Logo
Logo
39
Do góry

Piękna gwiazda betlejemska: nie tylko w grudniu!

Pytanie czytelnika: Prosiłabym o kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Czy to prawda, że można ją uprawiać tak, by kwitła w innym terminie niż grudzień?

 

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec

Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia. To błąd! Proces sterowania kwitnieniem poinsecji nie jest trudny, a wymaga jedynie systematyczności!

Jak sterować terminem kwitnienia gwiazdy betlejemskiej?

  • Po pierwsze musimy wiedzieć, że poinsecja wytwarza swoje kwiaty i kolorowe liście przykwiatowe wtedy, gdy dzień staje się krótszy – roślina otrzymuje nie więcej niż 10 godzin światła dziennie.

  • Aby sprawić, by poinsecja zakwitła szybciej najlepszym sposobem jest nałożenie na roślinę (na 14 godzin) nieprzepuszczającego światła wiadra bądź kartonu. Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.

  • Po upływie tego czasu stawiamy poinsecję w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu (ok. 18°C), o dość wysokiej wilgotności powietrza.

  • Pozwalamy roślinie zakwitnąć, a następnie skracamy ją do wysokości ok. 15 cm – to pozwoli na ładne, ponowne rozkrzewienie się. W okresie letnim można wystawić poinsecję na zewnątrz i przesadzić do ziemi.

  • W okresie wzrostu roślinę należy regularnie podlewać, nawozić co dwa tygodnie i od czasu do czasu zraszać.


Zdjęcia tytułowe: Stars For Europe

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu