Jaką miętę wybrać?
Najczęściej uprawiane i spotykane gatunki to: mięta kłosowa lub zielona (Mentha spicata), mięta kędzierzawa (Mentha spicata var. crispa), mięta wonna lub okrągłolistna (Mentha suaveolens) oraz najbardziej popularna mięta pieprzowa (Mentha x piperita) w odmianach.
Ciekawą krzyżówką mięty kłosowej i mięty wodnej (Mentha aquatica) jest mięta czekoladowa (Mentha x piperita var. piperita 'Chocolate'), której błyszczące i ciemnozielone liście często przebarwiają się na fioletowo i mają zapach miętowych pralinek. Atrakcyjnym mieszańcem jest także mięta cytrynowa (Mentha x gentilis var. citrata), której liście wyraźnie pachną cytryną.
Oprócz tego można spotkać kilkadziesiąt innych odmian o charakterystycznym zapachu liści bądź ciekawych przebarwieniach, np.: mięta bananowa, mięta ananasowa, mięta jabłkowa, mięta imbirowa, mięta pieprzowa dwubarwna, mięta limonkowa i wiele innych. Nazwy przypisane poszczególnym odmianom bądź mieszańcom opisują najczęściej charakterystyczny, atrakcyjny aromat liści, który przypomina zapachy przywołanych owoców.
Rośliny te dorastają zwykle do wysokości od kilku (np. płożąca mięta korsykańska) do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i szerokości.
Jak uprawiać miętę w doniczce?
Mięta to bylina o dosyć szybkim wzroście, długim okresie wegetacyjnym i dużej odporności na mróz (nawet do -20 stopni Celsjusza). Zwykle najlepsze efekty daje posadzenie ukorzenionych sadzonek mięty, zakupionych w punktach sprzedaży roślin (centra i sklepy ogrodnicze), które od razu przesadzamy do większych pojemników lub do ogrodu.
Gdzie uprawiać?
Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie i na półcienistym stanowisku, ale daje sobie radę także w pełnym słońcu. Nie ma także specjalnych wymagań, co do rodzaju gleby, ale trzeba pamiętać o ekspansywnym charakterze wzrostu mięty, przez co rośliny uprawiane w ogrodzie często szeroko się rozrastają. Najlepiej ograniczyć wzrost mięty, uprawiając ją w głębszych donicach lub pojemnikach wkopanych po brzegi w grunt. Mięta posadzona w pojemniku lub w ogrodzie np. w pobliżu oczka wodnego roztacza intensywny, przyjemny i charakterystyczny zapach.
Najlepszym rozwiązaniem i najczęściej stosowanym jest uprawa mięty głównie w donicach, pojemnikach lub skrzynkach, ustawianych na tarasach, balkonach i parapetach.
Jak pielęgnować?
Dodatkową ozdobą rośliny są drobne purpurowe kwiaty, pojawiające się latem. Także latem warto na bieżąco przycinać (lub uszczykiwać) pędy mięty, dzięki czemu będzie wytwarzała nowe pędy i ładnie się zagęszczała. Mięta, jak inne zioła uprawiane w doniczkach można umiarkowanie nawozić wraz z podlewaniem (gotowymi nawozami rozpuszczalnymi w wodzie) lub nawozami dolistnymi, przeznaczonymi dla roślin ogrodowych lub dedykowanymi specjalnie dla warzyw lub ziół.
Podczas sadzenia warto zwrócić uwagę, aby donica, w której sadzimy miętę miała otwór odpływowy w dnie, a na jej spód warto także wysypać warstwę drenażu (np. keramzytu lub drobnego żwiru). Do uprawy tych ziół najlepiej wybrać dostępne w sprzedaży uniwersalne podłoże ogrodowe lub tzw. do uprawy ziół lub warzyw. W czasie upalnego lata nie można zapominać, aby regularnie nawadniać (bez moczenia liści) rośliny uprawiane w donicach i ustawione na słonecznych stanowiskach.
Gdzie kupić miętę?
Sadzonki mięty w doniczkach można kupić w każdym centrum ogrodniczym, a nawet zamówić przez internet. Znacznie taniej będzie rozmnażać miętę przez wysiew nasion wiosną lub (częściej) dzielić starsze rośliny, a także pobierać sadzonki korzeniowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że rośliny otrzymane z siewu mogą nie być wyrównane i jednakowe.
Do czego wykorzystać miętę?
Świeże liście mięty nadają się bezpośrednio do celów kulinarnych – jako orzeźwiający dodatek do napojów, sałatek, słodyczy lub składnik herbat. Liście mięty pieprzowej mają ostry smak, a liście mięty okrągłolistnej (wonnej) nadają się szczególnie do przyrządzania sosów ziołowych. Ponadto, dzięki możliwości suszenia i mrożenia liści mięty, można je także przechowywać przez dłuższy czas.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: alexdov / Depositphotos