Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród z jeżówkami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje

Te wyjątkowo okazałe byliny zna prawie każdy właściciel ogrodu czy działki. Jeżówki (Echinacea) są dość łatwe w uprawie, a do tego świetnie komponują się z innymi roślinami. Ogród, w którym rosną jest efektowny od połowy lipca aż do jesieni. Warto więc je zaprosić na rabaty – do wyboru mamy mnóstwo odmian różniących się wysokością i kolorem płatków. Obejrzyj galerię 15 ogród z jeżówkami, które nas zachwyciły i zainspiruj się do stworzenia swojej kompozycji!

Pomysł na ogród z jeżówkami

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to łatwa w uprawie bylina, bardzo ceniona przez właścicieli ogrodów. Najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach (ale znosi też lekkie zacienienie). Jeżówki preferują podłoże piaszczysto-gliniaste lub gliniaste, średnio żyzne i lekko wilgotne. Zależnie od odmiany kwiaty jeżówek mogą mieć różne kształty i być białe, żółte, zielonkawe, a także w różnych odcieniach różu, pomarańczowe, łososiowe lub czerwone. Mogą osiągać od 20 cm do 1 m wysokości.

Tworzące luźne kępy jeżówki najlepiej prezentują się na słonecznych rabatach. Ponieważ są to rośliny miododajnie (jeżówki przyciągają do siebie wiele gatunków pożytecznych owadów) i długo kwitnące (od lipca do października) warto przeznaczyć dla nich miejsce przy tarasie, w pobliżu miejsca do wypoczynku – placyku wypoczynkowego, altany, albo wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu.

Te piękne rośliny można sadzić pojedynczo, na przykład na tle niezbyt wysokich traw ozdobnych lub całymi łanami – i zestawiać z innymi bylinami o kontrastowej barwie kwiatów lub o ciekawie wyglądających liściach. Jeżówki pasują do ogrodów w różnych stylach – zarówno rustykalnych, angielskich, jak i nowoczesnych i minimalistycznych. Przejrzyj galerię 15 ogrodów z jeżówkami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Alicja/Pixabay, iVerde

Autor
Ogród z jeżówkami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z jeżówkami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny