Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
34
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Naturalne sposoby na szkodniki i choroby

Istnieje wiele naturalnych sposobów do walki ze szkodnikami i chorobami w ogrodzie. Można zdecydować się na sadzenie roślin, których nie lubią określone owady czy gryzonie, albo postarać się zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów szkodników. Nie zapominajmy, że obecnie na rynku znajdziemy też sporo przyjaznych naturze preparatów wytwarzanych na bazie roślin, które pomogą nam w boju!

Sprawdź, co proponujemy i wybierz najlepsze, naturalne sposoby walki z chorobami i szkodnikami roślin.

 

Rośliny do walki ze szkodnikami i chorobami

Do naturalnej walki z chorobami czy szkodnikami wykorzystuje się inne rośliny, na przykład:

Zwierzęta w walce ze szkodnikami i chorobami

Nie bez znaczenia okazać się może pomoc innych zwierząt w zwalczaniu szkodników. Zwabione przez wrotycz lub krwawnik pożyteczne biedronki zredukują populację mszyc. Jeże żywią się ślimakami i pomrowami, a dzięki sikorce w sezonie zimowym pozbędziemy się jaj owadów. Do walki z chwastami, np. perzem właściwym czy powojem wykorzystuje się aksamitkę, która wytwarza substancje hamujące ich rozwój. Aksamitki najskuteczniej oddziałują na młode i słabe jeszcze rośliny, na glebie bardziej przepuszczalnej.

Preparaty ekologiczne z roślin na szkodniki i choroby

Wśród pospolicie występujących w Polsce roślin można znaleźć takie, które sprawdzają się doskonale jako składniki środków ekologicznych do walki ze szkodnikami i chorobami. Mogą to być specjalne koncentraty wyciągów roślinnych, gnojówki czy też wywary i ekstrakty. Najbardziej znanymi roślinami, z których wytwarza się takie preparaty są: pokrzywa zwyczajna, wrotycz pospolityskrzyp i wiele innych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: photoAC/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość wagarowicz50@gmail.com

03-10-2019 15:34

Moja babcia na łuszczycę stosowała cytrynę i krem niwea po kilku tygodniach mi zginęła i więcej się nie powtorzyla. Cytrynę starannie wcierala.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT