Muszka owocówka – jak wygląda i skąd przylatuje?
Muszka owocówka żeruje na rozkładających się resztkach warzyw i owoców. Choć żyje krótko, to bardzo szybko się rozmnaża. Jeden owad może zwiększyć populację nawet o 60 osobników w ciągu tygodnia! Szkodniki te wabione są zapachem fermentujących owoców i rozkładających się szczątków organicznych. Lubią również zapach wina, słodkich napojów, konfitur, octu, itd. Muszki owocówki pojawiają się zwykle w większych ilościach latem i jesienią. Największy problem z ich obecnością występuje w pobliżu sadów i ogrodów.
Jeśli mamy wątpliwości, czy na pewno mamy do czynienia z owocówką, zwróćmy uwagę na cechy charakterystyczne owada. Kolor oczu - czerwony lub biały, wielkość – ok. 2 milimetrów oraz jasnożółty (lub brązowy) tyłów.
Jak pozbyć się muszek owocówek?
Obrona przed tymi nieproszonymi gośćmi jest trudna. Należy ją zacząć od dokładnego wysprzątania mieszkania, aby usunąć jaja muszek. Na początku trzeba pozbyć się wszystkich nadpsutych owoców. Następnie należy umyć naczynia, łącznie z wazonami, w których stały cięte kwiaty. Konieczne jest również wyczyszczenie blatów, stołów, pojemników na owoce, uszczelek w lodówce, kosza na śmieci i podłogi. Trzeba upewnić się, czy butelka z octem jest szczelnie zamknięta.
Po generalnych porządkach warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą zapobiec pojawieniu się muszek w przyszłości: - regularne zmywanie naczyń i dokładne wypłukiwanie gąbki, - przechowywanie śmieci w koszu z przykrywą, - nakrywanie owoców lub chowanie ich do lodówki, - systematyczne wyrzucanie śmieci. Jednak nawet powyższe metody nie zabezpieczają w 100% przed pojawieniem się owocówek.
Pułapka na muszki owocówki
Najskuteczniejszą metodą walki z muszkami owocówkami jest zastosowanie pułapki. Pozawala ona na pozbycie się tych uciążliwych szkodników z mieszkań, spiżarni, piekarni, cukierni lub restauracji.
W pułapce zastosowany jest płyn wabiący o ulepszonej formule, składającej się ze specjalnej mieszanki naturalnych, wzmocnionych atraktantów spożywczych, które skutecznie wabią muszki. Produkt ma także specjalną konstrukcję , która sprawia, że schwytane owady nie mają możliwości się z niej wydostać.
Tekst: materiały partnera, zdjęcie tytułowe: Botaurus Public Domain Wikimedia Commons