Logo
Logo

Nissorun Strong – preparat do zwalczania przędziorków

Nissorun Strong to wyspecjalizowany preparat roztoczobójczy. Dobrze radzi sobie z roztoczami znajdującymi się we wszystkich stadiach rozwoju poza... dorosłym przędziorkiem! Jego ogromną zaletą jest skuteczna likwidacja jaj. Nadaje się do ochrony różnorodnych grup roślin. Jak działa? Jak optymalnie z niego korzystać? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:
  • Co to Nissorun Strong i jak działa?
  • Do ochrony jakich roślin służy Nissorun Strong?
  • Jak stosować Nissorun Strong?

Jak działa Nissorun Strong?
Tylko wczesne stadia rozwoju przędziorków

Nissorun Strong to preparat w formie koncentratu służący do sporządzania zawiesiny wodnej. Zawiera heksytiazoks (23,15%), związek z grupy tiazolidyn. Zwalcza przędziorki znajdujące się w kilku fazach rozwoju (jaja, larwa, nimfy). Nie jest efektywny na dorosłe szkodniki.

Dawniej łączono go z abamektyną (wycofana). Warto go stosować wraz z typowymi preparatami przędziorkobójczymi, które dobrze radzą sobie z dorosłym przędziorkiem, ale nie likwidują jaj. Przykładem jest Ortus 05 SC. Tiazolidyny, w tym zawarty w Nissorun Strong heksytiazoks działają kontaktowo i żołądkowo. Przy zwalczaniu jaj kluczowa jest pierwsza właściwość. Na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe.

Zalety i wady Nissorun Strong:

+ Radzi sobie z jajami powszechnie występującego przędziorka owocowca i chmielowego.
+ Niszczy szkodniki w bezpośrednim kontakcie w cieczą i przy późniejszym żerowaniu na roślinach.
+ Działa w szerokim zakresie temperatur.

- Nie nadaje się do zwalczania form dorosłych przędziorka.
- Jest toksyczny dla przyrody.

Do ochrony jakich roślin służy Nissorun Strong?
Gatunki

Nissorun Strong służy do ochrony różnorodnych grup roślin ogrodowych czy balkonowych. Najczęściej wykorzystuje się go w uprawach na szerszą skalę, np. sadach czy warzywniakach. Często znajduje zastosowanie w pielęgnacji jabłoni, grusz, truskawek, pomidorów i ogórków.

Jest szczególnie zalecany w uprawie warzyw pod osłonami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przędziorek zwalczać także u wartościowych gatunków ozdobnych. Produkt jest dostępny w opakowaniach małych (dla amatorów) i dużych (dla profesjonalnych rolników, ogrodników i szkółkarzy).

Nissorun Strong preparat do zwalczania przedziorkow
Nissorun Strong, preparat do zwalczania przędziorków
Środek przędziorkobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania przędziorków w uprawie roślin warzywnych i owocowych.
Kup online

Jak stosować Nissorun Strong?
Dawkowanie

Preparat to koncentrat, który należy wymieszać z wodą. Dawki zależą od rodzaju upraw. Dla roślin sadowniczych, a także pomidora wynosi 0,4 l/ha. Niezbędna ilość wody to 500-1000l (mniej dla pomidora pod osłonami). Ogórek i paprykę pod osłonami opryskuje się w mniejszym stężeniu 0,3l/ha. Wymaga 5-10l wody przy stosowaniu zamgławiacza lub 200-1000l przy oprysku drobnokwiatowym. W ciągu sezonu wykonuje się jeden zabieg preparatem zawierającym heksytiazoks. Okres karencji (czyli czasu jaki musi upłynąć od wykonania oprysku do zbiorów/spożywania) wynosi 28 dni dla jabłoni i grusz, a 3 dni dla truskawek, pomidora, papryki i ogórka.

 

Dobra praktyka ogrodnicza – właściwe stosowanie ŚOR. Właściwie, czyli jak?

  • Nissorun Strong należy do akarycydów, które należy stosować z zachowaniem zasad BHP. To nie sztuczny przepis, odpowiednie działanie ma wpływ na bezpieczeństwo osoby wykonującej zabieg, a przy tym minimalizuje szkody (o ile można tak to ująć) dla środowiska.
  • Zabieg z użyciem Nissorun Strong wykonuje się rano lub wieczorem. W szczególności ma to znaczenie w ochronie roślin znajdujących się w fazie kwitnienia. W ten sposób ogranicza się zatrucie zapylaczy. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko poparzenia zieleni (na skutek działania silnych promieni słonecznych).
  • Preparatem należy dokładnie pokryć wszystkie części roślin. Newralgiczne miejsca, gdzie ukrywają się szkodniki to spodnia strona blaszek liściowych. Jaja przędziorków natomiast często znajdują się w szczelinach kory drzew i krzewów.
  • Pracę należy wykonywać przy bezdeszczowej i w miarę możliwości bezwietrznej pogodzie.
  • Należy stosować ubiór ochronny, maskę i okulary. W przypadku kontaktu środka ze skórą, oczami, błonami śluzowym ust i nosa pierwszym działanie jest dokładne przepłukanie wodą. W czasie pracy nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.
  • Pozostałości preparatu nie powinno się wylewać. Należy go zużyć na niepryskanych roślinach. Na koniec opryskiwacz zalewa się odrobiną wody i ponownie wykorzystuje.

Pamiętaj!
Środki ochrony roślin mogą być nabywane wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28. Ustawy z dnia 08.03.2013r. o środkach ochrony roślin (Dz.U.z 2019 poz.1900 z późn.zm.).

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Nissorun Strong to skuteczny preparat, który w połączeniu z innym akarycydem na przędziorki dorosłe, pozwala zwalczyć wszystkie stadia. Jest nieodzowny w uprawach profesjonalnych, zwłaszcza sadowniczych.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: "Tomato: Spider mites"/Plant pests and diseases/CC0 1.0 ed.

Autor
Nissorun Strong – preparat do zwalczania przędziorków
Nissorun Strong – preparat do zwalczania przędziorków
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl