Logo
Logo

Jak pozbyć się karaluchów, karaczanów i prusaków z domu?

Karaczany to ogromna grupa owadów, które prowadzą nocny tryb życia. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia, gdyż przenoszą wiele chorób, grzybów i alergenów, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Dodatkowo u większości osób karaczany wywołują odrazę i wstręt, a ich obecność jest źle skojarzona. Niestety większość z nich sami zapraszamy do naszych domów, a ich zwalczanie wymaga szybkiej reakcji i zastosowania skutecznych sposobów. Zwłaszcza że występują one w dużych grupach i dobrze się ukrywają, potrafiąc wejść w najmniejsze zakamarki. Najczęściej w domach pojawiają się karaluchy i prusaki. Jak je rozpoznać? Jak pozbyć się karaluchów i prusaków? Jakie sposoby na karaluchy są najskuteczniejsze?

Dlaczego karaluchy i prusaki pojawiają się w domu?

Karaluchy i prusaki najchętniej przebywają w miejscach ciepłych i pełnych żywności, dlatego chętnie przychodzą do domów wielorodzinnych. Potrafią wędrować po rurach w bloku, szukając najlepszego miejsca dla siebie, a brud  i nieświeże jedzenie przyciąga je szczególnie mocno. To dlatego często problem z karaluchami i prusakami zaczyna się od zsypu na śmieci. Jeśli w domu pojawią się już te insekty, to w krótkim czasie pojawi się ich więcej. Wynika to z faktu, że karaczany zostawiają ślad zapachowy, po którym przychodzą kolejne osobniki.

Jak wyglądają karaluchy i prusaki? Czym się różnią?

Karaluchy i prusaki są dość podobne do siebie, przez co często oba owady nazywane są karaluchami. Karaluch jest znacząco większy (25 – 30 mm długości) i ma ciemny, prawie czarny kolor. Karaczan prusak jest mniejszy (12 – 15 mm) i ma czerwonobrązowy kolor, który barwą przypomina bursztyn.

Co jedzą karaluchy i prusaki? Gdzie się chowają?

Karaluchy i prusaki nie są wybredne i żywią się wszystkim tym, co jedzą ludzie. Co więcej, przy braku dostępu do resztek jedzenia, potrafią zjeść mydło, martwy naskórek, włosy, klej z książek itp. Prowadzą nocny tryb życia i bytują głównie na podłogach i w zakamarkach, co ułatwia im ukrycie się. To dlatego karaluchy i prusaki tak długo potrafią pozostać niezauważone.


JASNA STRONA / YouTube


Jak zwalczać karaluchy i prusaki?

Ze względu na podobny tryb życia, upodobania żywieniowe i budowę te same sposoby można zastosować do zwalczania prusaków i karaluchów.

Domowe sposoby na karaluchy

Podstawą zwalczania karaczanów jest dokładne sprawdzenie miejsc, w których lubią one przebywać. Są to przede wszystkim miejsca ciemne i wilgotne np. za lodówką lub szafkami. Wszystkie szczeliny i ewentualne dziury, którymi karaluchy i prusaki mogą się przedostawać, należy dokładnie uszczelnić. Dopiero wtedy można przystąpić do zastosowania domowych sposobów na karaluchy i prusaki:

  • piwo – można wlać do miski piwo, a opite karaluchy nie będą w stanie się z niej wydostać. O naczynie należy oprzeć kartkę papieru, która umożliwi insektom wejście do miski;
  • proszek do pieczenia – należy wymieszać go z cukrem pudrem i wysypać w miejscach występowania karaczanów. Środek ten działa odstraszająco;
  • ocet – działa jak naturalna bariera. Jeśli wiemy, którędy wędrują karaluchy i prusaki, to można odciąć im drogę za pomocą octu, który dodatkowo można posypać pieprzem;
  • gotowane jajka – jajka należy gotować przez 3 godziny, dzięki czemu zaczną wydzielać trujące substancje. Ugotowane jajko należy wymieszać z 1 ugotowanym ziemniakiem i tworzyć z nich kulki, które rozkłada się w miejscach, w których występują insekty. Do mieszanki można dodać 1 łyżeczkę kwasu borowego.  

Pułapki na karaluchy i prusaki

Niestety często domowe sposoby nie wystarczą, a mimo ich prawidłowego zastosowania insekty dalej przebywają w naszym domu. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się pułapki na karaluchy, które mogą mieć różną formę. Najpopularniejsze są:

  • pułapki łapki na owady biegające – mają formę pudełka, z którego insekty nie są w stanie się wydostać. Nie zawierają substancji chemicznych, a więc są bezpieczne do stosowania w domach, gdzie znajdują się dzieci i zwierzęta domowe. Do pułapki należy włożyć wabik np. cukier lub resztki pożywienia;
  • lepy na karaluchy – posiadają substancje wabiące, dzięki którym karaluchy i prusaki wchodzą na powierzchnię lepiącą, z której nie mogą się wydostać.  

 

Płytka zwalczająca karaluchy i prusaki
Płytka zwalczająca karaluchy i prusaki
Płytka na owady MAX Target to łatwy sposób na wyeliminowanie owadów szkodników biegających W w tym także karaluchów i prusaków) i latających z domu, mieszkania, garażu lub innych pomieszczeń gospodarczych. Płytka to wkład celulozowy nasączony substancją aktywną. Płytkę można umieścić w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby przenieść.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Trutka na karaluchy i prusaki
Trutka na karaluchy i prusaki
Protect Home Zwalcza Karaluchy to gotowa, łatwa w użyciu trutka, w postaci żelu przeznaczona do zwalczania karaluchów i prusaków we wszystkich miejscach ich występowania. Zawiera dodatki smakowe skutecznie wabiące insekty, a efekty widoczne już po kilku dniach od wyłożenia preparatu. Charakteryzuje się też długim okresem działania.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Żel na karaluchy i prusaki
Żel na karaluchy i prusaki
Produkt przeznaczony do zwalczania szkodników w miejscach takich jak: domy, mieszkania, budynki użyteczności publicznej, lokale handlowe i gastronomiczne, puste magazyny oraz puste pomieszczenia produkcyjne i przemysłowe. Preparat skutecznie zwalcza karaczany: prusaki, karaluchy oraz rybiki cukrowe, mrówki i inne owady biegające.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Spray na karaluchy i prusaki
Spray na karaluchy i prusaki
Preparat w aerozolu do zwalczania karaluchów i prusaków o błyskawicznym działaniu. Preparat przeznaczony jest do zwalczania owadów biegających w pomieszczeniach, zwłaszcza: prusaków, karaluchów, pluskiew, mrówek faraona i innych. Preparat charakteryzuje się dobrą skutecznością na powierzchniach gładkich (glazura, terakota, szkło, powierzchnie metalowe).
KUP W NASZYM SKLEPIE

Preparaty chemiczne na karaluchy i prusaki

Trutki na karaluchy to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób pozbycia się karaczanów. Zawiera w sobie substancje wabiące, które przyciągają insekty. Natomiast silnie trujące składniki pozwalają na dobre pozbyć się karaluchów i insektów. Dobry sklep ogrodniczy ma do wyboru trutki na insekty, które są proste w użyciu i skuteczne. Tego typu preparaty sprawdzą się we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, ale trzeba pamiętać o ich stosowaniu dokładnie według zaleceń producenta.

Na otwartych przestrzeniach lepiej sprawdzą się preparaty w sprayu na insekty, którymi należy spryskać miejsca, w których najczęściej występują karaczany. Dobrym pomysłem jest również żel na karaluchy, który rozprowadza się w miejscu, gdzie występują insekty. Można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Beeki / Pixabay

Autor
Jak pozbyć się karaluchów, karaczanów i prusaków z domu?
Jak pozbyć się karaluchów, karaczanów i prusaków z domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl