Logo
Logo

Krocionogi | Jak wyglądają? Czy są groźne? Jak je zwalczać?

Krocionogi to jednej z najgorszych szkodników, które mogą pojawić się dosłownie wszędzie – w ogrodzie, domu i na podwórku. Wywołują obrzydzenie ze względu na swój nieprzyjemny wygląd i smród, który wydzielają. Co gorsze występują bardzo licznie i mogą przysporzyć ogromnych problemów, pojawiając się w grupach liczących nawet tysiące osobników. Dodatkowo zwalczanie krocionogów jest trudne i uciążliwe. Jak wygląda krocionóg? Jak zwalczać krocionogi w doniczce, domu i ogrodzie?

Jak wyglądają krocionogi?

Krocionogi to stawonogi z gromady wijów. Posiadają liczne odnóża (stąd nazwa) i wydłużone, walcowate ciało, które może mieć długość od 2 do 47 cm. Krocionogi mają kolor czarny lub brunatny, a w obliczu zagrożenia zwijają się i udają martwe. Wydzielają też śmierdzącą substancje, która ma działanie odstraszające. Ciało składa się z segmentów (każdy segment to dwie pary nóg), których ilość zależy od wieku i wielkości, a niektóre gatunki mogą mieć ponad 100 segmentów!

Żyją w wierzchnich warstwach gleb, głównie w lasach, parkach i przy zbiornikach wodnych, gdyż lubią dużą wilgotność. Zazwyczaj chowają się pod kamieniami, konarami lub liśćmi. Większość gatunków jest roślinożerna, ale niektóre krocionogi są drapieżne. Krocionogi mogą żyć od 3 do 5 lat.

jak wyglądają krocionogi fot. Josch13 - Pixabay
Fot. Josch13 / Pixabay

Czy krocionogi są szkodliwe?

Krocionogi mogą być bardzo szkodliwe dla człowieka, gdyż roznoszą bakterie, które mogą spowodować rozwój zapalenia płuc oraz problemy gastryczne. Natomiast dotknięcie krocionoga może doprowadzić do podrażnienia skóry. Wynika to z faktu, że wydzielają one trującą dla wielu zwierząt ciecz, przez co krocionogi nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów, co sprzyja pojawianiu się ich w dużych ilościach.

Równie kłopotliwy jest smród wydzielany przez krocionogi, gdyż jest dość intensywny, bardzo nieprzyjemny i może powodować ból głowy. Mimo to, krocionogi w przyrodzie odgrywają ważną rolę, gdyż odżywiają się martwymi częściami roślin, przyspieszając przemianę materii w glebie.

SILESIA FLESZ TVS / YouTube


Zwalczanie krocionogów

Zwalczanie krocionogów jest bardzo trudne i musi zostać przeprowadzone kompleksowo, aby skutecznie się ich pozbyć.

Jak pozbyć się krocionogów z ogrodu?

Krocionóg to roślinożerca i chociaż głównie żywi się martwymi roślinami, to może też zaatakować korzenie i bulwy, czy zjadać kiełkujące nasiona. Zwalczanie krocionogów może obejmować kilka aspektów:

  • odkażanie termiczne gleby i kompostu – ogrzewa się je za pomocą pary wodnej do temperatury 100 stopni Celsjusza przez około pół godziny;
  • wapnowanie gleby;
  • stosowanie insektycydów – środki owadobójcze, którymi najlepiej spryskać kawałki warzyw i wyłożyć je w ogrodzie;
  • przygotowywanie pułapek – wykopuje się niewielkie dołki, a następnie wkłada do nich warzywa, resztki roślin i liście i pozostawia. Po tygodniu całość się wyciąga razem z krocionogami.

Spray na owady biegające
Spray na owady biegające
Down Control Max Spray na owady biegające to preparat w postaci aerozolu, przeznaczony do zwalczania owadów biegających w pomieszczeniach.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak pozbyć się krocionogów z domu?

Krocionogi w domu to jeden z największych koszmarów większości ludzi, dlatego walkę rozpoczyna się od razu po zauważeniu pierwszych osobników. Podstawą jest zadbanie o to, aby mieszkanie było suche, uszczelniając okna, stosując osuszacze itp. Dodatkowo należy zastosować opryski na krocionogi, które zabiją stawonogi.

Opryski stosuje się wokół wejścia, okien i w łączeniach podłogi ze ścianą na korytarzach i klatkach schodowych. Z zewnątrz, preparat stosuje się na ścianach, nawet do 2 metrów wysokości. Zamiast oprysków można też wykorzystać preparaty na owady biegające.

Jak pozbyć się krocionogów z doniczki?

Krocionogi w doniczce najlepiej usuwać mechanicznie, aby nie uszkodzić korzeni rośliny opryskami i innymi chemicznym środkami, które lepiej zastosować w ostateczności. Można przesadzić roślinę, zapewniając jej nowe podłoże lub pod doniczkę (na podstawce) położyć wilgotną korę i zaczekać, aż krocionogi na nią zejdą. Wtedy można je z łatwością wyłapać. Zabieg ten należy powtarzać kilkukrotnie. Krocionogi w doniczce zazwyczaj pojawiają się w orchideach, zwłaszcza gdy jest ich większa ilość.  

Naturalna ochrona przed krocionogami  

Stara zasada, że łatwiej zapobiegać niż zwalczać sprawdza się również w przypadku szkodników. Dlatego, warto wykorzystywać rośliny, których nie lubią krocionogi i działają na nie odstraszająco. Są to np.: mięta – może być sadzona w ogrodzie (Uwaga! Szybko się rozrasta) lub w doniczkach na balkonie. Jej zapach odstrasza wiele szkodników, w tym również krocionogi.

Inne sposoby na krocionogi

Dodatkowo, jeśli problem nawraca, a warto pamiętać, że krocionogów jest ciężko się pozbyć, to warto wyłożyć trutki na krocionogi oraz pułapki na krocionogi. Trutki na krocionogi pomogą pozbyć się insektów i kontrolować ich ilość, aby nie nastąpiła plaga szkodników. Z kolei pułapka na krocionogi nie tylko ograniczy ich ilość, ale ułatwi też monitorowanie, czy szkodniki występują w naszej okolicy. Dzięki temu zwalczanie będzie można rozpocząć wcześniej, co zapewni lepsze efekty.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: C_kawpranee / Pixabay

Autor
Krocionogi | Jak wyglądają? Czy są groźne? Jak je zwalczać?
Krocionogi | Jak wyglądają? Czy są groźne? Jak je zwalczać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl