Logo
Logo

Jak pozbyć się kątnika domowego? Czy jego jadu należy się bać? Jakich roślin nie lubi?

Kątnik domowy, znany również jako kątnik większy czy kątnik olbrzymi, jest jednym z najczęściej spotykanych pająków w polskich domach. Jego charakterystyczny wygląd z długimi, kosmatymi odnóżami oraz brązowym kolorem może wzbudzać niepokój, ale czy naprawdę powinniśmy się go obawiać?

Spis treści
Czy kątnik domowy jest w Polsce? Czego nie lubią kątniki? Jakich roślin unika kątnik domowy? TOP 3 Czy kątnik domowy jest jadowity? Czy kątnika należy zabijać? Podsumowanie

Skąd się bierze w domu kątnik domowy?

Pierwotnie kątniki domowe (łac. Tegenaria domesticazamieszkiwały jaskinie i lasy w Europie. Jednak z czasem stały się zwierzętami synantropijnymi, co oznacza, że preferują miejsca zamieszkiwane przez ludzi. W Polsce możemy spotkać dwa główne gatunki: kątnik większy i kątnik mniejszy.

Te pająki dostają się do naszych domów przez różne szczeliny i wybierają dla siebie ciemne zakamarki, takie jak kąty pomieszczeń, strychy, piwnice czy garaże.

Czego nie lubi kątnik domowy?

Kątnik domowy nie przepada za "jasnością", czyli po prostu światłem. Zdarza się, że gdy włączymy światło, zwierzę ucieka w ciemniejsze miejsce.

Pająk bardzo nie lubi również zapachów niektórych roślin i tym samym olejków eterycznych, dlatego jeśli mamy problem z tymi pajęczakami warto uprawiać w domu wybrane zioła i rośliny o wyraźnych zapachach.

TOP 3 rośliny, których unika kątnik domowy

Kątnik domowy, jak większość pająków, jest wrażliwy na pewne zapachy. Dzięki temu możemy wykorzystać naturalne metody odstraszania tych pająków, nie stosując przy tym chemikaliów. Rośliny i ich olejki eteryczne mogą być tutaj niezastąpione. Oto kilka roślin, których zapachy nie są ulubione przez kątniki:

  1. Mięta pieprzowa: Olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najbardziej skutecznych naturalnych środków odstraszających pająki. Kątnik domowy szczególnie nie znosi miętowego zapachu i ucieka od niego jak od ognia. Olejek miętowy można rozpylić w miejscach, gdzie pająki pojawiają się najczęściej, lub posadzić doniczkę z miętą w domu.
  2. Lawenda: Zapach lawendy jest relaksujący dla ludzi, ale pająki go nie lubią. Roślina ta może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach w domu. By wypędzić kątniki z wybranych miejsc można powiesić tam wysuszone gałązki zioła lub używać jego olejku eterycznego.
  3. Cytrusy: Pająki nie przepadają za zapachem cytrusów. Wystarczy rozłożyć skórki z cytryny czy pomarańczy w miejscach, gdzie pająki się pojawiają, aby je odstraszyć. Można również użyć olejku cytrusowego.

Aby zwiększyć skuteczność tych metod, warto regularnie wymieniać skórki cytrusowe czy liście oraz uzupełniać olejki eteryczne. Jeśli zdecydujesz się na uprawę tych roślin w domu, nie tylko odstraszysz pająki, ale również dodasz swojemu wnętrzu świeżości i naturalnego zapachu.

Uprawa mięty w doniczce | Jak sadzić i pielęgnować miętę?
Olejki eteryczne – właściwości, zastosowanie, rodzaje olejków

Czy należy się bać kątnika domowego? Czy jest jadowity?

Mimo że kątnik domowy jest jadowity, jego ukąszenie jest rzadko groźne dla ludzi. Najczęściej ukąsi tylko wtedy, gdy czuje się zagrożony, na przykład gdy zostanie przypadkowo nadepnięty. Ukąszenie może być bolesne i powodować zaczerwienienie, ale zazwyczaj nie jest groźne, chyba że jesteś alergikiem.

Czym zabić kątnika?

Chociaż nie zaleca się zabijania kątników, ponieważ są one pożyteczne w zwalczaniu innych szkodników, jeśli chcesz się ich pozbyć, najbezpieczniejszym sposobem jest złapanie ich za pomocą szklanki i kartki, a następnie wypuszczenie na zewnątrz. Jeśli problem jest poważniejszy, można użyć specjalnych produktów na pająki lub zwrócić się o pomoc do specjalistycznych firm zajmujących się dezynsekcją.

Spray na pajaki Ziemovit, Sklep ZielonyOgrodek
Specjalny środek na pająki w postaci spreju
Ziemovit Spray Na Pająki to mikrokapsułkowany aerozol do zwalczania pająków w domach, pomieszczeniach gospodarczych itp. Zwalcza pająki i zabezpiecza opryskane powierzchnie przed tworzeniem się nowych pajęczyn. Utworzona bariera zaczyna działać po 4 h na powierzchniach gładkich i po 8 h na powierzchniach porowatych. Na obu powierzchniach bariera pozostaje skuteczna do 3 miesięcy od zastosowania.
Kup online w naszym sklepie

Podsumowanie

Kątnik domowy, mimo swojego nieco przerażającego wyglądu, jest pożytecznym mieszkańcem naszych domów. Pomaga w zwalczaniu innych szkodników i rzadko stanowi zagrożenie dla ludzi. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo mając go w swoim otoczeniu, istnieje kilka sposobów, aby się go pozbyć w sposób humanitarny.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: edit. hecke71, Laura Primo / AdobeStock

Autor
Jak pozbyć się kątnika domowego? Czy jego jadu należy się bać? Jakich roślin nie lubi?
Jak pozbyć się kątnika domowego? Czy jego jadu należy się bać? Jakich roślin nie lubi?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_porady_domowe
NAJNOWSZE TREŚCI