Lilak pospolity to niewątpliwie symbol polskich wiejskich ogrodów. Do tej pory grupy lilaka pojawiające się nagle na polu wskazują, że w tym miejscu stał kiedyś dom! Aż trudno uwierzyć, że ten swojski krzew jest gatunkiem obcym i trafił do Polski z Turcji!
Opis rośliny
Lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Sensation’ do momentu kwitnienia niczym specjalnym się nie wyróżnia. Tworzy typowe duże krzewy lub małe drzewa charakterystyczne dla gatunku osiągające do 3,5m wysokości o wzniesionym pokroju. Liście ma sercowate, zielone z lekkim połyskiem.
Pąki kwiatostanowe osadzone są na końcach pędów. Rozwijają się z nich wiechowate kwiatostany do 30 cm długości na których zebrane są liczne pojedyncze dwubarwne kwiaty – purpurowe z prawie białą obwódką. Odmiana ‘Sensation’ kwitnie tak jak słowa popularnej piosenki – „w maju gdy kwitną bzy”.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Lilak pospolity wymaga gleb dosyć żyznych i wilgotnych, szczególnie w okresie kwitnienia ale toleruje także okresową suszę! Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Chociaż znosi zacienienie, to by obficie kwitł, lepiej posadzić go w miejscu dobrze nasłonecznionym.
Jest rośliną o dużej mrozoodporności i może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest gatunkiem dobrze rosnącym w środowisku miejskim.
Dobrze znosi przesadzanie i silne cięcie odmładzające – stare zbyt wysokie i ogołocone krzewy możemy przyciąć bardzo nisko, by je zagęścić i pobudzić do obfitego kwitnienia. Warto również usuwać przekwitnięte kwiatostany, co poprawia kwitnienie roślin w następnym roku.
Jednym z niewielu problemów w uprawie ogrodowej może być bakterioza lilaka – choroba bakteryjna rozwijająca się na roślinach najczęściej wiosną w okresie wilgotnej, deszczowej pogody. Powoduje ona zamieranie młodych, rozwijających się liści. By ograniczyć jej rozwój, można opryskiwać rośliny preparatami miedziowymi.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Gdzie posadzić?
Odmianę ‘Sensation’ warto jest sadzić w większych skupiskach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie będzie wyglądać np. w towarzystwie odmian biało kwitnących, z którymi będzie kontrastować. Ciekawe mogą być także jej nasadzenia szpalerowe.
Lilaki warto także sadzić w grupach mieszanych, wielogatunkowych o zróżnicowanym okresie kwitnienia i wielobarwnym ulistnieniu.
Krzew po kwitnieniu nie prezentuje się bardzo interesująco dlatego warto lokować go w ogrodzie na drugim planie, co ze względu na jego duże rozmiary nie jest bardzo skomplikowane. Na pewno odmiana ‘Sensation’ jest także jedną z ładniejszych odmian do pozyskiwania kwiatów ciętych, a jej pędy już wczesną wiosną nadają się do przyspieszania kwitnienia.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |