Dlaczego karaluchy i prusaki pojawiają się w domu?
Karaluchy i prusaki najchętniej przebywają w miejscach ciepłych i pełnych żywności, dlatego chętnie przychodzą do domów wielorodzinnych. Potrafią wędrować po rurach w bloku, szukając najlepszego miejsca dla siebie, a brud i nieświeże jedzenie przyciąga je szczególnie mocno. To dlatego często problem z karaluchami i prusakami zaczyna się od zsypu na śmieci. Jeśli w domu pojawią się już te insekty, to w krótkim czasie pojawi się ich więcej. Wynika to z faktu, że karaczany zostawiają ślad zapachowy, po którym przychodzą kolejne osobniki.
Jak wyglądają karaluchy i prusaki? Czym się różnią?
Karaluchy i prusaki są dość podobne do siebie, przez co często oba owady nazywane są karaluchami. Karaluch jest znacząco większy (25 – 30 mm długości) i ma ciemny, prawie czarny kolor. Karaczan prusak jest mniejszy (12 – 15 mm) i ma czerwonobrązowy kolor, który barwą przypomina bursztyn.
Co jedzą karaluchy i prusaki? Gdzie się chowają?
Karaluchy i prusaki nie są wybredne i żywią się wszystkim tym, co jedzą ludzie. Co więcej, przy braku dostępu do resztek jedzenia, potrafią zjeść mydło, martwy naskórek, włosy, klej z książek itp. Prowadzą nocny tryb życia i bytują głównie na podłogach i w zakamarkach, co ułatwia im ukrycie się. To dlatego karaluchy i prusaki tak długo potrafią pozostać niezauważone.
Jak zwalczać karaluchy i prusaki?
Ze względu na podobny tryb życia, upodobania żywieniowe i budowę te same sposoby można zastosować do zwalczania prusaków i karaluchów.
Domowe sposoby na karaluchy
Podstawą zwalczania karaczanów jest dokładne sprawdzenie miejsc, w których lubią one przebywać. Są to przede wszystkim miejsca ciemne i wilgotne np. za lodówką lub szafkami. Wszystkie szczeliny i ewentualne dziury, którymi karaluchy i prusaki mogą się przedostawać, należy dokładnie uszczelnić. Dopiero wtedy można przystąpić do zastosowania domowych sposobów na karaluchy i prusaki:
- piwo – można wlać do miski piwo, a opite karaluchy nie będą w stanie się z niej wydostać. O naczynie należy oprzeć kartkę papieru, która umożliwi insektom wejście do miski;
- proszek do pieczenia – należy wymieszać go z cukrem pudrem i wysypać w miejscach występowania karaczanów. Środek ten działa odstraszająco;
- ocet – działa jak naturalna bariera. Jeśli wiemy, którędy wędrują karaluchy i prusaki, to można odciąć im drogę za pomocą octu, który dodatkowo można posypać pieprzem;
- gotowane jajka – jajka należy gotować przez 3 godziny, dzięki czemu zaczną wydzielać trujące substancje. Ugotowane jajko należy wymieszać z 1 ugotowanym ziemniakiem i tworzyć z nich kulki, które rozkłada się w miejscach, w których występują insekty. Do mieszanki można dodać 1 łyżeczkę kwasu borowego.
Pułapki na karaluchy i prusaki
Niestety często domowe sposoby nie wystarczą, a mimo ich prawidłowego zastosowania insekty dalej przebywają w naszym domu. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się pułapki na karaluchy, które mogą mieć różną formę. Najpopularniejsze są:
- pułapki łapki na owady biegające – mają formę pudełka, z którego insekty nie są w stanie się wydostać. Nie zawierają substancji chemicznych, a więc są bezpieczne do stosowania w domach, gdzie znajdują się dzieci i zwierzęta domowe. Do pułapki należy włożyć wabik np. cukier lub resztki pożywienia;
- lepy na karaluchy – posiadają substancje wabiące, dzięki którym karaluchy i prusaki wchodzą na powierzchnię lepiącą, z której nie mogą się wydostać.
Preparaty chemiczne na karaluchy i prusaki
Trutki na karaluchy to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób pozbycia się karaczanów. Zawiera w sobie substancje wabiące, które przyciągają insekty. Natomiast silnie trujące składniki pozwalają na dobre pozbyć się karaluchów i insektów. Dobry sklep ogrodniczy ma do wyboru trutki na insekty, które są proste w użyciu i skuteczne. Tego typu preparaty sprawdzą się we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, ale trzeba pamiętać o ich stosowaniu dokładnie według zaleceń producenta.
Na otwartych przestrzeniach lepiej sprawdzą się preparaty w sprayu na insekty, którymi należy spryskać miejsca, w których najczęściej występują karaczany. Dobrym pomysłem jest również żel na karaluchy, który rozprowadza się w miejscu, gdzie występują insekty. Można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Beeki / Pixabay