Logo
Logo
Porady ogrodnicze
Owady + WSZYSTKIE TAGI

Stonoga murowa, czyli "owadzi pancernik" i jak go zwalczyć z domu

Stonoga murowa to niepożądany gość w wielu domach. Jej obecność często wskazuje na problem z wilgocią, który może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie zwalczyć stonogę murową i jak zapobiegać jej pojawianiu się w przyszłości.

Spis treści
Czym jest stonoga murowa i co warto o niej wiedzieć? Dlaczego stonoga murowa odwiedza nasze domy? Jakie są najskuteczniejsze metody walki z tym niechcianym gościem? Jakie są kluczowe kroki do podjęcia, jeśli mamy problem z stonogą murową w naszym domu? Czy istnieją sposoby na zapobieganie pojawianiu się stonogi murowej w przyszłości?

Stonoga murowa – co warto wiedzieć?

Stonoga murowa (łac. Oniscus asellus), którego bardzo często nazywa się pancernikiem, to mały skorupiak o jajowatym kształcie, który może osiągnąć długość do 18 mm. Jego tułów składa się z siedmiu segmentów, każdy z parą odnóży i ma szary kolor z jasnymi plamkami. Ma czułki i złożone oczy. Co ciekawe, w przeciwieństwie do niektórych innych stawonogów, stonoga murowa nie potrafi zwinąć się w kulkę.

Lubi wilgotne miejsca, więc często można ją znaleźć w piwnicach czy szklarniach.

Krótki film, na którym uchwycono stonogę murową poruszającą się w ściółce leśnej.

 

Jak pozbyć się stonogi murowej z domu?

Dlaczego stonoga murowa pojawia się w domu?

Stonoga murowa preferuje wilgotne środowiska. Jeśli zauważysz jej obecność w swoim domu, prawdopodobnie masz problem z wilgocią. Wilgotne miejsca przyciągają nie tylko stonogi murowe, ale także inne szkodniki, takie jak pleśń i grzyby.

Jak skutecznie zwalczyć stonogę murową?

  • Aby skutecznie zwalczyć stonogi murowe, kluczem jest osuszanie wilgotnych miejsc, które stanowią dla nich idealne środowisko. Wilgoć w domu nie tylko przyciąga te niechciane żyjątka, ale może również prowadzić do rozwoju groźnej pleśni.
  • Dbanie o porządek, zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, jest równie ważne. Należy unikać zostawiania zepsutych warzyw w piwnicach, usuwać z ogrodu butwiejące deski, zbędne kamienie czy zalegające liście.
  • W domu warto regularnie sprawdzać stan drewnianych elementów i wymieniać te, które są stare lub zbutwiałe.
  • Jeśli chodzi o bezpośrednie metody zwalczania, dla mniejszej populacji skorupiaków skuteczne jest manualne usuwanie przy użyciu pułapek, np. zwilżone trociny. W sytuacji masowego występowania stonóg, warto rozważyć użycie preparatów biobójczych lub wezwanie specjalistycznej ekipy do przeprowadzenia profesjonalnego oprysku czy zamgławiania.

Kluczem do sukcesu, by pozbyć się stonogi murowej jest zlikwidowanie głównego czynnika przyciągającego je – czyli wilgoci, ponieważ jeśli ona zostanie, pułapki czy środki chemiczne będą działać na krótko.

 

Jak zapobiegać pojawianiu się stonogi murowej w przyszłości?

Aby zapobiegać pojawianiu się stonogi murowej w przyszłości, konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu wilgoci w domu i usuwanie wszelkich jego źródeł. Regularne sprzątanie i usuwanie zalegających liści, trawy i innych materiałów organicznych z otoczenia domu również może pomóc w zapobieganiu pojawianiu się stonogi murowej.

Podsumowanie

W skrócie, stonoga murowa to niepożądany gość w wielu domach, ale z odpowiednimi środkami i metodami można ją skutecznie zwalczyć i zapobiegać jej pojawianiu się w przyszłości. Jeśli masz problem z stonogą murową w swoim domu, skontaktuj się z profesjonalistą, aby uzyskać pomoc.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Marcin  / AdobeStock

Autor
Stonoga murowa, czyli "owadzi pancernik" i jak go zwalczyć z domu
Stonoga murowa, czyli "owadzi pancernik" i jak go zwalczyć z domu
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

23-09-2023 20:17

Komentarz dodany przez dred: Ale po co walczyć ze stonogami murowymi w ogródku? Autor ma jakieś fobie?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_porady_domowe
NAJNOWSZE TREŚCI