej przekwitłe kwiaty, by wydłużyć kwitnienie.

Odmiana Lemon Drop jest w pełni mrozoodporna.

Zastosowanie

Jeżówka purpurowa Lemon Drop pięknie wygląda w dużej grupie, do której przylatują latem motyle. Można ją sadzić na rabatach, przy ścieżkach jak i w donicach. Jeżówki bardzo dobrze wyglądają w zestawieniu z np. pysznogłówkami, rudbekiami, niskimi odmianami astrów, liliowcami, trytomą, werbenami, ostróżkami czy gaurą.


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska