Jak pozbyć się karaluchów, karaczanów i prusaków z domu?

Sposoby na karaluchu karaczany prusaki fot. Beeki - Pixabay

Karaczany to ogromna grupa owadów, które prowadzą nocny tryb życia. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia, gdyż przenoszą wiele chorób, grzybów i alergenów, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Dodatkowo u większości osób karaczany wywołują odrazę i wstręt, a ich obecność jest źle skojarzona. Niestety większość z nich sami zapraszamy do naszych domów, a ich zwalczanie wymaga szybkiej reakcji i zastosowania skutecznych sposobów. Zwłaszcza że występują one w dużych grupach i dobrze się ukrywają, potrafiąc wejść w najmniejsze zakamarki. Najczęściej w domach pojawiają się karaluchy i prusaki. Jak je rozpoznać? Jak pozbyć się karaluchów i prusaków? Jakie sposoby na karaluchy są najskuteczniejsze?

Posłuchaj
00:00
34

Dlaczego karaluchy i prusaki pojawiają się w domu?

Karaluchy i prusaki najchętniej przebywają w miejscach ciepłych i pełnych żywności, dlatego chętnie przychodzą do domów wielorodzinnych. Potrafią wędrować po rurach w bloku, szukając najlepszego miejsca dla siebie, a brud  i nieświeże jedzenie przyciąga je szczególnie mocno. To dlatego często problem z karaluchami i prusakami zaczyna się od zsypu na śmieci. Jeśli w domu pojawią się już te insekty, to w krótkim czasie pojawi się ich więcej. Wynika to z faktu, że karaczany zostawiają ślad zapachowy, po którym przychodzą kolejne osobniki.

Jak wyglądają karaluchy i prusaki? Czym się różnią?

Karaluchy i prusaki są dość podobne do siebie, przez co często oba owady nazywane są karaluchami. Karaluch jest znacząco większy (25 – 30 mm długości) i ma ciemny, prawie czarny kolor. Karaczan prusak jest mniejszy (12 – 15 mm) i ma czerwonobrązowy kolor, który barwą przypomina bursztyn.

Co jedzą karaluchy i prusaki? Gdzie się chowają?

Karaluchy i prusaki nie są wybredne i żywią się wszystkim tym, co jedzą ludzie. Co więcej, przy braku dostępu do resztek jedzenia, potrafią zjeść mydło, martwy naskórek, włosy, klej z książek itp. Prowadzą nocny tryb życia i bytują głównie na podłogach i w zakamarkach, co ułatwia im ukrycie się. To dlatego karaluchy i prusaki tak długo potrafią pozostać niezauważone.


JASNA STRONA / YouTube


Jak zwalczać karaluchy i prusaki?

Ze względu na podobny tryb życia, upodobania żywieniowe i budowę te same sposoby można zastosować do zwalczania prusaków i karaluchów.

Domowe sposoby na karaluchy

Podstawą zwalczania karaczanów jest dokładne sprawdzenie miejsc, w których lubią one przebywać. Są to przede wszystkim miejsca ciemne i wilgotne np. za lodówką lub szafkami. Wszystkie szczeliny i ewentualne dziury, którymi karaluchy i prusaki mogą się przedostawać, należy dokładnie uszczelnić. Dopiero wtedy można przystąpić do zastosowania domowych sposobów na karaluchy i prusaki:

  • piwo – można wlać do miski piwo, a opite karaluchy nie będą w stanie się z niej wydostać. O naczynie należy oprzeć kartkę papieru, która umożliwi insektom wejście do miski;
  • proszek do pieczenia – należy wymieszać go z cukrem pudrem i wysypać w miejscach występowania karaczanów. Środek ten działa odstraszająco;
  • ocet – działa jak naturalna bariera. Jeśli wiemy, którędy wędrują karaluchy i prusaki, to można odciąć im drogę za pomocą octu, który dodatkowo można posypać pieprzem;
  • gotowane jajka – jajka należy gotować przez 3 godziny, dzięki czemu zaczną wydzielać trujące substancje. Ugotowane jajko należy wymieszać z 1 ugotowanym ziemniakiem i tworzyć z nich kulki, które rozkłada się w miejscach, w których występują insekty. Do mieszanki można dodać 1 łyżeczkę kwasu borowego.  

Pułapki na karaluchy i prusaki

Niestety często domowe sposoby nie wystarczą, a mimo ich prawidłowego zastosowania insekty dalej przebywają w naszym domu. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się pułapki na karaluchy, które mogą mieć różną formę. Najpopularniejsze są:

  • pułapki łapki na owady biegające – mają formę pudełka, z którego insekty nie są w stanie się wydostać. Nie zawierają substancji chemicznych, a więc są bezpieczne do stosowania w domach, gdzie znajdują się dzieci i zwierzęta domowe. Do pułapki należy włożyć wabik np. cukier lub resztki pożywienia;
  • lepy na karaluchy – posiadają substancje wabiące, dzięki którym karaluchy i prusaki wchodzą na powierzchnię lepiącą, z której nie mogą się wydostać.  

 

Płytka zwalczająca karaluchy i prusaki
Płytka zwalczająca karaluchy i prusaki
Płytka na owady MAX Target to łatwy sposób na wyeliminowanie owadów szkodników biegających W w tym także karaluchów i prusaków) i latających z domu, mieszkania, garażu lub innych pomieszczeń gospodarczych. Płytka to wkład celulozowy nasączony substancją aktywną. Płytkę można umieścić w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby przenieść.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Trutka na karaluchy i prusaki
Trutka na karaluchy i prusaki
Protect Home Zwalcza Karaluchy to gotowa, łatwa w użyciu trutka, w postaci żelu przeznaczona do zwalczania karaluchów i prusaków we wszystkich miejscach ich występowania. Zawiera dodatki smakowe skutecznie wabiące insekty, a efekty widoczne już po kilku dniach od wyłożenia preparatu. Charakteryzuje się też długim okresem działania.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Żel na karaluchy i prusaki
Żel na karaluchy i prusaki
Produkt przeznaczony do zwalczania szkodników w miejscach takich jak: domy, mieszkania, budynki użyteczności publicznej, lokale handlowe i gastronomiczne, puste magazyny oraz puste pomieszczenia produkcyjne i przemysłowe. Preparat skutecznie zwalcza karaczany: prusaki, karaluchy oraz rybiki cukrowe, mrówki i inne owady biegające.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Spray na karaluchy i prusaki
Spray na karaluchy i prusaki
Preparat w aerozolu do zwalczania karaluchów i prusaków o błyskawicznym działaniu. Preparat przeznaczony jest do zwalczania owadów biegających w pomieszczeniach, zwłaszcza: prusaków, karaluchów, pluskiew, mrówek faraona i innych. Preparat charakteryzuje się dobrą skutecznością na powierzchniach gładkich (glazura, terakota, szkło, powierzchnie metalowe).
KUP W NASZYM SKLEPIE

Preparaty chemiczne na karaluchy i prusaki

Trutki na karaluchy to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób pozbycia się karaczanów. Zawiera w sobie substancje wabiące, które przyciągają insekty. Natomiast silnie trujące składniki pozwalają na dobre pozbyć się karaluchów i insektów. Dobry sklep ogrodniczy ma do wyboru trutki na insekty, które są proste w użyciu i skuteczne. Tego typu preparaty sprawdzą się we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, ale trzeba pamiętać o ich stosowaniu dokładnie według zaleceń producenta.

Na otwartych przestrzeniach lepiej sprawdzą się preparaty w sprayu na insekty, którymi należy spryskać miejsca, w których najczęściej występują karaczany. Dobrym pomysłem jest również żel na karaluchy, który rozprowadza się w miejscu, gdzie występują insekty. Można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Beeki / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści