Logo
Logo

Kaktus bożonarodzeniowy i gwiazda betlejemska: jak je pielęgnować po świętach?

Pytanie czytelnika: Co roku przed świętami kupuję kwitnącego grudnika i czerwoną gwiazdę betlejemską. Niestety nie potrafię ich pielęgnować i po kilku tygodniach marnieją. Jak o nie dbać, by przetrwały do kolejnego roku?

Spis treści
Kaktus bożonarodzeniowy, czyli grudnik. Jak go uprawiać, by długo kwitł? Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Złote zasady pielęgnacji po świętach Galeria inspiracji: poznaj inne świąteczne rośliny doniczkowe!

Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik (łac. Schlumbergera)

 • Pielęgnacja
  Kaktus bożonarodzeniowy jasne miejsca, temperaturę do 20 stopni i umiarkowane podlewanie. Nie toleruje zimnych przeciągów oraz ciepła kaloryferów. Znosi nieźle krótkotrwałe okresy suszy, ale bardzo nie lubi mieć za mokro!

 • Po świętach
  Jak tylko zrzuci ostatnie kwiaty, powinien przejść okres spoczynku (przez kilka tygodni) bez podlewania i nawożenia, aż jego pędy zaczną lekko się marszczyć. Wtedy można wznowić podlewanie i nawożenie, a roślinę przestawić do światła. Zakwitnie obficie w kolejnym roku, jeśli od końca wakacji zostanie umieszczony w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Make Your Life Greener / Youtube

Poinsecja, gwiazda betlejemska (łac. Euphorbia pulherima)

 • Pielęgnacja
  Poinsecja lubi podłoże stale wilgotne, ale nie może stać w wodzie! Przesuszenie powoduje więdnięcie, osłabienie i zrzucanie liści. Wymaga miejsca jasnego, ciepłego. Nie może stać w przeciągu!

 • Po świętach
  Gdy roślina zacznie gubić liście, trzeba ją przyciąć nad 2-3 oczkiem, by po kilku tygodniach spoczynku mogła wypuścić nowe pędy. Warto ją też przesadzić do większej doniczki ze świeżą ziemią. Wiosną należy przenieść roślinę w jasne miejsce i zacząć zasilać nawozem. Od października gwiazda powinna stać jak najwięcej w ciemności (przynajmniej 10 godzin dziennie), by jej liście zaczęły wybarwiać się na czerwono!
Make Your Life Greener / Youtube

Poznaj inne świąteczne rośliny doniczkowe

Dowiedz się więcej o innych roślinach doniczkowych, które zdobią domy w okresie świątecznym z artykułu TOP 10 roślin na Boże Narodzenie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania

Autor
Kaktus bożonarodzeniowy i gwiazda betlejemska: jak je pielęgnować po świętach?
Kaktus bożonarodzeniowy i gwiazda betlejemska: jak je pielęgnować po świętach?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl