Kluczem do utrzymania problemów z dala od ogrodu jest zrozumienie cyklu rozwojowego szkodników i chorób, z którymi walczysz, oraz zapewnienie zdrowego podłoża, by rośliny były mniej podatne na ich atak.
Naturalne sposoby zwalczania szkodników i chorób niekoniecznie są najszybsze, dlatego kuszące wydaje się sięgnięcie po chemiczne środki ochrony roślin, które działają natychmiast! Jednak równie szybko, jak pojawiają się efekty ich działania, tak szybko zaczynają one znikać, zostawiając jeszcze większy problem niż ten, z którym natura nie potrafiła sobie poradzić.
Polepszając ogólną kondycję roślin w ogrodzie, pomożesz przetrwać im trudności nie tylko bieżącego sezonu wegetacyjnego, lecz także kolejnych. ▶ Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom roślin
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rośliny do walki ze szkodnikami i chorobami
Do naturalnej walki z chorobami czy szkodnikami wykorzystuje się inne rośliny, na przykład:
- aksamitka, lawenda, majeranek, mięta oraz tymianek – odstraszają mrówki i mszyce
- aksamitka, komosa, bazylia – negatywnie wpływają na krety
- wrotycz pospolity – ogranicza występowanie mrówek i much
- szałwia – chroni przed pojawieniem się bielinka kapustnika
- korona cesarska, wilczomlecze, bez czarny – nie sprzyjają nornicom
- czosnek – ma działanie grzybobójcze i również odstrasza nornice
Zwierzęta w walce ze szkodnikami i chorobami
Nie bez znaczenia okazać się może pomoc innych zwierząt w zwalczaniu szkodników. Zwabione przez wrotycz lub krwawnik pożyteczne biedronki zredukują populację mszyc. Jeże żywią się ślimakami i pomrowami, a dzięki sikorce w sezonie zimowym pozbędziemy się jaj owadów. Do walki z chwastami, np. perzem właściwym czy powojem wykorzystuje się aksamitkę, która wytwarza substancje hamujące ich rozwój. Aksamitki najskuteczniej oddziałują na młode i słabe jeszcze rośliny, na glebie bardziej przepuszczalnej.
Preparaty ekologiczne z roślin na szkodniki i choroby
Wśród pospolicie występujących w Polsce roślin można znaleźć takie, które sprawdzają się doskonale jako składniki środków ekologicznych do walki ze szkodnikami i chorobami. Mogą to być specjalne koncentraty wyciągów roślinnych, gnojówki czy też wywary i ekstrakty. Najbardziej znanymi roślinami, z których wytwarza się takie preparaty są: pokrzywa zwyczajna, wrotycz pospolity, skrzyp i wiele innych.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: photoAC/Pixabay