Zorganizowane społeczeństwo
Mrówki należą do rodziny mrówkowatych (Formicidae). Na świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków tych owadów. W Polsce występują aż 103 gatunki mrówek.
Mrówki tworzą duże społeczeństwa, gdzie każdy osobnik wykonuje ściśle określoną funkcję. Założycielką kolonii jest zapłodniona samica – królowa. Uskrzydlone królowe mrówek kopulują tylko jeden raz w życiu, a jaja składają przez resztę życia. Zadaniem samców jest tylko zapładnianie samic.
Najliczniejszą grupę w gnieździe stanowią robotnice – niepłodne samice bez skrzydeł. Młode robotnice pozostają w gnieździe, gdzie karmią larwy i królową oraz sprzątają gniazdo. Starsze zbierają pokarm poza gniazdem – to właśnie je widzimy w naszych domach i ogrodach.
Fot. Julia Borysewicz/Freeimages Mrówki w dojrzałej kolonii – robotnice, samce i skrzydlate królowe. |
Co jedzą mrówki?
Mrówki pobierają pokarmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale najbardziej lubią żywność bogatą w cukry i białko. Niektóre gatunki mrówek są drapieżne i nawet 30% ich diety stanowią owady. Robotnice rozdrabniają pokarm stały za pomocą mocnych żuwaczek, przerabiają ze śliną i częściowo trawią. Płynną masę przenoszą do gniazda i karmią nią królową i larwy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Mrówki podążające sprawdzonym, bezpiecznym szlakiem zapachowym. |
Gatunki mrówek w naszych ogrodach
W ogrodzie, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania traktowane są jako owady szkodliwe lub pożyteczne. Najczęściej pojawiają się:
- hurtnica czarna (Lasius niger),
- gmachówka (Camponotus)
- i murawka darniowa (Tetramorium caespitum).
Zwalczanie mrówek w domu
W blokowiskach, rzadziej w domach wolnostojących, bardzo często pojawiają się mrówki faraona (Monomorium faraonis). Samica zakłada gniazdo w miejscach wilgotnych i niedostępnych, w pobliżu źródeł ciepła. W dużych gniazdach jest do 350 tysięcy robotnic i 800 królowych.
Nawet niewielka kolonia mrówek faraona szybko staje się utrapieniem domowników. Owady zanieczyszczają produkty spożywcze i pomieszczenia
Najskuteczniejsza metoda zwalczania mrówek w domu polega na wykładaniu zatrutej przynęty (np. specjalne proszki i granulaty). Można także zastosować spray na owady biegające lub wyłożyć bardzo skuteczne płytki na owady.
Chemiczne zwalczanie
Aby skutecznie i na długo pozbyć się mrówek w ogrodzie należy zlokalizować gniazdo i zastosować jeden ze sprawdzonych preparatów (Mrówkiller, AgrEvo, Expel, Bros, Globol czy ANT-STOP).
Odstraszający zapach roślin
Jeśli nie chcemy zabijać mrówek, możemy je odstraszać, zapachami niektórych roślin ogrodowych. W miejscach gdzie pojawiają się mrówki warto posadzić tymianek (Thymus vulgaris), lawendę (Lavandula angustifolia), majeranek (Origanum majorana) oraz miętę (Mentha ×piperita).
Nawet jeśli mrówki nie przestraszą się zapachu tych roślin, to przynajmniej zioła przydadzą się w kuchni. Mrówki nie lubią także zapachu liści pomidora – można je układać na szlakach wędrówki mrówek.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: romensky / AdobeStock, Marcin Morawiec / Freeimages