Logo
Logo
35
Do góry

Piękna gwiazda betlejemska: nie tylko w grudniu!

Pytanie czytelnika: Prosiłabym o kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Czy to prawda, że można ją uprawiać tak, by kwitła w innym terminie niż grudzień?

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się nie tylko w grudniu, ale przez cały okres kwitnienia – tj. listopad-marzec

Rośliny te zazwyczaj wyrzuca się po kwitnieniu, gdyż przyjęło się, że niełatwo jest doprowadzić do ich następnego kwitnienia. To błąd! Proces sterowania kwitnieniem poinsecji nie jest trudny, a wymaga jedynie systematyczności!

Jak sterować terminem kwitnienia gwiazdy betlejemskiej?

  • Po pierwsze musimy wiedzieć, że poinsecja wytwarza swoje kwiaty i kolorowe liście przykwiatowe wtedy, gdy dzień staje się krótszy – roślina otrzymuje nie więcej niż 10 godzin światła dziennie.

  • Aby sprawić, by poinsecja zakwitła szybciej najlepszym sposobem jest nałożenie na roślinę (na 14 godzin) nieprzepuszczającego światła wiadra bądź kartonu. Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.

  • Po upływie tego czasu stawiamy poinsecję w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu (ok. 18°C), o dość wysokiej wilgotności powietrza.

  • Pozwalamy roślinie zakwitnąć, a następnie skracamy ją do wysokości ok. 15 cm – to pozwoli na ładne, ponowne rozkrzewienie się. W okresie letnim można wystawić poinsecję na zewnątrz i przesadzić do ziemi.

  • W okresie wzrostu roślinę należy regularnie podlewać, nawozić co dwa tygodnie i od czasu do czasu zraszać.


Zdjęcia tytułowe: Stars For Europe


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu