Logo
Logo
15
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Rdestowiec japoński w ogrodzie: jak się go pozbyć?

Pytanie czytelnika: Czy jest możliwe pozbycie się rdestowca japońskiego? Urósł mi przy ogrodzeniu mojego ogrodu. Wielokrotnie go wykopywałem, ale zawsze odrastał.

 

Rdestowiec japoński (Fallopia japonica) jest niezwykle trudną rośliną inwazyjną do zwalczenia – jeśli zauważymy go w ogrodzie należy szybko zacząć działać. Ten wieloletni chwast może osiągnąć do 2 m wysokości i tworzyć gęste zarośla!

Niestety nie ma jednej, szybkiej metody na tą roślinę. Najlepiej zwalczanie rozpocząć jak najszybciej, działać regularnie i nie poddawać się. Jeśli odrośnie (a dzieje się to często), trzeba działać dalej i wielokrotnie ponawiać naszą "walkę".

Sposoby na pozbycie się rdestowca:

  • Wykopywanie jest pracochłonne, ale nie nieskuteczne, gdyż pozostawienie nawet małego kawałka powoduje jego odtworzenie się. Ponadto nie można wyrzucać go na kompost, bo bardzo szybko kolonizuje nowe obszary!
  • Inną opcją jest użycie chemicznego systemicznego środka na chwasty na bazie glifosatu! Wymaga jednak kilku aplikacji i jest groźny dla innych roślin.
  • Najlepszym sposobem jest skoszenie rośliny i rozłożenie na ziemi czarnej maty szkółkarskiej. Dobrze ja dodatkowo przysypać korą lub piachem – stworzy ona barierę, której odrastające pędy nie przebiją. Matę trzeba pozostawić na kilka miesięcy, tak by roślina zaparzyła się i zgniła!


Zdjęcie: WikimediaImages

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Gość K.K.

04-05-2021 09:22

http://www.gdos.gov.pl/files/artykuly/5050/Wytyczne_dotyczace_zwalczania_rdestowcow_na_terenie_Polski.pdf tu wytyczne do walki, niestety tylko chemia i to bardzo ukierunkowana (wcale nie roundap jak niektórzy piszą). W tym sezonie sama zaczynam walkę. Chętnych na korzenie tej "wspaniałej" ...

Gość trollop

23-07-2020 21:04

rdest na koronawirusa!

Gość ..

01-07-2020 09:08

od wielu miesiecy walczymy z rdestem, nie dziala ani roundup ani mata..

Gość Waldemar

30-04-2020 12:33

Brak walki z Rdestowcem /w jego młodej fazie/ kończy się tym iż działka 1000m /kw nadaje się tylko do głębokiego przekopania. Babcia przytaszczyła "śliczny krzaczek" i wsadziła na podwórku. Roślinka faktycznie prezentuje się niemal bajecznie, spore liście, krzaczasty pokrój, ...

Gość gość

06-01-2020 15:46

Po co walczyć z Rdestem Japońskim? To jest wspaniałe zioło. Lepiej wykopywać korzeń i robić z niego nalewki np. na przeziebienia lub borelioze.

Pokaż wszystkie komentarze
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu