Logo
Logo

Odmładzanie gwiazdy betlejemskiej – krok po kroku

Nie traktuj gwiazdy betlejemskiej jak jednorazówki. Wystarczy zaledwie kilka kroków, by przechować poinsecję do kolejnego roku. Poświęć jej kilka chwil troskliwej opieki, a z nawiązką odwdzięczy się blaskiem na przyszłoroczną Gwiazdkę.

Spis treści
Gwiazda betlejemska: jak długo przetrwa w domu? Jak odmłodzić gwiazdę betlejemską krok po kroku?

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-Luty 2021

Głęboka czerwień poinsecji w czasie Gwiazdki wypełnia serca radością, ale kiedy Święta miną wiele roślin kończy podobnie jak choinki – na śmietniku. Gwiazdy betlejemskie zazwyczaj traktujemy jak kwiaty sezonowe, jednak łatwo można je pobudzić do dalszego wzrostu i otrzymać z nich piękne, całoroczne rośliny doniczkowe.

Prawdziwe, niepozorne kwiaty poinsecji, wyrastają na szczytach pędów i są otoczone przez okazałe i kolorowe podsadki, które pełnią rolę płatków. Kiedy drobne kwiaty zasychają i opadają to znak, że roślina przekwitła i można ją przyciąć i przesadzić. Takie odmłodzenie najlepiej wykonać w styczniu lub lutym. Od początku kwietnia raz na dwa tygodnie zasil roślinę płynnym nawozem do roślin kwitnących. Odsuń doniczkę od bezpośredniego słońca, które może wysuszać i przypalać młode liście. Podlewaj poinsecję regularnie przynajmniej raz w tygodniu, a nawet częściej, jeśli zauważysz więdnące liście.

Krok po kroku
Jak przygotować gwiazdę betlejemską do kolejnych Świąt?

odmładzanie gwiazdy betlejemskiej

POTRZEBUJESZ: • Gwiazdy betlejemskiej • Ziemi do roślin kwitnących • Czystej doniczki • Rękawiczek • Keramzytu • Sekatora

przygotowanie gwiazdy betlejemskiej do przesadzania

WSYP na dno doniczki 2 cm warstwę gruboziarnistego keramzytu, który ułatwi odpływ nadmiaru wody i zapobiegnie gniciu korzeni. Jeśli otwór odpływowy w doniczce jest duży i keramzyt wysypuje się przez niego, zasłoń otwór większym kamieniem.

przesadzanie gwiazdy betlejemskiej

WYJMIJ gwiazdę z doniczki i ostrożnie rozluźnij korzenie, starając się usunąć jak najwięcej starego, wyjałowionego podłoża. Łatwiej usunąć suchą ziemię, dlatego na kilka dni przed planowanym przesadzeniem nie podlewaj rośliny. Zbyt długie korzenie możesz skrócić sekatorem.

sadzenie gwiazdy betlejemskiej do nowej doniczki

WŁÓŻ roślinę z powrotem do doniczki i rozłóż równomiernie jej korzenie. Zasyp je świeżym podłożem, co chwilę obracając doniczkę i potrząsając nią tak, aby grudki ziemi wypełniły wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy korzeniami. Lekko uciskaj ziemię palcami.

przycinanie gwiazdy betlejemskiej

PRZYTNIJ wszystkie pędy poinsecji tak, by na każdym zostało po kilka oczek z których rozwiną się nowe przyrosty. Tnij około 0,5 cm powyżej uśpionego pąka. Dla ochrony dłoni załóż rękawiczki, ponieważ gwiazda betlejemska wydziela mleczny, trujący sok. Podlej dokładnie roślinę, aby ziemia dobrze osiadła.

Łukasz Skop i Bożka Piotrowska

Tekst: Łukasz Skop Bez-Ogródek
Zdjęcia: Bożka Piotrowska Foto Bombonierka

Gardeners World okładka 1 2021

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-Luty 2021

Autor
Odmładzanie gwiazdy betlejemskiej – krok po kroku
Odmładzanie gwiazdy betlejemskiej – krok po kroku
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Styczeń-Luty 2021
Przejrzyj i kup