Jak wygląda osutka sosny?
Na końcówkach igieł początkowo pojawiają się żółte plamki, z czasem powiększające się i brązowiejące. Igły ulegają deformacji, żółkną na całej powierzchni, a następnie brązowieją. Często pojawiają się na nich ciemne plamki i poprzeczne kreseczki. W kolejnym sezonie igły na starszych przyrostach zamierają i masowo opadają. Igły na nowych przyrostach ulegają infekcjom wtórnym. Choroba jest szczególnie groźna dla młodych roślin, ale może także zagrozić starszym okazom. Pozbawione igieł drzewa szybko słabną, są podatne na atak szkodników i przemarzanie, w wyniku czego często zamierają.
Jak zapobiegać osutce iglaków i jak ją zwalczać?
Skuteczne w zwalczaniu osutki są preparaty: Topsin M 500SC oraz Amistar 250SC. Można je stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów chorób. Dokładnie opryskiwać porażone rośliny oraz opadłe igły. Zabiegi wykonywać w odstępach 3-4 tygodni.
Nie moczyć roślin aby nie rozprzestrzeniać zarodników grzyba. Grabić i palić opadłe igły, które mogą być źródłem infekcji wtórnych.
Aby dodatkowo podnieść odporność iglaków warto zastosować naturalny preparat Biosept Active, którego skład oparty jest na wyciągu z grapefruita. Środek ten doskonale zapobiega zasychaniu i zimowemu brązowieniu igieł.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: ironstuff / Depositphotos