Kryptomeria japońska (Cryptomeria japonica) należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji oraz Chinach, gdzie osiąga nawet 50m wysokości.

Uprawiana w Polsce zwykle nie przekracza 15m. Rośnie wolno. Wytwarza dość wąską koronę. Igły o długości 6-18mm ułożone są skrętolegle w pięciu rzędach. Mają zieloną lub niebieskawozieloną barwę. Szyszki są niewielkie (1-3cm), wrzecionowate o brązowej barwie. Roślinę sprowadzono do Europy w XIX wieku.

Kryptomeria japońska - wymagania i uprawa

Kryptomerię należy sadzić w miejscu ciepłych, słonecznym, osłoniętym od wiatru. Drzewo jest wrażliwe na ujemne temperatury i może przemarzać. Zaleca się ją uprawiać w najcieplejszych rejonach Polski. Lubi podłoża piaszczysto-gliniaste, średnio zasobne, umiarkowanie wilgotne. Jest wrażliwa na suszę i suche powietrze. Sadzonki najlepiej przenosić do gruntu wiosną.

Kryptomerię należy podlewać w czasie susz (i zimą). Co pewien czas - w ciepłe wieczory - można ją zraszać. Dobrze reaguje na nawozy organiczne i ściółkowanie podłoża. Zimą warto usuwać z gałęzi śnieg, aby nie doprowadził do ich wyginania i łamania. Drzewo łatwo można rozmnożyć wegetatywnie przez ukorzenianie zdrewniałych sadzonek.

Zastosowanie kryptomerii japońskiej

Kryptomeria to w Polsce rzadki gatunek - traktowany jako ciekawostka dendrologiczna. W ogrodzie warto ją sadzić w wyeksponowanym miejscu. Sadzona grupowo może tworzyć szpalery. Nadaje się do ogrodów orientalnych. Można ją formować na bonsai. Jest to propozycja dla bardziej doświadczonych ogrodników.

zdjęcie: pixabay.com, CC0 Creative Commons