Logo
Logo

Ogród leśny z drzewami liściastymi | Kolorowe rabaty pod dębami

Średniej wielkości ogród w cieniu drzew liściastych w podwarszawskiej miejscowości został założony dla młodej pary w prezencie ślubnym. Zadaniem projektantki było zaprojektowanie atrakcyjnego przez cały rok przedogródka i łatwej w utrzymaniu części rekreacyjnej pod koronami dębów z nasadzeniami, które sezonowo zmieniają barwy.

Spis treści
Jakie rośliny miały znaleźć się w ogrodzie? O czym marzyli właściciele ogrodu? Jak zaprojektowano część reprezentacyjną? Jak zaprojektowano część rekreacyjną? Jakie rośliny posadzono na leśnej działce pod drzewami liściastymi?

Ogród o powierzchni 1200 m² to prostokątna leśna działka podzielona na dwie wyraźne części. Od frontu, od północno-wschodniej strony, znajduje się niewielki przedogródek z szerokim podjazdem i wjazdem do garażu oraz głównym wejściem do domu, a od strony południowo-zachodniej wydłużona część rekreacyjna. 

Gdy projektantka, na zlecenie rodziców właścicielki ogrodu rozpoczynała prace, zastała porośniętą dębami przestrzeń, taras wyłożony płytami betonowymi oraz wykonane z kostki betonowej nawierzchnie przy wejściu do domu. Teren za domem był nierówny.

Zadaniem projektantki było:

  • stworzenie reprezentacyjnego przedogródka
  • zasłonięcie części przy tarasie od strony sąsiadów (ale bez budowania całkowitego zadaszenia nad tarasem)
  • wykonanie nasadzeń, których barwy będę się nieco zmieniać w trakcie sezonu
  • właściciele marzyli też o tym, by pnie drzew pokryły pnącza

Część reprezentacyjna ogrodu leśnego

Przed wejściem do domu, blisko głównych drzwi, znajduje się duży dąb szypułkowy (Quercus robus), jeden z wielu okazów w tym ogrodzie. Ze względu na to, że z biegiem lat drzewo będzie się rozrastać, a jego korona poszerzać, nie warto było sadzić kolejnych dużych drzew.

Pomiędzy podjazdem do garażu a ścieżką posadzona została niewielka surmia bignoniowa 'Aurea Nana' o kulistej koronie oraz założona wąska rabata, na której pojawiły się ciemnozielone kule z cisa (Taxus) i kępy zwiewnej rozplenicy japońskiej (Pennisetum alopecuroides), którą jesienią zdobią puszyste, miękkie kwiatostany.

Pod ogrodzeniem posadzony został rząd surmii, który ładnie wygląda nie tylko z okien domu, ale też od strony ulicy. Pod surmiami zakwitają na rabacie krzewy i byliny – białe hortensje i fioletowe szałwie, a przestrzenie w cieniu wypełniają srebrzystoniebieskie liście funkii (Hosta).

Część rekreacyjna pod koronami dębów

Przy tarasie w części rekreacyjnej ogrodu powstała pergola, po której wspinają się zimozielony bluszcz pospolity (Hedera helix) i która osłania przestrzeń przy domu od strony sąsiadów, ale nie zasłania tarasu od góry. Przy krawędzi tarasu oraz w dużych niskich donicach rosną trawy ozdobne, kwitnące na biało hortensje i byliny.

Zastosowane biele i szarości rozjaśniają cały ogród i powiększają optycznie jego przestrzeń.

Przy ogrodzeniu posadzone zostały w kilku miejscach ogrodu świerki serbskie, które wytwarzają bardzo wąskie korony, nie zajmują zbyt dużo miejsca i stanowią osłonę przed wzrokiem sąsiadów. Są też ładnym, ciemnym tłem dla czerwonolistnych krzewów i gatunków kwitnących na biało.

Z uwagi na leśny charakter działki projektantka zastosowała w rekreacyjnej części ogrodu nieregularne linie nasadzeń, a spadek terenu wykorzystała do stworzenia trawiastych tarasów, które są nieregularne. W głąb ogrodu, prowadzi ścieżka z dużych betonowych płyt.

Na rabatach pod drzewami pojawiają się różaneczniki, klony palmowe i kwitnące na fioletowo tawułki Arendsa. Pod krzewami rozrasta się barwinek pospolity i dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans). 

Wiosną, gdy na dębach nie ma jeszcze zbyt dużo liści zakwitają wiśnie ozdobne 'Kanzan'. Przestrzenie między krzewami wypełniają później kępy paproci, które nawiązują do leśnego charakteru działki. Po pniach dębów wspina się bluszcz oraz zimozielona trzmielina Fortune'a. 

Z usytuowanej wokół pnia jednego z dębów ławki można obserwować cały ogród – to idealne miejsce do wypoczynku w letnie gorące dni, ponieważ dęby rzucają na ogród kojący cień i pozwalają odetchnąć od letnich upałów. Jesienią siedząc na ławce można obserwować przebarwiające się liście klonów palmowych i paproci.

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Autor
Ogród leśny z drzewami liściastymi | Kolorowe rabaty pod dębami
Ogród leśny z drzewami liściastymi | Kolorowe rabaty pod dębami
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)