Logo
Logo

Ogród naturalny czy naturalistyczny?

Czy ogród naturalny i naturalistyczny oznaczają to samo? Chociaż często między tymi dwoma pojęciami stawiany jest znak równości, tak naprawdę słowa te odnoszą się do dwóch różnych typów ogrodów. Jaka jest więc różnica między ogrodem naturalnym a naturalistycznym? Odpowiadamy! 

Z artykułu dowiesz się:
  • Co to jest ogród naturalny?
  • Co to ogród naturalistyczny?
  • Czym jeszcze różnią się ogród naturalny od naturalistycznego?

Od kilku ostatnich sezonów, jednym z największych trendów w projektowaniu ogrodów jest naturalność. Staramy się coraz bardziej zbliżać do natury i urządzać przestrzeń wzorując się na niej. Stąd tak duże zainteresowanie tzw. kolorami Ziemi, czy organicznymi kształtami. Czy wobec tego zapanowała moda na ogrody naturalistyczne? Niekoniecznie. 

Ogród naturalny – co to znaczy? 

Ogród naturalny to miejsce, które tworzone jest przede wszystkim w zgodzie z naturą. Wszelkie rośliny, które w takim ogrodzie znajdziemy, z założenia powinny być gatunkami naturalnie występującymi na danym obszarze. Ich uprawa również opiera się o naturę np. naturalne nawozy. Także mała architektura, meble ogrodowe czy ścieżki są wykonane z surowców naturalnych np. z drewna, żwiru, kamienia, a najczęściej z recyklingu

Ogród naturalny to także bardzo popularna w ostatnim czasie permakultura, czyli kompletne zdanie się na naturę i wykorzystywanie jej procesów do pielęgnacji ogrodu. W ogrodzie permakulturowym rezygnujemy z pielenia, przekopywania, nawożenia, podlewania i pozwalamy przejąć stery samej naturze. To właśnie takie podejście do ogrodnictwa zakłada, że ogród będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. 

mandragola1985 / Youtube

Ogród naturalistyczny, czyli jaki? 

Ogród naturalistyczny wpisuje się w otaczający krajobraz. To ogród, który często nie ma wyznaczonych granic w postaci ogrodzenia i wizualnie wręcz wtapia się w przylegające łąki, lasy, pola. Jego kompozycja nie ma nic wspólnego z geometrią, symetrią i narzuconym przez nas porządkiem. W ogrodzie naturalistycznym możemy dyskretnie korygować kształt nasadzeń - zadrzewień, zagajników, klombów, ale nie możemy zanadto ingerować w przestrzeń. Całość powinna wyglądać tak, jakby nie była stworzona ręką projektanta

Ogrody naturalistyczne najczęściej powstają na terenach podmiejskich, tam, gdzie wraz z otoczeniem będą mogły tworzyć spójną kompozycję. W takich ogrodach bardzo ważne są dalekie osie widokowe wychodzące na rozległy krajobraz. Te ogrody to miejsca idealne dla każdego, kto nie przepada za częstym koszeniem, regularnym przycinaniem krzewów i dla kogoś, kto lubi korzystać z dobrodziejstw roślin występujących naturalnie na danym terenie.  

Ogrody naturalistyczne
Fot. Kevinsphotos, Nick Stafford / Pixabay
Ogrody naturalistyczne 

Czym różni się ogród naturalny od naturalistycznego?

Ogrody naturalne i naturalistyczne mają kilka punktów wspólnych, m.in. poszanowanie dla przyrody i warunków, jakie panują na danym siedlisku, ale nie można między nimi postawić znaku równości.

Ogród naturalny może mieć różnorodną kompozycję, może znajdować się nawet w samym centrum miasta, ale jego "naturalność" tkwi przede wszystkim w sposobie uprawy roślin i rodzaju użytych materiałów. Ogród naturalistyczny, z kolei, musi mieć przede wszystkim swobodną kompozycję, powinien być zlokalizowany pod miastem, w powiązaniu z otaczającym krajobrazem. Ogród naturalny odnosi się więc przede wszystkim do sposobu uprawy, a ogród naturalistyczny do określonej kompozycji i kształtowania ogrodu pod względem estetycznym. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign/Pixabay

Autor
Ogród naturalny czy naturalistyczny?
Ogród naturalny czy naturalistyczny?
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu