Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
10
Do góry

Lilak pospolity 'Sensation'

Lilak ‘Sensation’ to przykład dobrze dobranej nazwy! Rzeczywiście moment jej kwitnienia i niespotykane połączenie barw kwiatów musi budzić sensację i nie pozwala przejść obok niej obojętnie! Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze również wyróżniło tą „sensacyjną” odmianę!

Lilak pospolity to niewątpliwie symbol polskich wiejskich ogrodów. Do tej pory grupy lilaka pojawiające się nagle na polu wskazują, że w tym miejscu stał kiedyś dom! Aż trudno uwierzyć, że ten swojski krzew jest gatunkiem obcym i trafił do Polski z Turcji!

Opis rośliny

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Sensation’ do momentu kwitnienia niczym specjalnym się nie wyróżnia. Tworzy typowe duże krzewy lub małe drzewa charakterystyczne dla gatunku osiągające do 3,5m wysokości o wzniesionym pokroju. Liście ma sercowate, zielone z lekkim połyskiem.

  Lilak pospolity Sensation - fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
   

Pąki kwiatostanowe osadzone są na końcach pędów. Rozwijają się z nich wiechowate kwiatostany do 30 cm długości na których zebrane są liczne pojedyncze dwubarwne kwiaty – purpurowe z prawie białą obwódką. Odmiana ‘Sensation’ kwitnie tak jak słowa popularnej piosenki – „w maju gdy kwitną bzy”.

Wymagania i uprawa

Lilak pospolity wymaga gleb dosyć żyznych i wilgotnych, szczególnie w okresie kwitnienia ale toleruje także okresową suszę! Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Chociaż znosi zacienienie, to by obficie kwitł, lepiej posadzić go w miejscu dobrze nasłonecznionym.


Jest rośliną o dużej mrozoodporności i może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest gatunkiem dobrze rosnącym w środowisku miejskim.

Dobrze znosi przesadzanie i silne cięcie odmładzające – stare zbyt wysokie i ogołocone krzewy możemy przyciąć bardzo nisko, by je zagęścić i pobudzić do obfitego kwitnienia. Warto również usuwać przekwitnięte kwiatostany, co poprawia kwitnienie roślin w następnym roku.

Lilak pospolity Sensation - fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
 
   

Jednym z niewielu problemów w uprawie ogrodowej może być bakterioza lilaka – choroba bakteryjna rozwijająca się na roślinach najczęściej wiosną w okresie wilgotnej, deszczowej pogody. Powoduje ona zamieranie młodych, rozwijających się liści. By ograniczyć jej rozwój, można opryskiwać rośliny preparatami miedziowymi.

Gdzie posadzić?

Odmianę ‘Sensation’ warto jest sadzić w większych skupiskach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie będzie wyglądać np. w towarzystwie odmian biało kwitnących, z którymi będzie kontrastować. Ciekawe mogą być także jej nasadzenia szpalerowe.

Lilaki warto także sadzić w grupach mieszanych, wielogatunkowych o zróżnicowanym okresie kwitnienia i wielobarwnym ulistnieniu.


Krzew po kwitnieniu nie prezentuje się bardzo interesująco dlatego warto lokować go w ogrodzie na drugim planie, co ze względu na jego duże rozmiary nie jest bardzo skomplikowane. Na pewno odmiana ‘Sensation’ jest także jedną z ładniejszych odmian do pozyskiwania kwiatów ciętych, a jej pędy już wczesną wiosną nadają się do przyspieszania kwitnienia.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu