Logo
Logo

Jak tylko to zauważysz, działaj! Tak wyglądają jaja i gniazda pluskwy!

Pluskwy domowe, choć niewielkie, potrafią stać się prawdziwym koszmarem każdego domu. Te małe pasożyty, żywiące się ludzką krwią, mogą przysporzyć wiele problemów. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać ich obecność i jak wyglądają ich gniazda, jakie są objawy ich działania oraz jak skutecznie je zwalczyć.

Spis treści
Jak wyglądają pluskwy domowe? Jak wyglądają i jak rozpoznać ugryzienia pluskiew? Jak wyglądają jaja i gniazda pluskiew domowych? Czy pogryzienie przez pluskwy może być niebezpieczne? Jak działać, gdy zauważymy pluskwy? Jak je zwalczać? Podsumowanie

Co to są pluskwy domowe?

Pluskwy domowe (łac. Cimex lecutralius) to małe owady, które żywią się krwią ludzi. Choć są niewielkie, ich obecność w domu może być bardzo uciążliwa. Są aktywne głównie w nocy, a w ciągu dnia ukrywają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak szczeliny mebli, zakamarki łóżka czy za listwami przypodłogowymi.

Pluskwy przechodzą dość długi cykl życiowy. Z jaj wykluwają się larwy, które zanim staną się owadami dorosłymi przechodzą przez 5 stadiów / form rozwoju. Warto też wiedzieć, że wygląd i kształt larw jak i owadów dorosłych wyraźnie się zmienia, gdy są one "najedzone", a więc wypełnione krwią.

Jak rozpoznać obecność pluskiew w domu?

Istnieje kilka sygnałów wskazujących na obecność pluskiew:

 • Ugryzienia na skórze: Charakterystyczne są ich równomierne rzędy. Mogą przypominać ukąszenia komarów, ale zazwyczaj są bardziej swędzące.

 • Ciemne plamki na pościeli: To odchody pluskiew, które pozostawiają po sobie ślady. Plamki te są bardzo liczne w pobliżu gniazd pluskiew.

 • Nieprzyjemny zapach: Pluskwy wydzielają specyficzny, słodkawy zapach przypominający niekiedy zgniliznę, który może być wyczuwalny w pomieszczeniu.

Jak wyglądają jaja i gniazda pluskiew?

JAJA PLUSKIEW są bardzo małe, o wymiarach około 1 mm, i mają biały kolor. Są trudne do zauważenia gołym okiem, ale przy użyciu latarki i lupy można je dostrzec.

GNIAZDA PLUSKIEW to miejsca, w których składają jaja i gdzie przebywają młode osobniki. Często są to ciemne, wilgotne miejsca, trudno dostępne dla człowieka. W gniazdach można również znaleźć wylinki pluskiew, które są jaśniejsze niż dorosłe osobniki.

Pluskwy domowe owad dorosly larwa jajo, fot. AdobeStock
Fot. Fleur / AdobeStock

Jakie są skutki ugryzień pluskiew?

Ugryzienia pluskiew mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych:

 • Silne swędzenie: Jest to najczęstsza reakcja na ukąszenie pluskwy.
 • Pokrzywka: W wyniku reakcji alergicznej mogą pojawić się czerwone, swędzące plamy na skórze.
 • Zakażenia: Jeśli miejsce ugryzienia zostanie zdrapane, może dojść do zakażenia.

Pluskwy nie przenoszą chorób, ale ich ukąszenia mogą powodować alergie i inne reakcje skórne.

 

Jak skutecznie zwalczyć pluskwy i zapobiegać ich pojawianiu się?

Zwalczanie pluskiew wymaga skoordynowanego działania:

 • Regularne pranie pościeli: Wysoka temperatura zabija pluskwy i ich jaja.
 • Specjalistyczne środki chemiczne: Istnieją preparaty dostępne w aptekach, które skutecznie zwalczają pluskwy.
 • Profesjonalna dezynsekcja: W skrajnych przypadkach warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w zwalczaniu szkodników.

Aby uniknąć problemu z pluskwami, warto pamiętać o kilku zasadach:

 • Unikać używanych mebli: Mogą one być źródłem pluskiew.
 • Regularne sprzątanie: Odkurzanie i czyszczenie mieszkania eliminuje potencjalne miejsca ukrycia dla pluskiew.
 • Kontrola miejsc noclegowych: Podczas podróży warto sprawdzić łóżko w hotelu pod kątem obecności pluskiew.
   

Podsumowanie

Pluskwy domowe to problem, który może dotknąć każdego. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozpoznać i jak skutecznie je zwalczyć. Dzięki wiedzy zawartej w tym artykule, będziesz mógł skutecznie chronić swój dom przed tymi uciążliwymi pasożytami.

 
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Simon / AdobeStock

Autor
Jak tylko to zauważysz, działaj! Tak wyglądają jaja i gniazda pluskwy!
Jak tylko to zauważysz, działaj! Tak wyglądają jaja i gniazda pluskwy!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

11-10-2023 07:36

Komentarz dodany przez Kamila: Żadne bomby gazowe ani zadne mieszanki, spray i tym podobne ja walcze z tym od roku i wielkie gó... o. Jestem zalamana mam male dziecko. I najchetniej podłożylabym ogień w domu żeby te pluskwy zniszczyć 😤😤😤

09-10-2023 20:01

Komentarz dodany przez Wiktor: Jakie to "preparaty dostępne w aptekach, które skutecznie zwalczają pluskwy" autor miał na myśli ?? Jedyne, które skutecznie oczyszczą mieszkanie to wg mnie tzw bomby gazowe..

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl