Logo
Logo
30
Do góry

Lilak pospolity ‘Mme Lemoine’

Lilak pospolity uprawiany jest w Polsce od kilku stuleci. Dziś mało kto wie, że nie jest to gatunek krajowy, a jego obecność zawdzięczamy Turkom. Prawdopodobnie pierwsze krzewy lilaka pospolitego zostały sprowadzone do Europy (do Wiednia) z Konstantynopola w 1563 roku, ale na Półwyspie Iberyjskim roślina była znana już około 900 roku. Dzięki pachnącym kwiatom krzew podbił serca miłośników roślin i artystów, którzy sławili jego urodę w sztukach plastycznych, poezji i muzyce.

Wiechowaty kwiatostan lilaka pospolitego tworzą drobne, intensywnie pachnące kwiaty w kolorze lila – stąd nazwa gatunku. U odmian ogrodowych kwiaty przybierają różne barwy: są białe, niebieskie, różowe, karminowe, filetowe, a nawet żółtawe. Mogą być pojedyncze lub pełne. Intensywna hodowla odmian lilaka pospolitego rozpoczęła się we Francji ponad 100 lat temu. Pierwszym hodowcą był Victor Lemoine, a jego pracę kontynuowali syn i wnuk. Firma Lemoine wprowadziła na rynek ponad 200 odmian lilaków. Wiele z nich jest do dziś bardzo popularnych.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Mme Lemoine' pochodzi ze szkółki Victora Lemoine. To piękna, do dziś popularna odmiana o pełnych, białych kwiatach, uzyskana w 1890 r. Jest to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo o kształtnej koronie. Rośnie dosyć wolno, dorasta do 3 m wysokości. Tworzy widlasto rozgałęzione pędy oraz sercowate liście osadzone na niezbyt długich ogonkach. Liście są ciemnozielone, skórzaste i błyszczące.

Pąki kwiatowe są żółtokremowe, ale rozwijające się z nich kwiaty mają kolor czystej bieli. Kwiaty są pełne, zbudowane z rurki i licznych, szeroko rozpostartych łatek w kształcie łódeczki, o wywiniętych do góry brzegach, mają do 1,5 cm średnicy. Kwiaty są liczne, zebrane w gęste, zbite kwiatostany złożone z kilku stożkowatych wiech osadzonych na szczytach pędów. Mają około 15 cm długości. Krzew kwitnie w maju, po przekwitnięciu pozostaje ozdobny z liści.

Uprawa i wymagania

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne;,obojętne do lekko zasadowych, ale całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych. Sadzony w miejscach cienistych kwitnienie mniej obficie.

Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać zaschnięte pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. Obcinanie owocostanów zapobiega zawiązywaniu się nasion, co również wpływa na lepsze kwitnienie w przyszłym roku. W przypadku roślin szczepionych należy pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Mme Lemoine' została wyróżniona brytyjską nagrodą AGM. Roślina pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo, w miejscach eksponowanych, oraz w grupach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w towarzystwie odmian o kwiatach w ciemnych kolorach lila, z którymi efektownie kontrastuje. Niepowtarzalny urok w czasie kwitnienia mają nasadzenia szpalerowe lilaków. W szkółkach, obok tradycyjnych krzewów dostępne są rośliny w formie drzewek z wyprowadzonym pniem i koroną. Mogą stanowić niepowtarzalny prezent i wieloletnią pamiątkę np. z okazji pierwszej komunii, które zwykle odbywają się w okresie kwitnienia lilaków.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu