Rdest wężownik to wieloletnia bylina, wytwarzająca grube, skręcone esowato kłącze (przypominające nieco węża, stąd nazwa rośliny). Łodyga jest wzniesiona, mocna, słabo ulistniona odziomkowymi liśćmi o lancetowatym kształcie.

W okresie kwitnienia na jej szczycie pojawia się zbity walcowaty kwiatostan w kształcie kłosa, złożony z drobnych różowych kwiatów.

Rdest wężownik preferuje wilgotne warunki wzrostu. Rośnie na torfowiskach. Jedną z częściej uprawianych odmian jest 'Superba' o dużych kwiatach.

Jest doskonałą rośliną okrywową. Nadaje się do ogródków skalnych, parków lub na rabaty złożone z niskich bylin. Jasnoróżowe kwiaty stanowią czasami składnik bukietów z kwiatów polnych.

Ten gatunek rdestu jest też znaną rośliną leczniczą (właściwości lecznicze ma kłącze). Działa ściągająco, przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo i przeciwbakteryjnie. Wewnętrznie rdest wężownik stosowany jest w schorzeniach układu pokarmowego, zewnętrznie używa się go do płukania jamy ustnej i gardła przy zapaleniu śluzówek, anginie i in.