Jak wyglądają pluskwy domowe?
Pluskwy domowe i łóżkowe (Cimex lecutralius) są zaliczane do gatunku owadów podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Były one znane już przed naszą erą. Wówczas to zamieszkiwały jaskinie i żywiły się krwią nietoperzy. Z biegiem lat to człowiek oraz zwierzęta ciepłokrwiste stały się ich głównym żywicielem.
Te owady o czerwonobrunatnym ubarwieniu mają kształt owalny oraz nieco spłaszczony. Są niewielkie, gdyż posiadają tylko 4-6 mm długości oraz 3 mm szerokości. Swym kształtem oraz rozmiarem przypominają pestkę jabłka. Pluskwy posiadają trzy pary cienkich, dobrze rozwiniętych odnóży, wyposażonych w pazurki umożliwiające przyczepienie się do skóry podczas karmienia.
Gdy owady te czują się zagrożone, to wówczas wydzielają charakterystyczny oleisty płyn i zapach. Jest on porównywalny z zapachem psujących się malin lub kolendry.
Skąd biorą się pluskwy w domu?
Pluskwy w mieszkaniu można rozpoznać nie tylko po charakterystycznym zapachu, lecz także po obecności perłowych jajeczek, żywych lub martwych dorosłych osobników w takich miejscach, w których owady te lubią przebywać.
Te uciążliwe oraz niezbyt przyjemne osobniki można zawlec do swego domu w bardzo łatwy sposób, na przykład transportując do niego używane meble. Pluskwy często są także obecne w pochodzących z drugiej ręki dekoracjach, tkaninach oraz tekstyliach. Decydując się na zakup takich przedmiotów należy zawsze dobrze sprawdzić czy nie zawierają one jajeczek lub dorosłych osobników. Mogą one także przywędrować od sąsiadów lub takich gości, w domach których żerowały. Można je także przynieść do domu z kina, teatru, muzea oraz wielu środków transportu zbiorowego.
Gdzie w domu chowają się pluskwy?
Gdy po przespanej nocy na naszym ciele wystąpią czerwone plamy po ukoszeniach, to wówczas warto czym prędzej sprawdzić czy nie zadomowiły się u nas pluskwy.
Pluskwy można znaleźć:
- w tapicerowanych meblach
- w pościeli
- pod tapetą
- na zasłonach
- w książkach
- w płytach
- w ubraniach
- pod dywanem
- w ramach obrazów
- w lustrach ściennych
- w żaluzjach
- w listwach z przewodami elektrycznymi
- w obudowach gniazdek elektrycznych
Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu?
Walka z tymi uciążliwymi owadami nie jest łatwa. Wiele osób do tego celu poleca ziemię okrzemkową, ale nie zawsze jest ona skuteczna. Chcąc skutecznie rozprawić się z tymi intruzami trzeba koniecznie pozbyć się z domu zapluskwionych pościeli, ubrań oraz innych materiałów w których się znajdują. Wyrzucane przedmioty należy umieszczać w szczelnie zamkniętych plastikowych torbach, gdyż wówczas można skutecznie zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.
Zaatakowaną przez pluskwy pościel czy ubrania można też wyprać w gorącej wodzie, najlepiej 60 st. C, a później zastosować gorące suszenie w suszarce. Czynności te pozwalają zabić pluskwy w każdej fazie rozwoju. A w celu zniszczenia osobników żerujących w bardzo drobnych przedmiotach, należy włożyć je do worka, a następnie wstawić do zamrażarki pracującej w temperaturze około -20 st. C, na co najmniej 10 godzin.
Pluskwy można też skutecznie usunąć odkurzaczem. Z pomocą tego urządzenia należy dokładnie odkurzać podłogę, dywan oraz wszelkie pęknięcia i szczeliny w ścianie. Bardzo dobrym pomysłem jest też odkurzenie ramy łóżka, szwów materaca, mebli tapicerowanych oraz wszystkich opcjonalnych siedlisk.
A gdy te domowe sposoby okażą się nie skuteczne, to wówczas trzeba sięgnąć po środek owadobójczy. Oprysk najlepiej jest zlecić specjaliście, który posiada doświadczenie w walce z pluskwami.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Georgy Dzyura / Dreamstime