Logo
Logo
44
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Naturalne sposoby na szkodniki i choroby

Istnieje wiele naturalnych sposobów do walki ze szkodnikami i chorobami w ogrodzie. Można zdecydować się na sadzenie roślin, których nie lubią określone owady czy gryzonie, albo postarać się zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów szkodników. Nie zapominajmy, że obecnie na rynku znajdziemy też sporo przyjaznych naturze preparatów wytwarzanych na bazie roślin, które pomogą nam w boju!

Sprawdź, co proponujemy i wybierz najlepsze, naturalne sposoby walki z chorobami i szkodnikami roślin.

 

Rośliny do walki ze szkodnikami i chorobami

Do naturalnej walki z chorobami czy szkodnikami wykorzystuje się inne rośliny, na przykład:

Zwierzęta w walce ze szkodnikami i chorobami

Nie bez znaczenia okazać się może pomoc innych zwierząt w zwalczaniu szkodników. Zwabione przez wrotycz lub krwawnik pożyteczne biedronki zredukują populację mszyc. Jeże żywią się ślimakami i pomrowami, a dzięki sikorce w sezonie zimowym pozbędziemy się jaj owadów. Do walki z chwastami, np. perzem właściwym czy powojem wykorzystuje się aksamitkę, która wytwarza substancje hamujące ich rozwój. Aksamitki najskuteczniej oddziałują na młode i słabe jeszcze rośliny, na glebie bardziej przepuszczalnej.

Preparaty ekologiczne z roślin na szkodniki i choroby

Wśród pospolicie występujących w Polsce roślin można znaleźć takie, które sprawdzają się doskonale jako składniki środków ekologicznych do walki ze szkodnikami i chorobami. Mogą to być specjalne koncentraty wyciągów roślinnych, gnojówki czy też wywary i ekstrakty. Najbardziej znanymi roślinami, z których wytwarza się takie preparaty są: pokrzywa zwyczajna, wrotycz pospolityskrzyp i wiele innych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: photoAC/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość wagarowicz50@gmail.com

03-10-2019 15:34

Moja babcia na łuszczycę stosowała cytrynę i krem niwea po kilku tygodniach mi zginęła i więcej się nie powtorzyla. Cytrynę starannie wcierala.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu