Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
20
Okazje

Lilak pospolity 'Sensation'

Lilak ‘Sensation’ to przykład dobrze dobranej nazwy! Rzeczywiście moment jej kwitnienia i niespotykane połączenie barw kwiatów musi budzić sensację i nie pozwala przejść obok niej obojętnie! Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze również wyróżniło tą „sensacyjną” odmianę!

 

Lilak pospolity to niewątpliwie symbol polskich wiejskich ogrodów. Do tej pory grupy lilaka pojawiające się nagle na polu wskazują, że w tym miejscu stał kiedyś dom! Aż trudno uwierzyć, że ten swojski krzew jest gatunkiem obcym i trafił do Polski z Turcji!

Opis rośliny

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Sensation’ do momentu kwitnienia niczym specjalnym się nie wyróżnia. Tworzy typowe duże krzewy lub małe drzewa charakterystyczne dla gatunku osiągające do 3,5m wysokości o wzniesionym pokroju. Liście ma sercowate, zielone z lekkim połyskiem.

  Lilak pospolity Sensation - fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
   

Pąki kwiatostanowe osadzone są na końcach pędów. Rozwijają się z nich wiechowate kwiatostany do 30 cm długości na których zebrane są liczne pojedyncze dwubarwne kwiaty – purpurowe z prawie białą obwódką. Odmiana ‘Sensation’ kwitnie tak jak słowa popularnej piosenki – „w maju gdy kwitną bzy”.

Wymagania i uprawa

Lilak pospolity wymaga gleb dosyć żyznych i wilgotnych, szczególnie w okresie kwitnienia ale toleruje także okresową suszę! Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Chociaż znosi zacienienie, to by obficie kwitł, lepiej posadzić go w miejscu dobrze nasłonecznionym.

Jest rośliną o dużej mrozoodporności i może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest gatunkiem dobrze rosnącym w środowisku miejskim.

Dobrze znosi przesadzanie i silne cięcie odmładzające – stare zbyt wysokie i ogołocone krzewy możemy przyciąć bardzo nisko, by je zagęścić i pobudzić do obfitego kwitnienia. Warto również usuwać przekwitnięte kwiatostany, co poprawia kwitnienie roślin w następnym roku.

Lilak pospolity Sensation - fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 
   

Jednym z niewielu problemów w uprawie ogrodowej może być bakterioza lilaka – choroba bakteryjna rozwijająca się na roślinach najczęściej wiosną w okresie wilgotnej, deszczowej pogody. Powoduje ona zamieranie młodych, rozwijających się liści. By ograniczyć jej rozwój, można opryskiwać rośliny preparatami miedziowymi.

Gdzie posadzić?

Odmianę ‘Sensation’ warto jest sadzić w większych skupiskach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie będzie wyglądać np. w towarzystwie odmian biało kwitnących, z którymi będzie kontrastować. Ciekawe mogą być także jej nasadzenia szpalerowe.

Lilaki warto także sadzić w grupach mieszanych, wielogatunkowych o zróżnicowanym okresie kwitnienia i wielobarwnym ulistnieniu.

Krzew po kwitnieniu nie prezentuje się bardzo interesująco dlatego warto lokować go w ogrodzie na drugim planie, co ze względu na jego duże rozmiary nie jest bardzo skomplikowane. Na pewno odmiana ‘Sensation’ jest także jedną z ładniejszych odmian do pozyskiwania kwiatów ciętych, a jej pędy już wczesną wiosną nadają się do przyspieszania kwitnienia.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT