Pająki ogrodowe | Jakie gatunki można spotkać najczęściej? Czy warto się ich pozbywać?

Pająk w ogrodzie fot. Krzysztof Niewolny - Pixabay

Większość osób boi się pająków lub reaguje na ich widok obrzydzeniem. Jednak, mając dom i ogród, trzeba pogodzić się z ich obecnością, gdyż pająki potrafią przejść przez najmniejsze zakamarki i chętnie bytują wśród roślin, na których znaleźć mogą dużą ilość pożywienia. Na szczęście większość z nich nie jest niebezpieczna dla ludzi, chociaż zdarzają się wyjątki. Co więcej, wiele pająków jest bardzo pożyteczna, a ich obecność w ogrodzie może pomóc zwalczyć wiele problemów. Jakie gatunki pająków występują w ogrodach? Czy pająki są groźne, a może są pożyteczne? Czy i jak zwalczać pająki w ogrodzie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
27

Jakie gatunki pająków można spotkać w naszych ogrodach?  

Pająki to najliczniejsze pajęczaki, do których zalicza się ponad 50 tysięcy gatunków. Jednak w naszym kraju żyje „jedynie” około 800 gatunków. Nie oznacza to jednak, że wszystkie spotkamy w naszych ogrodach, gdyż znaczna ich część wymaga specyficznych warunków lub żyje tylko na określonych obszarach.

Autorstwa <a href="//commons.wikimedia.org/wiki/User:GreenZeb" title="User:GreenZeb">GreenZeb</a> - <span class="int-own-work" lang="pl">Praca własna</span>, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0" title="Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0">CC BY-SA 3.0</a>, <a href="https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25765782">Link</a>
Podpisy zdjęć 1–6 znajdują się na końcu artykułu.

W polskich ogrodach najczęściej można spotkać następujące gatunki pająków

  1. krzyżak ogrodowy;
  2. krzyżak łąkowy;
  3. strojniś nadobny;
  4. tygrzyk paskowany;
  5. kolczak zbrojny;
  6. bagnik nadwodny.  

Czy pająki są groźne? Czy ugryzienie jest niebezpieczne?  

Mimo dość nieprzyjemnego wyglądu dla większości osób, znaczna część pająków, występujących w Polsce jest dla ludzi nieszkodliwa. Oczywiście występują u nas pająki jadowite, jednak siła ich jadu jest tak niewielka, że nie spowoduje on zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Ewentualne ugryzienie zazwyczaj kończy się niewielkim obrzękiem i bólem lub swędzeniem, chociaż zazwyczaj nie pozostaje nawet ślad. Co więcej, do ukąszeń przez pająki dochodzi w Polsce niezwykle rzadko, gdyż te stawonogi nie odnoszą z tego żadnej korzyści. Warto też pamiętać, że w skali światowej, jedynie 3% gatunków pająków posiada jad, który może być groźny dla człowieka.  

Czy pająki są pożyteczne?

Jak wspomniano wcześniej, większość pająków nie jest groźna dla ludzi, ale te stawonogi to głównie drapieżniki. Polują one głównie na owady, a więc pomagają zwalczać szkodniki w ogrodzie oraz insekty, które roznoszą niebezpieczne choroby. Znaczna część pająków bardzo chętnie zjada m.in. mszyce, kleszcze, muchówki, a także larwy wielu szkodników, więc ich obecność w ogrodzie pomaga zmniejszyć liczbę szkodników i zadbać o piękny ogród bez żadnego wysiłku.

Dodatkowo pomagają pozbyć się bardzo uciążliwych owadów takich jak muchy, czy komary. Pająki najczęściej łapią swoje ofiary w sieć lub obezwładniają specjalną substancją. To oznacza, że pająki pozostawione same sobie będą bardziej naszymi sprzymierzeńcami niż wrogami, więc jeśli nie cierpimy na arachnofobię, to najlepiej pozostawić je w spokoju.  

Działka I Ogród Naszą Pasją / YouTube


Jak stworzyć pająkom przyjazne warunki w naszym ogrodzie?  

Wiadomo już, że pająki pełnią ważną funkcję w ekosystemie i warto, aby bytowały w naszych ogrodach, co skutecznie pomoże ograniczyć liczbę owadów. Jednak wiele z naszych działań skutecznie je odstrasza, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby nie płoszyć, nawet przypadkiem pająków.

Przede wszystkim należy zrezygnować z chemicznych środków ochrony roślin, zastępując je metodami i środkami ekologicznymi, które nie zagrażają pająkom i owadom pożytecznym.

Podczas prac porządkowych i pielęgnacyjnych, warto zwrócić uwagę, aby nie niszczyć pajęczyn, a jesienią dobrze jest zostawić nieco opadłych liści, w których będą mogły przezimować pająki i owady pożyteczne. Można je za to zgrabić wiosną, porządkując ogród.  

Co zrobić, jeśli ich nie chcemy w ogrodzie?  

Zdarza się jednak, że w ogrodzie pojawia się duża liczba pająków, co zaczyna przeszkadzać właścicielom. Częściej jednak pająki stanowią problem tylko w określonym miejscu: w altanie, na tarasie, czy w pobliżu miejsca wypoczynku bądź placu zabaw. W takim przypadku można je spróbować odstraszyć za pomocą odpowiednich środków lub zapachów. Oczywiście pająki można również zabijać, ale podobno to przynosi pecha i spowoduje ulewę.

To, czy lepiej pająki zabijać, czy odstraszać to indywidualna kwestia, warto jednak pamiętać, że są to zwierzątka niegroźne i pożyteczne, więc nawet jeśli nie chcemy ich w naszym ogrodzie, to mogą żyć gdzieś obok.  

Jak odstraszyć pająki z ogrodu?  

Rośliny odstraszające
Pająki bardzo nie lubią zapachu mięty, więc jej posadzenie  w ogrodzie znacznie ograniczy ich ilości, należy jednak pamiętać, że mięta bardzo szybko się rozprzestrzenia, więc warto wkopać ją w doniczce.

Domowe metody
Dodatkowo taras i miejsce relaksu można spryskać miksturą, która odstrasza pająki. Wystarczy wymieszać ze sobą litr wody, 5 łyżek kwasku cytrynowego i kilka kropli olejku miętowego, a następnie przelać do atomizera. Zamiast tej mikstury można również użyć wody wymieszanej z octem, która da podobny efekt, ale zapach będzie zdecydowanie mniej przyjemny. Dobrze sprawdza się również woda z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub olejek kamforowy bądź eukaliptusowy. Zabieg należy regularnie powtarzać, gdyż zapach będzie się z czasem ulatniał, a sam środek na pająki domowej roboty zostanie zmyty przez deszcz. Dobrym sposobem na odstraszenie pająków jest również niszczenie ich pajęczyn oraz usuwanie liści i resztek roślin jesienią, dzięki czemu nie będą miały gdzie się schować przed mrozami.  

Spray na pająki
Spray na pająki
Ziemovit Spray Na Pająki to mikrokapsułkowany aerozol do zwalczania pająków w domach, pomieszczeniach gospodarczych itp. Zwalcza pająki i zabezpiecza opryskane powierzchnie przed tworzeniem się nowych pajęczyn. Utworzona bariera zaczyna działać po 4 h na powierzchniach gładkich i po 8 h na powierzchniach porowatych. Na obu powierzchniach bariera pozostaje skuteczna do 3 miesięcy od zastosowania. Nowoczesna postać produktu – mikrokapsułki. W momencie kontaktu pająka z opryskaną powierzchnią mikrokapsułki przyczepiają się do jego ciała i stopniowo uwalniają substancję czynną
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zwalczać pająki w ogrodzie?  

Jeśli nie wierzymy, że po zabiciu pająka będziemy mieć pecha i chcemy całkowicie zlikwidować pajęczaki z ogrodu (przynajmniej na jakiś czas, bo w końcu pojawią się pewnie nowe okazy), to można sięgnąć po silniejsze środki, czyli chemiczne preparaty na pająki. Trzeba przy tym pamiętać, że preparaty na pająki należy stosować dokładnie według instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Najlepiej spryskać nimi miejsca, gdzie występuje najwięcej pająków, omijając rośliny jadalne.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Krzysztof Niewolny-Pixabay
Zdjęcia pająków: 1 – Krzysztof Niewolny-Pixabay, 2 – Didier Descouens, CC BY-SA 4.0, Link, 3 – Jari Segreto, CC BY 2.0, Link, 4 – Krzysztof Niewolny / Pixabay, 5 – Patrice78500, Domena publiczna, Link, 6 – GreenZeb, CC BY-SA 3.0, Link


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści