Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
39
Okazje

Piękna gwiazda betlejemska: nie tylko w grudniu!

Pytanie czytelnika: Prosiłabym o kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Czy to prawda, że można ją uprawiać tak, by kwitła w innym terminie niż grudzień?

 

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec

Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia. To błąd! Proces sterowania kwitnieniem poinsecji nie jest trudny, a wymaga jedynie systematyczności!

Jak sterować terminem kwitnienia gwiazdy betlejemskiej?

  • Po pierwsze musimy wiedzieć, że poinsecja wytwarza swoje kwiaty i kolorowe liście przykwiatowe wtedy, gdy dzień staje się krótszy – roślina otrzymuje nie więcej niż 10 godzin światła dziennie.

  • Aby sprawić, by poinsecja zakwitła szybciej najlepszym sposobem jest nałożenie na roślinę (na 14 godzin) nieprzepuszczającego światła wiadra bądź kartonu. Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.

  • Po upływie tego czasu stawiamy poinsecję w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu (ok. 18°C), o dość wysokiej wilgotności powietrza.

  • Pozwalamy roślinie zakwitnąć, a następnie skracamy ją do wysokości ok. 15 cm – to pozwoli na ładne, ponowne rozkrzewienie się. W okresie letnim można wystawić poinsecję na zewnątrz i przesadzić do ziemi.

  • W okresie wzrostu roślinę należy regularnie podlewać, nawozić co dwa tygodnie i od czasu do czasu zraszać.


Zdjęcia tytułowe: Stars For Europe

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT