Czarne robaki w domu – w tych miejscach znajdziesz je najczęściej!

Czarne robaki w domu w tych miejscach znajdziesz je najczesciej

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, miał do czynienia z nieproszonymi gośćmi w swoim domu. Czarne robaki, które pojawiają się niespodziewanie, mogą być powodem do niepokoju dla wielu gospodarstw domowych. Często zastanawiamy się, skąd się biorą, jakie są ich źródła i jak się ich pozbyć. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
7
Spis treści
Jakie owady w domu można nazwać "czarnymi robakami"? Dlaczego czarne robaki pojawiają się w naszych domach? Gdzie najczęściej chowają się czarne robaki? Czy są metody na zapobieganie pojawianiu się czarnych robaków? Co robić, gdy w naszym domu zagnieżdżą się czarne robaki?

Co to czarne robaki w domu? Jakie to owady?

Zauważając w swoim domu czarne robaki, zwykle nie jesteśmy w stanie zidentyfikować ich gatunku, a możliwości może być wiele. Często okazuje się, że jest to pluskwa domowa, która żywi się krwią. Sygnałem jej występowania są liczne, swędzące ugryzienia na ciele.

Poza tym, czarnymi robakami w naszych domach, które najczęściej pojawiają się w naszych domach mogą być młode karaluchy, prusaki, rybiki cukrowe, prosionki szorstkie oraz pchły (które zwykle są brązowe, ale mogą mieć też czarną barwę). Oprócz nich, jesienią może pojawić się więcej nietypowych chrząszczy (żuków itp.), które szukają schronienia przed zimowymi chłodami.

Większość nielatających czarnych robaków, czyli owadów o ciemnym kolorze pancerza, może nas ugryźć, jednak warto wiedzieć, że większość z nich zrobi to jedynie w samoobronie. Wyjątkiem są pluskwy i pchły, które gryzą nas, ponieważ ich pożywieniem jest krew.

 

Skąd się biorą czarne robaki w domu?

Powodów pojawienia się w domu czarnych robaków jest wiele. W niektórych sytuacjach przyczyną może być niezachowanie czystości. Jednakże, czarne robaki pojawiają się nawet w zadbanych miejscach. Wiele owadów możemy w sposób nieświadomy sprowadzić ze sobą na ubraniach, a także w torbach czy walizkach. Warto też pamiętać o tym, że insekty migrują w poszukiwaniu schronienia i pożywienia. Do ich osiedlenia wystarczy więc otwarte okno. W blokach problemem jest natomiast zjawisko przesiedlania się czarnych robaków z sąsiednich lokali.

Gdzie najczęściej można znaleźć czarne robaki w domu?

Czarne robaki to nieproszeni goście, którzy potrafią zaskoczyć swoją obecnością w najmniej oczekiwanych miejscach naszego domu. Choć mogą pojawić się praktycznie wszędzie, od kuchni po łazienkę, istnieją pewne miejsca, które wydają się być ich ulubionymi schronieniami.

  • Kuchnia - to miejsce, gdzie gromadzi się wiele resztek jedzenia, które mogą przyciągać różnego rodzaju robaki. Szczególnie pod szafkami, w pobliżu koszy na śmieci czy w zakamarkach spiżarni mogą czaić się małe owady.
  • Salon - choć może wydawać się, że to miejsce jest wolne od robaków, to jednak między poduszkami kanapy, pod meblami czy w trudno dostępnych zakamarkach mogą ukrywać się niechciane goście.
  • Łazienka - wilgotne środowisko łazienki jest idealne dla wielu gatunków robaków. Szczególnie wokół wanny, pod umywalką czy w szafkach mogą kryć się małe owady.

Czarne robaki preferują ciemne, ciasne i wilgotne miejsca. Szczeliny między meblami a ścianami, zakamarki za szafami czy miejsca między poduszkami kanapy to ich idealne schronienie. W tych miejscach czują się bezpieczne i mogą rozmnażać się niezauważenie przez domowników. Dlatego warto co jakiś czas dokładnie sprawdzać te zakątki, przesuwać meble i dokładnie odkurzać, aby upewnić się, że nasz dom jest wolny od niechcianych gości.

O różnych chrząszczach pojawiających się w domu, dowiesz się tutaj

Jak odstraszyć robaki z domu i zapobiegać ich pojawianiu się?

Aby odstraszyć robaki, warto zwrócić uwagę na czystość w domu:

  • regularne sprzątanie,
  • usuwanie resztek jedzenia,
  • zabezpieczanie produktów spożywczych w szczelnych pojemnikach,
  • zabezpieczyć dom przed nieszczelnościami, które mogą być drogą wnikania dla robaków.

Jak zwalczać czarne robaki w domu?

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem robaka mamy do czynienia, konieczna będzie dezynsekcja. Jest to proces zwalczania niechcianych owadów przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów biobójczych. Tego typu środki dostępne są w sklepach, ale jeśli chcemy postawić na skuteczność, lepszą opcją będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Posiada ona lepsze substancje, których nie ma w zwykłych sklepach. Poza tym specjaliści są w stanie rozpoznać rodzaj insekta, dzięki czemu zastosują odpowiedni preparat oraz wybiorą najlepszą metodę działania.

 
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
Polyversum WP Uniwersalny – 5 g
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Tagi
Najnowsze treści
Jesienny ogród "w płomieniach ognia". Już za chwilę zacznie się najpiękniejsze show sezonu Czym podlewać storczyki, aby kwitły non stop? Deszczówka, kranówka, a może coś jeszcze? Co zrobić, żeby zerwane pomidory dojrzały w domu? Wypróbuj te proste triki Miesięcznik Dahurski Stare odmiany winogron tnę jesienią tylko w 1 sposób. Zbieram 3x więcej owoców co roku Tym środkiem za 1,5 zł zmywam klej z okien po moskitierze. Są jak nowe i nie lepią się Wiosenna pielęgnacja truskawek | Co zrobić, by były zdrowe i słodkie? Czy wiesz, że liście to zagrożenie w ogrodzie? Są źródłem zakażeń i... Świder do sadzenia roślin / otwornica do ziemi. Jakie wybrać? Jakie mają zalety?