Logo
Logo

Sprawdzamy ceny choinek 2023. Będzie drożej niż rok temu? Ile zapłacimy za świąteczną atmosferą?

Czy wiesz, że wybór choinki na święta 2023 może być nie tylko radosnym, ale i ekonomicznym wyzwaniem? W naszym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o cenach choinek w tym roku oraz praktyczne porady, jak wybrać idealne drzewko, nie nadszarpując przy tym domowego budżetu. Z nami święta będą magiczne i przystępne cenowo.

Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco. 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi tradycyjne poszukiwania idealnej choinki. W 2023 roku rynek choinkowy ulega dynamicznym zmianom, a ceny drzewek świątecznych stały się gorącym tematem. W tym artykule przyjrzymy się, jak kształtują się ceny choinek w Polsce w obecnym roku, analizując różne czynniki wpływające na ich wartość. Przedstawimy również porady, jak wybrać najlepsze drzewko świąteczne, nie przepłacając przy tym.

Ile kosztują choinki w 2023 roku?

W 2023 roku, podobnie jak w innych sektorach gospodarki, rynek choinkowy doświadcza wzrostu cen. Eksperci wskazują na różne przyczyny tego zjawiska, takie jak wzrost kosztów produkcji, zmiany klimatyczne wpływające na dostępność drzewek, a także zwiększone koszty transportu. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje choinek, od tradycyjnych jodeł i świerków, po bardziej egzotyczne gatunki. Ceny choinek zależą od ich gatunku, wielkości (rozmiary i wieku) oraz jakości. Na przykład, jodła kaukaska jest droższa od klasycznego świerku, a duża, dobrze ukształtowana choinka może kosztować znacznie więcej niż mniejsze drzewko. Ceny choinek różnią się także w zależności od regionu. W większych miastach mogą być droższe niż w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo, drzewka kupowane bezpośrednio od producentów często są tańsze niż te oferowane w centrach handlowych.

Choinki u leśników

Kupując żywą choinkę, warto zastanowić się nad źródłem jej pochodzenia. W nadleśnictwach w całej Polsce ceny żywych choinek są zauważalnie niższe niż w marketach i na straganach, co wynika z pominięcia pośredników. Przykładowo, za drzewka świerkowe, sosny oraz jodły o wysokości do 0,90 m zapłacimy od 19 zł do 36 zł, a za większe, sięgające nawet 3,6-5 m – od 136 zł do 425 zł. Ta różnica w cenach jest jednak zrównoważona przez wygodę zakupu.

Choinki w marketach

Choć nadleśnictwa oferują atrakcyjne ceny, często są one oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od dużych miast, co wymaga dodatkowych kosztów transportu, w tym paliwa. W marketach, choć ceny są wyższe, na przykład za świerki w donicach do 80 cm płacimy od 59,98 zł do 64,99 zł, a za jodły kaukaskie cięte do 2,5 m – do 168 zł, dostępność jest znacznie większa, a zakup prostszy i szybszy. Ostatecznie, wybór miejsca zakupu choinki zależy od indywidualnych preferencji i możliwości logistycznych każdego kupującego. 

Sztuczne choinki

Wybór między żywą a sztuczną choinką jest kolejnym dylematem dla wielu osób przygotowujących się do świąt. Na rynku już teraz dostępne są sztuczne choinki, których ceny w sklepach internetowych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za najmniejsze modele, osiągając nawet 1500 zł za te najbardziej okazałe i bogato wyposażone. Tak szeroki zakres cenowy daje możliwość dopasowania choinki do indywidualnych potrzeb i budżetu.

Choinki z dostawą

Dodatkowo, dla tych, którzy cenią sobie wygodę, dostępna jest opcja zamówienia choinki (ciętej lub w donicach) z dostawą do domu. W województwie mazowieckim, po odliczeniu kosztów dostawy, ceny takich usług w 2023 roku kształtują się od 199 zł do 339 zł za jodłę kaukaską i od 179 zł do 219 zł za świerk srebrny. Oferując wygodę i unikanie tłoku w centrach handlowych, ta opcja zdobywa coraz większą popularność wśród klientów poszukujących optymalnego rozwiązania świątecznego.

Jak oszczędzać przy zakupie choinki?

Mimo wzrostu cen, istnieją sposoby na oszczędność przy zakupie choinki. Pierwszą z nich jest zakup drzewka wcześniej w sezonie lub tuż przed świętami, gdy sprzedawcy obniżają ceny. Kolejnym sposobem jest wybór mniej popularnych gatunków drzewek niż np. jodły, które często są tańsze. 

Coraz popularniejsze stają się tzw. eko-choinki, czyli drzewka, które po świętach można przesadzić do ogrodu. Choć takie drzewka są droższe w zakupie, mogą stanowić długoterminową inwestycję i przyczynić się do ochrony środowiska. W obliczu rosnących cen, niektórzy klienci decydują się na alternatywy, takie jak sztuczne choinki lub dekoracje choinkowe. Te opcje są często tańsze i mogą być używane przez wiele lat. 

Ceny choinek w 2023 roku są wyższe niż w poprzednich latach, ale istnieją sposoby na znalezienie choinki w przystępnej cenie. Przewiduje się, że w kolejnych latach rynek choinkowy będzie nadal ewoluował, a konsumenci będą szukać nowych, ekonomicznych rozwiązań.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: kolaż – Aleksandr / Adobe

Autor
Sprawdzamy ceny choinek 2023. Będzie drożej niż rok temu? Ile zapłacimy za świąteczną atmosferą?
Sprawdzamy ceny choinek 2023. Będzie drożej niż rok temu? Ile zapłacimy za świąteczną atmosferą?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)