Symbole świąt Bożego Narodzenia | Przekonaj się, czy znasz znaczenie roślin i ozdób choinkowych

symbole Świąt Bożego Narodzenia

Na Święta Bożego Narodzenia czekamy z wielką niecierpliwością cały rok. Poza aspektem religijnym, to czas spotkań z bliskimi, okazja do dzielenia się i obdarowywania prezentami, a także do dekorowania domu oraz ogrodu. Większość z nas od dziecka zna podstawowe symbole Bożego Narodzenia i wie, czym przystroić dom na te magiczne chwile. Choinka, jemioła oraz wieniec adwentowy służą jednak nie tylko za dekoracje.

Czy wiesz co symbolizują? Czy znasz wszystkie symbole Bożego Narodzenia? W tym artykule znajdziesz wyjaśnienie!

Posłuchaj
00:00
60
Spis treści
Jakie są symbole Świąt Bożego Narodzenia? Co symbolizuje wieniec adwentowy? Co symbolizuje jemioła? Czemu wieszamy w Święta wieniec na drzwiach? Co symbolizuje świąteczna choinka? Ozdoby choinkowe: jakie to symbole? Co symbolizuje szopka? Czemu kładziemy siano pod świąteczny stół? Jaka jest legenda o gwieździe betlejemskiej? Co symbolizuje św. Mikołaj? Czego nas uczy? Co symbolizują kolory Bożego Narodzenia?

Wigilia i kolejne dni świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas w naszych domach i radosne chwile, który spędzamy z rodziną oraz przyjaciółmi. Do Świąt szykujemy się już od wielu tygodni. W domach 4 tygodnie przed 24 grudnia można zapalić pierwszą świecę na wieńcu adwentowym.

Potem przychodzi czas na dekorowanie domu, kupowania świątecznych upominków, choinki i wieszania na niej świątecznych ozdób. Nawet podczas przygotowania świątecznego stołu kierujemy się zasadami, których nauczyliśmy się od naszych rodziców, babć i dziadków.

Każdy element, który pojawia się w naszych domach w okresie Bożego Narodzenia ma znaczenie symboliczne. Nawet kolory ozdób, choć od wielu lat stylizacje odbiegają od tradycyjnych, w których przeważa kolor czerwony i zielony – obecnie coraz częściej dekoracje dopasowujemy do wystroju wnętrza oraz obowiązujących trendów.

Poznaj najważniejsze elementy dekoracyjne Bożego Narodzenia i dowiedz się, jaka jest ich symbolika.

symbole świąt Bożego Narodzenia
Fot. Arybickii AdobeStock, Van3ssa, congerdesign, Didgeman, Dieter_G / Pixabay
Dekorowanie domu na święta Bożego Narodzenia to wielka radość i możliwość spędzenia czasu nad kreatywnymi zajęciami

Wieniec adwentowy

Grudzień to najciemniejszy miesiąc w roku – dni są najkrótsze i dopiero po Bożym Narodzeniu dzień zaczyna się wydłużać. Już na początku grudnia, w pierwszą niedzielę adwentu w domu można ustawić wieniec adwentowy z czterema świecami. Każdą kolejną świecę zapala się w kolejną niedzielę adwentu. Światło symbolizuje nadzieję, a sam wieniec adwentowy to symbol oczekiwania na narodziny Jezusa. Okrągły wieniec symbolizuje Boga, wieczność i nieskończoność. Zielone gałązki roślin iglastych symbolizują życie.

Jemioła

Zimozielona jemioła jest rośliną pasożytniczą i rośnie na gałęziach drzew liściastych. Można ją znaleźć na brzozie, jabłoni, topoli czy jarzębinie. Tradycyjnie jemiołę wiesza się w domach na Święta Bożego Narodzenia nad stołem lub nad drzwiami wejściowymi do domu. Jemioła to symbol życia i płodności, ma przynosić szczęście w miłości.

Wianek na drzwiach 

Na drzwiach wejściowych do domu wieszamy okrągłe wianki z iglastych gałązek, ozdobione szyszkami, bombkami, gałązkami ostrokrzewu czy orzechami. Wianek na wejściu symbolizuje chojność domowników. 

symbole świąt Bożego Narodzenia
Fot. jasongillman, franziska_geipel, Smader, ua_Bob_Dmyt_ua / Pixabay
Światełka i ozdoby choinkowe, a także świąteczne prezenty mają symboliczne znaczenie

Choinka i symbolika ozdób choinkowych

Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów dekoracyjnych świąt Bożego Narodzenia to choinka, która jest symbolem życia i nadziei. Zanim w domach zaczęto ustawiać choinki (w domach katolickich od końca XIX wieku), wieszaną pod sufitem tzw. "podłaźnik" lub "podłaźniczkę". Był to ścięty czubek drzewa iglastego – jodły, świerka lub sosny, ozdobiony ręcznie wykonanymi ozdobami. Obecnie najczęściej wybieramy na drzewka bożonarodzeniowe świerki pospolite (Picea abies) i świerki kłujące (P. pungens) oraz ich odmiany, a także różne gatunki i odmiany jodeł (Abies).

Najważniejsze ozdoby na świątecznej choince oraz ich symbolika

  • Gwiazda – na czubku każdej choinki musi znaleźć się gwiazda – symbolizuje Gwiazdę Betlejemską. To znak, który ułatwia znalezienie bliskim drogi do domu. 
  • Jabłka – w kolorze czerwonym, to symbol rajskiego jabłka; mają przynosić zdrowie i życie.
  • Lampki choinkowe (dawniej stosowano świeczki) – symbolizują światło Chrystusa, które przegania złe moce.
  • Dzwonki  – symbolizują nadejście dobrej nowiny i radosnego wydarzenia, jakim są narodziny Jezusa.
  • Łańcuch z papieru – dawniej wierzono, że to łańcuch oplatający choinkę od samego dołu do jej czubka wzmacnia więzi rodzinne. Łańcuch był robiony z papieru, z pojedynczych, połączonych ze sobą kółek.
  • Bombki – kulisty kształt tych tradycyjnych ozdób symbolizuje powtarzalność i ciągłość.
  • Lukrowane pierniczki – zawieszone na choince mają zapewniać domownikom dobrobyt.
  • Orzechy – zawieszone na bożonarodzeniowym drzewku to symbol dobrobytu, siły i mądrości; mają zapewniać szczęście w małżeństwie i zdrowie.
  • Anioły – to opiekunowie domowników, którzy mają za zadanie otaczać ich opieką.
  • Cukierki i inne słodkości – to symbol radości, mają zapewniać szczęście.
  • Prezenty i upominki, które wręczamy bliskim z okazji świąt Bożego Narodzenia – mają symbolizować dary, jakimi Jezus został obdarowany po narodzeniu.

Szopka

Szopka, którą ustawiamy w domach pod choinką lub w eksponowanym miejscu przy świątecznym stole to symbol stajenki, w której narodził się Jezus. W szkopce ustawiamy Świętą Rodzinę (Maryję, Józefa i dzieciątko Jezus). Pod dachem szopki powinni znaleźć się pasterze i zwierzęta (owce, wół, osioł), a obok postacie Trzech Króli, którzy przybyli do Jezusa z darami. Na dachu szopki nie może zabraknąć Gwiazdy Betlejemskiej oraz aniołów.

Siano i snopek zboża

Kolejnym symbolem Bożego Narodzenia jest siano, które umieszczamy pod obrusem świątecznego stołu. Siano symbolizuje stajenkę oraz skromne warunki i ubóstwo Jezusa. Ma przynieść domownikom dobrobyt.

W ludowej tradycji w czasie Świąt Bożego Narodzenia w rogu izby umieszczano również snopek zboża, który był symbolem zdrowia. Po wieczerzy zbożem karmiono zwierzęta gospodarskie.

Święty Mikołaj

Postać św. Mikołaja, starszego mężczyzny z długą białą brodą, ubranego w czerwony strój, niosącego worek prezentów i trzymającego pastorał to symbol miłosierdzia i pomocy bliźniemu. Święty Mikołaj, biskup Miry, żyjący w średniowieczu pomagał biednym i słynął z dobroczynności.

Obecnie św. Mikołaj najczęściej przedstawiany jest na saniach ciągniętych przez renifery oraz w towarzystwie elfów. Powszechnie kojarzony jest z prezentami bożonarodzeniowymi oraz Mikołajkami, które obchodzimy 6 grudnia.

Gwiazda betlejemska

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska nazywana jest w Meksyku "Flores de Noche Buena", czyli kwiatem Bożego Narodzenia. Z tą rośliną związana jest legenda o biednej dziewczynce, która chciała obdarować w Wigilię Jezusa i przyniosła do kościoła znalezioną po drodze roślinę (była nią poinsecja). Zwykłe zielone liście w kościele zaczęły zmieniać kolory i przybierać różne odcienie zielonego oraz czerwonego. Do naszych domów, jako symbol Bożego Narodzenia, poinsecja trafiła dopiero w XX wieku. 

Kolory: zielony, czerwony, złoty

Zielony kolor, który dominuje w czasie świąt Bożego Narodzenia to symbol nadziei, wierności i życia. Barwa czerwona odnosi się do krwi Chrystusa. Natomiast zloty kolor, jaki spotykamy w ozdobach świątecznych to pogański symbol bogactwa.

Tekst: ZielonyOgródek, zdjęcia tytułowe Rh2010, Arybickii  / AdobeStock, Van3ssa, Didgeman / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści