Logo
Logo
29
Okazje

Rdestowiec japoński w ogrodzie: jak się go pozbyć?

Pytanie czytelnika: Czy jest możliwe pozbycie się rdestowca japońskiego? Urósł mi przy ogrodzeniu mojego ogrodu. Wielokrotnie go wykopywałem, ale zawsze odrastał.

 

Rdestowiec japoński (Fallopia japonica) jest niezwykle trudną rośliną inwazyjną do zwalczenia – jeśli zauważymy go w ogrodzie należy szybko zacząć działać. Ten wieloletni chwast może osiągnąć do 2 m wysokości i tworzyć gęste zarośla!

Niestety nie ma jednej, szybkiej metody na tą roślinę. Najlepiej zwalczanie rozpocząć jak najszybciej, działać regularnie i nie poddawać się. Jeśli odrośnie (a dzieje się to często), trzeba działać dalej i wielokrotnie ponawiać naszą "walkę".

Sposoby na pozbycie się rdestowca:

  • Wykopywanie jest pracochłonne, ale nie nieskuteczne, gdyż pozostawienie nawet małego kawałka powoduje jego odtworzenie się. Ponadto nie można wyrzucać go na kompost, bo bardzo szybko kolonizuje nowe obszary!
  • Inną opcją jest użycie chemicznego systemicznego środka na chwasty na bazie glifosatu! Wymaga jednak kilku aplikacji i jest groźny dla innych roślin.
  • Najlepszym sposobem jest skoszenie rośliny i rozłożenie na ziemi czarnej maty szkółkarskiej. Dobrze ja dodatkowo przysypać korą lub piachem – stworzy ona barierę, której odrastające pędy nie przebiją. Matę trzeba pozostawić na kilka miesięcy, tak by roślina zaparzyła się i zgniła!


Zdjęcie: WikimediaImages

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Gość K.K.

04-05-2021 09:22

http://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5050/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_rdestowcow_na_terenie_Polski.pdf tu wytyczne do walki, niestety tylko chemia i to bardzo ukierunkowana (wcale nie roundap jak niektórzy piszą). W tym sezonie sama zaczynam walkę. Chętnych na korzenie tej "wspaniałej" ...

Gość trollop

23-07-2020 21:04

rdest na koronawirusa!

Gość ..

01-07-2020 09:08

od wielu miesiecy walczymy z rdestem, nie dziala ani roundup ani mata..

Gość Waldemar

30-04-2020 12:33

Brak walki z Rdestowcem /w jego młodej fazie/ kończy się tym iż działka 1000m /kw nadaje się tylko do głębokiego przekopania. Babcia przytaszczyła "śliczny krzaczek" i wsadziła na podwórku. Roślinka faktycznie prezentuje się niemal bajecznie, spore liście, krzaczasty pokrój, ...

Gość gość

06-01-2020 15:46

Po co walczyć z Rdestem Japońskim? To jest wspaniałe zioło. Lepiej wykopywać korzeń i robić z niego nalewki np. na przeziebienia lub borelioze.

Pokaż wszystkie komentarze
NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu