Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie iglaków?
Roślin iglastych, czyli popularnie zwanych iglaków, które możemy sadzić w ogrodzie jest bardzo wiele. Ich popularność wynika z tego, że są efektowne o każdej porze roku. Dzięki licznym odmianom drzew i krzewów każdy znajdzie odpowiednią roślinę do swojego ogrodu – małego lub dużego. Jednak ogród z samymi iglakami jest dość monotonny, dlatego nawet wtedy, gdy przeważają one w kompozycjach na rabatach, warto dobrać dla nich liściaste bądź kwitnące towarzystwo – krzewów, bylin lub roślin sezonowych.
Rośliny iglaste do ogrodów: choiny, cisy, cyprysiki, daglezje, jałowce, jodły, kryptomerie, mikrobioty, modrzewie, sosny, sośnice, świerki, żywotniki.
Fot. iVerde |
Iglaki z iglakami
W kompozycjach, w których przeważają gatunkami iglaste trzeba zwrócić uwagę na kolory ich igieł, kształty i strukturę poszczególnych okazów. Warto zestawiać je na zasadzie kontrastu, aby uwidocznić urodę naszych ulubionych roślin.
Jeśli naprawdę zależy nam na tym, by na rabacie bądź w grupie krzewów dominowały iglaki, pomiędzy nimi posadźmy byliny lub pnącza, które osłonią gołą ziemię, ale nie będą konkurowały z roślinami iglastymi. Okazy o szczególnie efektownym pokroju, np. modrzewie, kolumnowe świerki lub jałowce, albo krzewy formowane najlepiej wyglądają sadzone pojedynczo na jednorodnym tle.
Fot. iBulb, iVerde |
Rośliny kwitnące plus iglaki
Zarówno w małym, jak i w dużym ogrodzie iglaki będą świetnym dodatkiem do kwitnących krzewów i bylin. Są idealnym tłem dla wiosennych roślin cebulowych, które zaczynają w ogrodzie rozkwitać już w marcu. Sprawdzają się również na rabatach bylinowych – można je wykorzystywać jako tło w postaci żywopłotów lub sadzić pojedynczo, jako zielone akcenty między kępami roślin kwitnących.
Fot. iVerde |
Iglaki na balkonie i tarasie
Rosnące w pojemnikach karłowe gatunki iglaste ładnie wyglądają na tle kwitnących krzewów i roślin sezonowych, takich jak pelargonie, surfinie, werbeny, bratki, begonie lub niecierpki. Gatunki iglaste na balkonach i tarasach najlepiej sadzić w oddzielnych pojemnikach.
Jeśli jednak chcemy posadzić je razem z kwitnącymi roślinami sezonowymi, nic nie stoi na przeszkodzie. Trzeba tylko pamiętać, aby wybrać dużą donicę lub skrzynię i dobrać rośliny o podobnych wymaganiach, zarówno w stosunku do stanowiska (słońce, półcień, cień), jak i podłoża. Kwitnące rośliny balkonowe zwykle wymagają codziennego podlewania i nawożenia, aby obficie i długo kwitły.
Iglaki i rośliny ozdobne z liści
Wśród roślin ozdobnych w ofercie szkółek i centrów ogrodniczych znajdziemy też ciekawe krzewy liściaste oraz trawy ozdobne, które dobrze wyglądają w towarzystwie iglaków. Nie wszystkie będą obficie kwitły, ale mogą dodać lekkości roślinnym zestawieniom.
Fot. JacLou DL Pixabay, iVerde |
Wiosną rabaty z iglakami doskonale ożywią azalie i różaneczniki. Latem i jesienią obok karłowych odmian iglaków ciekawie prezentować się będą niskie, kępkowe kostrzewy, rozplenice japońskie, paprocie, bodziszki lub zimozielony barwinek pospolity. Jesienią koloru rabatom z iglakami dodadzą wrzosy i przebarwiający się na czerwono winobluszcz pięciolistkowy, a na przedwiośniu wrzośce.
Przez cały rok w cieniu drzew i krzewów iglastych może rozrastać się bluszcz.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde