Logo
Logo

TOP 9 "robaków", które masz w domu | Jak pozbyć się insektów? Jakie preparaty stosować?

Insekty, szkodniki robale – mogą pojawić się w każdym domu, nawet tym zadbanym i czystym. Nie tylko wywołują obrzydzenie u domowników, ale też niszczą i zanieczyszczają żywność oraz mogą powodować konsekwencje zdrowotne. Insekty najczęściej przynoszone są wraz z żywnością lub wyposażeniem wnętrz, a pozbycie się ich czasami jest naprawdę trudne. Jakie szkodniki najczęściej pojawiają się w naszych domach? Jak pozbyć się robaków z domu? Co zrobić, aby w domu nie było insektów?

Spis treści
Jak dbać o porządek w domu? Co zrobić, by ograniczyć liczbę insektów? Jakie insekty najczęściej pojawiają się w domach i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają roztocza i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają mrówki faraonki i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają muszki owocówki i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają mole domowe i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają rybiki i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają pluskwy i jak się ich pozbyć? Jak wyglądają karaluchy i prusaki i jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą domowe robaki/insekty?

Robaki w domu wywołują uczucie obrzydzenia i wstydu – zazwyczaj kojarzone są z brudem i zaniedbaniem. Jednak insekty często pojawiają się również w czystych domach. Najczęściej przynoszone są wraz z zakupami np. mole spożywcze w kaszy lub mące, czy nawet w nowych meblach: pluskwy lub mrówki. Owady wlatują również przez otwarte okna, na ubraniach lub na sierści zwierząt domowych. Dodatkowo szkodniki szybko przechodzą pomiędzy mieszkaniami w blokach, przechodząc przez kominy wentylacyjne, czy na rurach.

Co zrobić, aby nie było insektów w domu?   

Chcąc uchronić się przed inwazją różnego rodzaju robaków w domu, należy odpowiednio dbać o porządek. Podstawą jest niezostawianie na wierzchu żadnego jedzenia oraz natychmiastowe wyrzucanie nadpsutej żywności. Należy regularnie sprzątać, wietrzyć mieszkanie i zmieniać pościel. Warto też zadbać o obecność ziół, których zapach jest nieprzyjemny dla insektów: mięta, szałwia, lawenda, czy goździki skutecznie odstraszają większość robaków. Oczywiście nie zagwarantuje to, że szkodniki nigdy nie zawitają do naszego domu, ale z pewnością ograniczy taką możliwość.

Health & Fitness / YouTube


Domowe robaki i metody ich zwalczania

Roztocza 

Roztocza to malutkie pajęczaki, które żyją w każdym domu. Żywią się naskórkiem, wydzielinami i krwią ludzi oraz zwierząt. Przebywają głównie w kurzu (którego częścią jest naskórek) oraz w pościeli, meblach tapicerowanych i materacach, czyli tam, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia. Same w sobie roztocza nie są groźne, ale ich odchody są bardzo silnymi alergenami. Uczulenie na roztocza kurzu domowego (a nie na kurz, jak często jest ono określane) jest najczęściej spotykanym i bardzo dokuczliwym, powodując katar sienny, objawy ze strony układu oddechowego, zmiany skórne, a nawet trądzik.

Zwalczanie domowych roztoczy
W ograniczaniu ilości roztoczy w domu jest regularne wycieranie kurzu szczególnie w miejscach mniej dostępnych oraz utrzymanie wysokiego poziomu higieny: zmiana pościeli, wietrzenie sypialni, wietrzenie (a najlepiej przemrożenie) kołder i poduszek, regularne pranie firan, zasłon oraz odkurzanie kanap i dywanów, czyli czyszczenie wszystkich tekstyliów, które „zbierają kurz”. 

Pułapka na mrówki
Pułapka na mrówki
Fastion pułapka na mrówki to trutka w postaci gotowej do wyłożenia pułapki przeznaczona do zwalczania insektów w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych oraz na zewnątrz budynków. Fastion pułapka na mrówki zawiera imidachlopryd, substancję owadobójczą, która używana jest również w preparatach dla profesjonalistów.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Mrówki faraonki 

Mrówki faraona bardzo lubią wchodzić do domów, gdzie zakładają liczne gniazda, co utrudnia pozbycie się szkodników. Jako jedne z niewielu mogą mieć jedno gniazdo główne, w którym królowa znosi jaja z kolejnymi pokoleniami oraz nowymi królowymi. Te zakładają kolejne mniejsze gniazda w najróżniejszych miejscach: szafkach kuchennych, wśród pościeli, pomiędzy książkami i w innych, rzadko sprawdzanych zakamarkach. Mrówki potrafią wejść wszędzie, szybko się rozmnażają, są trudne do zwalczenia i przenoszą patogeny, zanieczyszczając żywność. W przypadku pojawienia się mrówek w mieszkaniu w bloku walkę z nimi musi podjąć cały pion, gdyż te niewielkie insekty swobodnie poruszają się pomiędzy kolejnymi domami.

Zwalczanie mrówek faraonek
Zwalczanie mrówek należy rozpocząć od zabezpieczenia żywności, chowając ją w szczelnych pojemnikach lub stosując przy produktach miętowe lub lawendowe olejki. Przy małej ilości mrówek można spróbować je zwalczyć domowymi sposobami. Miejsca z których wychodzą należy posypać cynamonem, pieprzem, solą lub spryskać roztworem z wody i octu bądź drożdży. Przy większej ilości mrówek najlepiej zastosować trutki na mrówki, które mają formę żelu, pułapek lub proszku ze środkiem wabiącym. Dowiedz się więcej

Muszki owocówki 

Muszki owocówki nazywane też czasami octówkami przylatują do przejrzałych, zgniłych i fermentujących owoców. Nie gryzą ludzi, gdyż żywią się owocami, ale na żywności mogą pozostawiać groźne patogeny. Co więcej, szybko się rozmnażają, a latem w kuchni może pojawić się ich ogromna ilość.

Zwalczanie muszek owocówek
Zwalczanie octówek nie jest bardzo wymagające, ale niezbędna jest konsekwencja w działaniu. Przede wszystkim owoce należy regularnie sprawdzać, a te nadpsute od razu wyrzucać. Resztę owoców warto pochować do lodówki lub szafki. Warto też przygotować pułapkę na muszki owocówki: ocet jabłkowy (ewentualnie sok jabłkowy) należy wymieszać z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Ocet zwabi muszki, a płyn do naczyń sprawi, że octówki utopią się w miksturze. Dowiedz się więcej

Pułapka na mole
Pułapka na mole
Bezzapachowy preparat stworzony na bazie feromonów, służący do monitorowania moli spożywczych w kuchniach i spiżarniach. Pułapka działa na wszystkie gatunki moli spożywczych skutecznie je wabiąc i unieszkodliwiając. Jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz bardzo łatwa w użyciu.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Mole spożywcze 

Mklik mączny i omacnica spichrzanka potocznie zwane molami spożywczymi to jedne z najczęściej pojawiających się owadów w domu. Zazwyczaj przynoszone są wraz z suchymi produktami takimi jak kasza, czy mąka. Zostawiają na sypkich produktach drobne niteczki, po których można rozpoznać ich obecność. Potrafią przegryźć się przez papierowe i plastikowe opakowania, a w pożywieniu zostawiają jaja i odchody.

Zwalczanie moli spożywczych
Wszelkie produkty z objawami obecności moli należy wyrzucić, a wszystkie szafki dokładnie umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i lawendowym olejkiem.

Mole ubraniowe 

To niewielkie owady, które potrafią zjeść duże ilości najróżniejszych tkanin, niszcząc ubrania, dywany, zasłony, pióra, kapelusze i inne materiały, znajdujące się w domu. Jeden mol może zjeść nawet 30 kg tkaniny rocznie, powodując ogromne straty. Charakterystyczne dla tych robaków są niewielkie dziurki, które pojawiają się w różnych tkaninach.

Zwalczanie moli ubraniowych
Sposobem na te insekty są pułapki na mole np. pułapki feromonowe. Nadgryzione tkaniny warto również wyprać w wysokiej temperaturze bądź wymrozić w zamrażarce lub zimą na balkonie, co pozwoli pozbyć się jaj tych szkodników. 

Pułakpa na rybiki
Pułapka na rybiki (srebrzyki)
Pułapka nie zawierająca insektycydów. Produkt jest gotowy do użycia, działa szybko i efektywnie. Bezzapachowy preparat służący do monitorowania obecności rybików szarych i innych owadów biegających we wszelkich pomieszczeniach. Skutecznie wabi i odławia szkodniki. Aby skutecznie pozbyć się rybików szarych, produkt należy stosować w sposób ciągły. Pułapkę należy wymienić po 3 miesiącach od jej wyłożenia lub po zapełnieniu się powierzchni klejącej owadami.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rybiki 

Rybiki to owady, które przynajmniej okazjonalnie pojawiają się w każdej łazience. Mają obłe ciało i charakterystyczne, srebrzyste łuski. Lubią miejsca ciepłe, wilgotne i ciemne, a żywią się martwymi owadami, klejami organicznymi i papierem. Rybiki nie są groźne i nie gryzą, ale wywołują obrzydzenie.

Zwalczanie rybików
W walce z rybikami można zastosować: środki owadobójcze, olejki eteryczne (cytrynowy, lawendowy, waniliowy) lub samodzielnie przygotowane pułapki. Wystarczy zmieszać ze sobą boraks i cukier. Dowiedz się więcej

Pluskwy 

Niewielkie, ale bardzo dokuczliwe robaki, które mają do 6 mm długości i 3 mm szerokości. Trudno się ich pozbyć, gdyż są szybkie i bardzo wytrzymałe, a do tego błyskawicznie się rozmnażają. Niestety ich ugryzienia są bardzo nieprzyjemne i powodują mocne swędzenie. Pluskwy roznoszą bakterie, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zazwyczaj zamieszkują meble tapicerowane, materace i pościel, w których „czekają” na żywiciela i mają idealne warunki do rozwoju.

Zwalczanie pluskiew
Przy niewielkiej ilości owadów można spróbować je odstraszyć za pomocą olejków eterycznych z mięty lub lawendy. Jednak przy większej ilości insektów niezbędna jest usługa dezynsekcji wykonana przez specjalistyczną firmę. Dowiedz się więcej

Spray na owady biegające
Spray na owady biegające
Down Control służy do likwidacji owadów biegających, takich jak: prusaki, karaluchy, pluskwy, mrówki faraona. Preparat dostępny jest w wygodnym w użyciu aerozolu. Produkt przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Gwarantuje natychmiastowe efekty.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Karaluchy

To jedne z najbardziej znienawidzonych insektów, które odznaczają się ogromną wytrzymałością, a to oznacza, że pozbycie się karaluchów jest niezwykle trudne. Są wszystkożerne, lubią ciepło i wilgoć dlatego chętnie wchodzą do mieszkań, a zwłaszcza do kuchni i spiżarni. Karaluchy nie gryzą ludzi, ale roznoszą groźne wirusy i bakterie, dlatego walka z nimi jest koniecznością.

Zwalczanie karaluchów
Walka z tymi insektami polega na regularnym sprzątaniu, zabezpieczaniu żywności oraz stosowaniu specjalnych trutek na karaluchy i środków owadobójczych. Dowiedz się więcej

Prusaki  

Wyglądem przypominają karaluchy, dlatego często są z nimi mylone, ale są zdecydowanie mniejsze. Prusaki mają około 10 – 15 mm długości. Tak, jak karaluchy są wszystkożerne, ale najchętniej zjadają pieczywo, warzywa, owoce i produkty sypkie np. kasze, czy mąkę. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego często pozostają niezauważone przez długi czas.

Zwalczanie prusaków
Zwalczanie tych insektów polega na utrzymaniu czystości w domu, stosowaniu kocimiętki i liści laurowych (prusaki nienawidzą ich zapachu) oraz wykładaniu specjalnego żelu na prusaki. Robaki go zjadają i giną, a następnie są zjadane przez inne osobniki, które również zostają zainfekowane.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż AdobeStock (autorzy wymienieni w galerii) 

Autor
TOP 9 "robaków", które masz w domu | Jak pozbyć się insektów? Jakie preparaty stosować?
TOP 9 "robaków", które masz w domu | Jak pozbyć się insektów? Jakie preparaty stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

kategoria-dom_i_balkon_porady_domowe