Logo
Logo

Naturalne sposoby na szkodniki i choroby | Jak chronić rośliny bez chemii?

Istnieje wiele naturalnych sposobów do walki ze szkodnikami i chorobami w ogrodzie. Można zdecydować się na sadzenie roślin, których nie lubią określone owady czy gryzonie, albo postarać się zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów szkodników. Nie zapominajmy, że obecnie na rynku znajdziemy też sporo przyjaznych naturze preparatów wytwarzanych na bazie roślin, które pomogą nam w boju!

Sprawdź, co proponujemy i wybierz najlepsze, naturalne sposoby walki z chorobami i szkodnikami roślin.

Spis treści
Rośliny do walki ze szkodnikami i chorobami Zwierzęta w walce ze szkodnikami i chorobami Preparaty ekologiczne z roślin na szkodniki i choroby

Kluczem do utrzymania problemów z dala od ogrodu jest zrozumienie cyklu rozwojowego szkodników i chorób, z którymi walczysz, oraz zapewnienie zdrowego podłoża, by rośliny były mniej podatne na ich atak.

Naturalne sposoby zwalczania szkodników i chorób niekoniecznie są najszybsze, dlatego kuszące wydaje się sięgnięcie po chemiczne środki ochrony roślin, które działają natychmiast! Jednak równie szybko, jak pojawiają się efekty ich działania, tak szybko zaczynają one znikać, zostawiając jeszcze większy problem niż ten, z którym natura nie potrafiła sobie poradzić.

Polepszając ogólną kondycję roślin w ogrodzie, pomożesz przetrwać im trudności nie tylko bieżącego sezonu wegetacyjnego, lecz także kolejnych. ▶ Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom roślin

Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
Przeczytaj także
Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

Rośliny do walki ze szkodnikami i chorobami

Do naturalnej walki z chorobami czy szkodnikami wykorzystuje się inne rośliny, na przykład:

Zwierzęta w walce ze szkodnikami i chorobami

Nie bez znaczenia okazać się może pomoc innych zwierząt w zwalczaniu szkodników. Zwabione przez wrotycz lub krwawnik pożyteczne biedronki zredukują populację mszyc. Jeże żywią się ślimakami i pomrowami, a dzięki sikorce w sezonie zimowym pozbędziemy się jaj owadów. Do walki z chwastami, np. perzem właściwym czy powojem wykorzystuje się aksamitkę, która wytwarza substancje hamujące ich rozwój. Aksamitki najskuteczniej oddziałują na młode i słabe jeszcze rośliny, na glebie bardziej przepuszczalnej.

Preparaty ekologiczne z roślin na szkodniki i choroby

Wśród pospolicie występujących w Polsce roślin można znaleźć takie, które sprawdzają się doskonale jako składniki środków ekologicznych do walki ze szkodnikami i chorobami. Mogą to być specjalne koncentraty wyciągów roślinnych, gnojówki czy też wywary i ekstrakty. Najbardziej znanymi roślinami, z których wytwarza się takie preparaty są: pokrzywa zwyczajna, wrotycz pospolityskrzyp i wiele innych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: photoAC/Pixabay

Autor
Naturalne sposoby na szkodniki i choroby | Jak chronić rośliny bez chemii?
Naturalne sposoby na szkodniki i choroby | Jak chronić rośliny bez chemii?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)