Logo
Logo

Sosna czarna 'Green Tower'

Sosna czarna to cenny gatunek iglasty, wykorzystywany w leśnictwie, architekturze krajobrazu i ogrodnictwie. Charakteryzuje się dosyć sporym zróżnicowaniu odmianowym. Ciekawym, kolumnowym pokrojem wyróżnia się odmiana 'Green Tower' – roślina o niewielkich wymaganiach w stosunku do podłoża i pełnej mrozoodporności.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Wśród licznych kultywarów ogrodowych sosny czarnej oferowanych przez szkółki i centra ogrodnicze, szczególnie przydatne są te o kolumnowym pokroju. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w miejscach, gdzie brakuje przestrzeni na duże rośliny, np. w ogródkach przydomowych w zabudowie szeregowej.

Sosna czarna (Pinus nugra) ‘Green Tower’ jest jednym z cenniejszych kultywarów sosny czarnej w typie kolumnowym. Została wyselekcjonowana w Niemczech w 1992 roku przez Martina Zimmera. Roślina ta tworzy wąskie, zielone przez cały rok słupy. Rośnie wolno, po 30 latach uprawy dorasta do około 5 m wysokości.

Sztywne, grube pędy tej odmiany wyrastają z pnia pod ostrym kątem i rosną pionowo do góry. Ciemnozielone, długie i grube igły są ostro zakończone, zebrane po 2 w pęczku, rozmieszczone regularnie wokół pędów.

Gęste korony drzew dają schronienie licznym gatunkom ptaków, które chętnie zakładają w nich gniazda. Zaletą odmiany ‘Green Tower’ jest znacznie mniejsza podatność na uszkodzenia pod wpływem silnego wiatru lub opadów śniegu w odniesieniu np. do odmiany sosny pospolitej ‘Fastigiata’.

Sosna czarna 'Green Tower'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Sosna czarna ‘Green Tower’ ma niewielkie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Dobrze rośnie sadzona na glebach przepuszczalnych o lekko kwaśnym odczynie oraz o wystawie południowej. Roślina jest w pełni mrozoodporna, wytrzymuje wysokie zanieczyszczenia powietrza pyłami i substancjami gazowymi, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w dużych miastach.

Podobnie jak inne zimozielone rośliny iglaste pełni pożyteczną rolę w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń – jej igły zatrzymują na swojej powierzchni mikroskopijnej wielkości pyły, które następnie są spłukiwane w czasie opadów deszczu.

Gdzie posadzić?

Ze względu na swój charakterystyczny, wąski pokrój korony odmiana ‘Green Tower’ znajduje zastosowanie w miejscach o ograniczonej powierzeni – w małych ogrodach przydomowych, na osiedlach, działkach rekreacyjnych i cmentarzach.

Roślina pozostaje atrakcyjna przez cały rok, także zimą, gdy jej długie, nastroszone igły pokrywa szron. Sosna ta może być sadzona pojedynczo w miejscach eksponowanych, np. jako centralny punkt rabaty z krzewami iglastymi, ale może też posłużyć do tworzenia wysokiego, zielonego muru izolującego ogród od ulicznego zgiełku lub ciekawskiego oka sąsiada.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Sosna czarna 'Green Tower'
Sosna czarna 'Green Tower'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny