- Dlaczego pająki wchodzą do domu?
- Jak wyganiać pająki z domu?
- Jakie są najpopularniejsze gatunki pająków w domu?
- Czy krajowe pająki są niebezpieczne?
- Jak walczyć z nadmiarem pająków?
- Jakich roślin nie lubią pająki?
Kiedy pająki wchodzą do domu?
Koniec lata to dla pająków najbardziej pracowity okres, gdyż wtedy intensywnie poszukują pożywienia i mają okres godowy. To oznacza, że częściej niż zwykle można zauważyć ich obecność, również w domu. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby pozbyć się pająków z domu. Jednak, aby działania były skuteczne, należy zadbać nie tylko o pozbycie się intruzów, którzy już się zadomowili w naszych pomieszczeniach, ale też o odstraszanie pająków, aby kolejne osobniki nie wchodziły do domu.
Jak pozbyć się pająków z domu?
Istnieje wiele domowych sposobów na pająki, do których m.in. należą naturalne preparaty na pająki. Mieszankę można wykonać z połączenia:
- octu i wody;
- wody z olejkiem eterycznym (mięta, lawenda, eukaliptus);
- wody z olejkiem cytrynowym, kamforą i miętą.
Wymieszany płyn należy przelać do atomizera i spryskać nim ramy okienne oraz wejścia, aby zniechęcić pająki do wchodzenia do domu. Skutecznym sposobem, który ograniczy występowanie również owadów, jest założenie na okna moskitiery. Warto też zadbać o ogólny porządek, a przede wszystkim niepozostawianie resztek pokarmów. Co prawda nie są one atrakcyjne dla pająków, ale przyciągają owady, na które polują pająki.
Jakie pająki możemy spotkać w domu?
Tak naprawdę większość pająków, które występują w naszych domach, żyje tam przez całe swoje życie, a tylko nieliczne wchodzą do domów przez okna, czy drzwi. Jaja pająków przenoszone są do pomieszczeń wraz z materiałami budowlanymi, a pająki z czasem się zadomawiają, łącząc się w pary na czas godów i tworząc pajęczyny w mało widocznych miejscach.
W domach najczęściej można spotkać:
- kosarza pospolitego (który w rzeczywistości nie jest pająkiem, ale należy do bardzo pospolicie występujących w naszych domach pajęczaków);
- kątnika domowego;
- nasosznika trzęsia;
- pająka krzyżaka.
- zyzusia tłuściocha.
Czy pająki gryzą? Czy są niebezpieczne?
Pająki to drapieżniki, które polują na swoje ofiary, łapiąc je w sieć lub unieruchamiając za pomocą jadu. Jednak nie atakują one człowieka, żeby nie marnować swojego jadu. To właśnie dlatego do ugryzień przez pająki dochodzi niezwykle rzadko, gdyż pająki gryzą człowieka tylko, jeśli poczują się zagrożone. Co więcej, pająki występujące w Polsce, chociaż w większości są jadowite, to całkowicie niegroźne dla człowieka. Zazwyczaj ugryzienie, jeśli już do niego dojdzie, to nie pozostawia żadnych śladów, a jeśli pająk jest jadowity, to może pojawić się niewielki ból lub swędzenie i obrzęk jak po użądleniu przez pszczołę.
Jak pozbyć się pająków?
Preparaty owadobójcze na pająki
Najskuteczniejsze są oczywiście chemiczne środki na pająki, które uśmiercają te pajęczaki. Należy je stosować dokładnie według zaleceń producenta, spryskując ciemne zakamarki w domu, w których najczęściej występują pająki. Co ważne, większość preparatów owadobójczych na pająki, działa również na inne stawonogi. Dużą zaletą tego typu środków jest ich długi czas działania, dzięki czemu mamy spokój co najmniej na kilka miesięcy.
Rośliny, których nie lubią pająki
Pająki nie lubią wielu roślin, co można wykorzystać do odstraszenia ich od naszego domu. Są to przede wszystkim mięta i lawenda. Warto je więc zasadzić w doniczkach i ustawić na parapetach, aby nasz dom stał się dla pająków (i wielu owadów) mniej atrakcyjny. Dodatkowo rośliny te wydzielają dla człowieka przyjemny zapach, wypełniając pomieszczenie świeżym aromatem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: marcelkessler / Pixabay