- Co to jest ogród naturalny?
- Co to ogród naturalistyczny?
- Czym jeszcze różnią się ogród naturalny od naturalistycznego?
Od kilku ostatnich sezonów, jednym z największych trendów w projektowaniu ogrodów jest naturalność. Staramy się coraz bardziej zbliżać do natury i urządzać przestrzeń wzorując się na niej. Stąd tak duże zainteresowanie tzw. kolorami Ziemi, czy organicznymi kształtami. Czy wobec tego zapanowała moda na ogrody naturalistyczne? Niekoniecznie.
Ogród naturalny – co to znaczy?
Ogród naturalny to miejsce, które tworzone jest przede wszystkim w zgodzie z naturą. Wszelkie rośliny, które w takim ogrodzie znajdziemy, z założenia powinny być gatunkami naturalnie występującymi na danym obszarze. Ich uprawa również opiera się o naturę np. naturalne nawozy. Także mała architektura, meble ogrodowe czy ścieżki są wykonane z surowców naturalnych np. z drewna, żwiru, kamienia, a najczęściej z recyklingu.
Ogród naturalny to także bardzo popularna w ostatnim czasie permakultura, czyli kompletne zdanie się na naturę i wykorzystywanie jej procesów do pielęgnacji ogrodu. W ogrodzie permakulturowym rezygnujemy z pielenia, przekopywania, nawożenia, podlewania i pozwalamy przejąć stery samej naturze. To właśnie takie podejście do ogrodnictwa zakłada, że ogród będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ogród naturalistyczny, czyli jaki?
Ogród naturalistyczny wpisuje się w otaczający krajobraz. To ogród, który często nie ma wyznaczonych granic w postaci ogrodzenia i wizualnie wręcz wtapia się w przylegające łąki, lasy, pola. Jego kompozycja nie ma nic wspólnego z geometrią, symetrią i narzuconym przez nas porządkiem. W ogrodzie naturalistycznym możemy dyskretnie korygować kształt nasadzeń - zadrzewień, zagajników, klombów, ale nie możemy zanadto ingerować w przestrzeń. Całość powinna wyglądać tak, jakby nie była stworzona ręką projektanta.
Ogrody naturalistyczne najczęściej powstają na terenach podmiejskich, tam, gdzie wraz z otoczeniem będą mogły tworzyć spójną kompozycję. W takich ogrodach bardzo ważne są dalekie osie widokowe wychodzące na rozległy krajobraz. Te ogrody to miejsca idealne dla każdego, kto nie przepada za częstym koszeniem, regularnym przycinaniem krzewów i dla kogoś, kto lubi korzystać z dobrodziejstw roślin występujących naturalnie na danym terenie.
Czym różni się ogród naturalny od naturalistycznego?
Ogrody naturalne i naturalistyczne mają kilka punktów wspólnych, m.in. poszanowanie dla przyrody i warunków, jakie panują na danym siedlisku, ale nie można między nimi postawić znaku równości.
Ogród naturalny może mieć różnorodną kompozycję, może znajdować się nawet w samym centrum miasta, ale jego "naturalność" tkwi przede wszystkim w sposobie uprawy roślin i rodzaju użytych materiałów. Ogród naturalistyczny, z kolei, musi mieć przede wszystkim swobodną kompozycję, powinien być zlokalizowany pod miastem, w powiązaniu z otaczającym krajobrazem. Ogród naturalny odnosi się więc przede wszystkim do sposobu uprawy, a ogród naturalistyczny do określonej kompozycji i kształtowania ogrodu pod względem estetycznym.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign/Pixabay