Logo
Logo
39
Okazje

Piękna gwiazda betlejemska: nie tylko w grudniu!

Pytanie czytelnika: Prosiłabym o kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Czy to prawda, że można ją uprawiać tak, by kwitła w innym terminie niż grudzień?

 

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec

Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia. To błąd! Proces sterowania kwitnieniem poinsecji nie jest trudny, a wymaga jedynie systematyczności!

Jak sterować terminem kwitnienia gwiazdy betlejemskiej?

  • Po pierwsze musimy wiedzieć, że poinsecja wytwarza swoje kwiaty i kolorowe liście przykwiatowe wtedy, gdy dzień staje się krótszy – roślina otrzymuje nie więcej niż 10 godzin światła dziennie.

  • Aby sprawić, by poinsecja zakwitła szybciej najlepszym sposobem jest nałożenie na roślinę (na 14 godzin) nieprzepuszczającego światła wiadra bądź kartonu. Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.

  • Po upływie tego czasu stawiamy poinsecję w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu (ok. 18°C), o dość wysokiej wilgotności powietrza.

  • Pozwalamy roślinie zakwitnąć, a następnie skracamy ją do wysokości ok. 15 cm – to pozwoli na ładne, ponowne rozkrzewienie się. W okresie letnim można wystawić poinsecję na zewnątrz i przesadzić do ziemi.

  • W okresie wzrostu roślinę należy regularnie podlewać, nawozić co dwa tygodnie i od czasu do czasu zraszać.


Zdjęcia tytułowe: Stars For Europe

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu