Pająk tygrysi | Czy jest jadowity? Sprawdź, czy masz go w ogrodzie!

pająk tygrysi fot. Ylanite Koppens - Pixabay

Pająki w wielu osobach powodują obrzydzenie lub wywołują lęk. Jednak wiele z nich jest bardzo pożyteczna, a ich obecność w ogrodzie może być bardzo przydatna. Faktem jest również, że niewiele pająków, występujących w Polsce jest jadowita, a strach przed nimi zazwyczaj jest nieuzasadniony. Ciekawym gatunkiem, który około 200 lat temu przybył do nas z cieplejszych krajów, jest tygrzyk paskowany, nazywany również pająkiem tygrysim. Jak wygląda pająk tygrysi? Czy tygrzyk paskowany jest jadowity?

Posłuchaj
00:00
21

Jak wygląda pająk tygrysi?  

Pająk tygrysi, tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) jest jednym z największych pająków występujących w Polsce. Swoją nazwę pająk tygrysi zawdzięcza charakterystycznemu ubarwieniu – odwłok samicy ma intensywny żółty kolor z czarnymi paskami. To sprawia, że z daleka tygrzyk paskowany często jest mylony z pszczołą lub szerszeniem. Z kolei samiec ma srebrzystoszary odwłok z czarnymi plamkami po bokach i szarą łatą po środku. Ciało pająka pokryte jest delikatnymi, srebrzystymi włoskami. Samice są zdecydowanie więcej, a długość ich ciała może wynosić do 25 mm, podczas gdy samiec osiąga długość jedynie 7 mm.

Tygrzyk paskowany potrafi zbudować nową sieć w ciągu niespełna godziny! Ma ona standardową formę, jak u innych pająków krzyżakowatych, ale dodatkowo posiada zygzakowate wzmocnienie, biegnące przez środek pajęczyny.

Czym się żywi?

Tygrzyk paskowany chętnie żywi się innymi pająkami i często zdarza się, że samiec kończy jako posiłek samicy po zakończonych godach. To, co jeszcze jest charakterystyczne dla pająka tygrysiego, to wygląd jego sieci i tempo pracy.

Venomous Art / YouTube


Kiedy można go spotkać w ogrodzie?

Pająk tygrysi lubi dobrze nasłonecznione miejsca: łąki, wysokie trawy, nieużytki oraz przydomowe ogrody. Jednak potrafi się przystosować do każdych warunków, panujących w Polsce i doskonale poradzi sobie również na terenach mokrych. Są to zwierzęta terytorialne, ale ich bytowanie ogranicza się do własnej sieci, dlatego na 1 m2 można spotkać nawet 3 przedstawicieli tego gatunku.

Okres lęgowy przypada na najcieplejsze miesiące w roku, czyli lipiec i sierpień. Jednak młode pająki są bardzo ostrożne, a swój kokon na dobre opuszczają dopiero wiosną. To właśnie wiosną i latem można najłatwiej spotkać tygrzyka w przydomowym ogrodzie.  

Spray na pająki
Spray na pająki
Ziemovit Spray Na Pająki to mikrokapsułkowany aerozol do zwalczania pająków w domach, pomieszczeniach gospodarczych itp. Zwalcza pająki i zabezpiecza opryskane powierzchnie przed tworzeniem się nowych pajęczyn. Utworzona bariera zaczyna działać po 4 h na powierzchniach gładkich i po 8 h na powierzchniach porowatych. Na obu powierzchniach bariera pozostaje skuteczna do 3 miesięcy od zastosowania. Nowoczesna postać produktu – mikrokapsułki. W momencie kontaktu pająka z opryskaną powierzchnią mikrokapsułki przyczepiają się do jego ciała i stopniowo uwalniają substancję czynną
KUP W NASZYM SKLEPIE

Czy pająk tygrysi jest niebezpieczny?  

Tygrzyk paskowany to jeden z jadowitych pająków, jakie występują w Polsce. Jad jest mu niezbędny do obrony i zabijania ofiar – pająk tygrysi żywi się innymi owadami. Na szczęście jad jest zbyt słaby, aby pająk był niebezpieczny dla człowieka. Objawy ugryzienia przez tygrzyka paskowanego przypominają te po użądleniu pszczoły. Może pojawić się krótkotrwały ból, zaczerwienienie i obrzęk. Objawy powinny szybko i samoistnie ustąpić, chyba że pokąsana osoba jest uczulona na jad – wtedy niezbędna może okazać się pomoc lekarza.

Do ukąszeń nie dochodzi zbyt często, gdyż pająk tygrysi jest w stosunku do ludzi usposobiony łagodnie i jeśli nie poczuje się zagrożony, to nie zaatakuje. Nie ma więc powodu do zwalczania tygrzyka, zwłaszcza że jego wpływ na środowisko jest całkowicie obojętny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: Andreas, Jürgen Richterich, Ylanite Koppens / Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści